Khamenei: 'Teheran heeft de wereld verbaasd'
In een op televisie voorgelezen verklaring zei de 58-jarige Khamenei, die sinds het begin van de oorlog niet meer publiekelijk was verschenen, dat Iran geen oorlog zoekt maar strijdt voor zijn legitieme rechten. “We zullen de criminele agressors die ons land hebben aangevallen zeker niet ongestraft laten,” aldus Khamenei. Hij voegde eraan toe dat Iran “compensatie zal eisen voor alle schade, evenals voor het bloed van martelaren en gewonden.”
Over de Straat van Hormuz, die Iran sinds het uitbreken van de oorlog op 28 februari feitelijk heeft geblokkeerd en die een belangrijk twistpunt vormt in de vredesvoorstellen tussen de VS en Iran, zei Khamenei dat zijn land een “nieuwe fase” zal ingaan, zonder verdere details te geven.
Woensdag bereikten de VS en Iran een twee weken durend staakt-het-vuren, bemiddeld door Pakistan, om onderhandelingen mogelijk te maken. Deze wapenstilstand kwam nadat aanvallen op Golfstaten en de bijna-sluiting van de Straat van Hormuz hadden gezorgd voor vrees voor een langdurig conflict met wereldwijde gevolgen.
Als onderdeel van het staakt-het-vuren stemde Iran ermee in om scheepvaart door de belangrijke doorgang toe te staan, waarbij er berichten zijn dat Iran tol zal heffen op schepen die door de Straat varen om de wederopbouw te financieren.
Khamenei waarschuwde echter dat Iran klaarstaat om te reageren als de vijand de wapenstilstand schendt. “Onze handen blijven aan de trekker,” zei hij.
Ondanks het staakt-het-vuren voerde Israël woensdag een verwoestende luchtaanval uit op Libanon, waarbij meer dan 300 mensen omkwamen. Dit bedreigt de VS-Iran overeenkomst, temeer daar onenigheid bestaat over de vraag of Libanon deel uitmaakt van het staakt-het-vuren. Iran en Pakistan zeggen van wel, terwijl de VS en Israël dit ontkennen. Wereldleiders roepen op om Libanon in het akkoord te betrekken en vragen om vrede in de regio.
Khamenei benadrukte dat Iran de oorlog niet is begonnen, maar zijn legitieme rechten onder geen enkele omstandigheid zal opgeven. Hij verwees expliciet naar “het gehele verzetfront”, waarmee vermoedelijk ook Libanon wordt bedoeld.
Zaterdag worden in Pakistan de delegaties van Iran en de VS verwacht voor gesprekken over het beëindigen van de oorlog.
Vandaag
-
10:21
De juridische paradox
-
08:19
Derde helft WK 2026: Messi tussen voetbal, slavernij, racisme en nationale identiteit
-
06:17
Grondbezitters in Coronie opgeroepen percelen te ontwikkelen
-
04:28
Zonnig en warm, later kans op onweersbuien in binnenland
-
02:32
Qatar neemt afscheid van visionair leider Sjeik Hamad bin Khalifa Al Thani
-
00:59
Column: Van hoop naar realiteit, van de wereld naar dicht bij huis
-
00:00
SLM gaat in hoger beroep tegen vonnis pensioenaanvulling oud-werknemers
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 932
- Duikers halen lichaam uit Parakreek na auto-ongeval
- LVV wil basisscholieren warm maken voor landbouw en voedselzekerheid
- Van wie is het eigenlijk?
- Derde helft WK 2026: De oude garde houdt stand
- 19 aspirant-arbeidsinspecteurs starten opleiding; inspectie kampt met personeelstekort
- Lijk vermiste man aangetroffen langs Weg naar West
- Groei vrijwel zeker, ontwikkeling allerminst
- Geldtrommel met SRD 23.000 buitgemaakt bij beroving
- Warm weer met later kans op regen- en onweersbuien
- China evacueert meer dan 1,7 miljoen terwijl tyfoon Bavi landt en regio teistert
- Gewapende overval bij houtmarkt: SRD 45.000 buitgemaakt
- Derde helft WK 2026: Argentinië na 'reddingsboei' Embolo, naar halve finales
- President wil grond alleen nog uitgeven voor concreet doel
Eergisteren
- Inheemse en Tribale dorpen eisen onafhankelijk onderzoek naar vissterfte Saramaccarivier
- Derde helft WK 2026: Bellinghams heldenrol bezorgt Engeland nipte zege op Noorwegen
- Man raakt gewond bij schietincident in ressort Latour
- Wi Na Wan: Zijn stem zwijgt, maar de boodschap leeft voort
- Een brug over de Corantijn en haar verbindingen
- Derde helft WK 2026: Sterspelers in de schijnwerpers, Engeland en Argentinië jagen op halvefinales
- O.S. Reebergproject neemt nieuw zorgcoördinatielokaal en schoolomheining in gebruik
- Suriname dicht bij tweede internationale glasvezelverbinding via Frans-Guyana
- Open brief aan president – Ontwikkelingsplatform alleen is niet genoeg
- Geen enkel duurzaam ontwikkelingsdoel ligt op schema voor 2030
- Overwegend zonnig weer; later kans op enkele regen- en onweersbuien
- IEA: Escalatie tussen VS en Iran bedreigt herstel van oliemarkt
- Noodherstel Van ’t Hogerhuysstraat bijna afgerond
- Noodzaak comité-generaal steeds meer ter discussie na geheime vergadering