Suriname en Brazilië gaan voor moderne landbouw en grotere voedselproductie
Suriname en Brazilië willen hun samenwerking in de agrarische sector verder verdiepen, met nadruk op voedselzekerheid, technologische ontwikkeling en uitbreiding van handelsmogelijkheden. Deze ambitie kwam naar voren tijdens een overleg tussen minister Mike Noersalim van Landbouw, Veeteelt en Visserij (LVV) en de Braziliaanse ambassadeur Felipe Costi Santarosa.
Het gesprek vormde de opmaat naar een technische missie die eind maart zal plaatsvinden en gericht is op het uitwerken van concrete samenwerkingsprojecten. Een belangrijk aandachtspunt daarbij is de versterking van de Surinaamse veeteeltsector. Suriname is momenteel in hoge mate afhankelijk van de import van kippenvlees en kipdelen uit Brazilië, terwijl rundvlees slechts op beperkte schaal wordt ingevoerd. Volgens minister Noersalim moet uitbreiding van de lokale productie bijdragen aan lagere consumentenprijzen en een grotere mate van zelfvoorziening.
Naast veeteelt werd ook gekeken naar kansen binnen de tuinbouw. Daarbij kreeg vooral de markoesateelt bijzondere aandacht. Hoewel Suriname beschikt over verwerkingsfaciliteiten voor markoesapulp, blijft de aanvoer van voldoende fruit achter. De mogelijkheid wordt onderzocht om hoogwaardige Braziliaanse variëteiten, waaronder de Giant F1, legaal te introduceren om de productie op te schalen.
Ook de rijstsector geldt als prioriteit binnen de samenwerking. Door kennisuitwisseling met het Braziliaanse landbouwonderzoeksinstituut EMBRAPA wil Suriname de opbrengst per hectare verhogen. Tegelijk staat de verdere ontwikkeling van het drooglandrijstproject op de agenda als onderdeel van een bredere modernisering van de sector.
Een ander strategisch doel is het verlagen van productiekosten binnen de veeteelt en aquacultuur. Het ministerie onderzoekt daarom de mogelijkheid om de import van soja en maïs geleidelijk te vervangen door lokale productie. Brazilië, wereldwijd toonaangevend in deze gewassen, kan technische ondersteuning bieden bij het opzetten van duurzame productieketens. Voor de visserijsector liggen daarnaast kansen in de ontwikkeling van zoetwater-kooicultuur.
Minister Noersalim benadrukte dat Suriname dankzij zijn logistieke positie en de sterke band met de Surinaamse gemeenschap in Nederland ook kan uitgroeien tot een strategische toegangspoort voor Braziliaanse landbouwproducten richting de Europese markt.
De technische missie, gepland op 26 en 27 maart, moet leiden tot uitgewerkte projectvoorstellen en mogelijke financiering voor onder meer de markoessateelt, pluimveesector en rijstproductie. Met de voorgenomen samenwerking zetten beide landen volgens het ministerie een belangrijke stap richting een productievere en duurzamere agrarische sector in Suriname.
Vandaag
Gisteren
- Grenzeloze straffeloosheid: geef de Surinaamse belastingbetaler eindelijk recht
- SVJ kiest Nita Ramcharan als voorzitter
- Derde helft WK 2026: De laatste dans van Ronaldo, Messi en andere sterren op het toernooi
- Regering bestudeert Braziliaans model voor sociale uitkeringen
- Taal: kracht of macht?
- KLM betwist wettelijke basis concessieverhoging op luchthaven
- Woningberoving in Leiding: daders maken geld en documenten buit
- Suriname en Brazilië starten onderhandelingen over handelsakkoord
- DNA stelt pg formeel op de hoogte van goedgekeurde vorderingen
- Schietincident in Meerzorg: man raakt gewond aan been
- SLM onderzoekt samenwerking met vliegtuigbouwer Embraer
- Regenbuien verwacht in kustgebied en delen binnenland
- VN: Oorlog tussen VS en Iran bedreigt miljoenen mensen met voedselcrisis
- Oproep voor openluchtcrematieoord in Commewijne bij herdenking Hindostaanse immigratie
- Brandstofprijs kost overheid maandelijks circa SRD 300 miljoen
Eergisteren
- Hoe politieke loyaliteit Suriname verzwakt
- Afstudeeronderzoek levert HACCP-plan op voor veilige verwerking van bevroren sopropo
- Derde helft WK 2026: Met nieuwe regels gaat FIFA voor sneller, eerlijker en veiliger
- 82 cocaïnebolletjes aangetroffen in lichaam van overleden man
- Handel, investeringen en verbindingen rode draad bezoeken Brazilië en Dominicaanse Republiek
- Sterke groei in China-Latijns-Amerika handel en samenwerking
- OM eist celstraf tegen advocaat Veira wegens bedreiging met vuurwapen op politiebureau
- Rechter verplicht GOw2 brandstoflevering aan KLM te hervatten
- NDP: Het verhaal van hoe wij samen Suriname werden
- Vrouw beroofd door gemaskerde bromfietsrovers
- Repliek op de reactie van de heer Makka
- VHP roept op tot behoud van waarden bij herdenking Hindostaanse Immigratie
- SLM herintroduceert rentevrij spaarplan voor vliegtickets
- Warm en benauwd weer; later op de dag kans op regenbuien
- Wereldmilieudag 2026: Caricom pleit voor rechtvaardige transitie
- Column: Het rechtmatige onding dat WIPA heet
- Somohardjo na goedkeuring vordering: Ik ben op alles voorbereid