Column: Een CV
Universitaire opleidingen die zij nooit had gevolgd, prijkten daarop, terwijl een hbo-opleiding werd opgewaardeerd tot een universitaire. In werkelijkheid had zij deze studie slechts tot de propedeusefase (het eerste jaar) gevolgd. De schade en schande waren zo groot dat zij uiteindelijk uit eigen beweging besloot ook haar Kamerlidmaatschap op te geven. Waarom deed zij zo ‘dom’, terwijl zij door de voorzitter van haar politieke partij werd gezien als een ‘politiektalent’ en daarom bij de laatstgehouden Kamerverkiezingen als nummer 2 mocht prijken op de lijst van haar partij?
Dit gebeuren voerde mij terug naar het eind van de jaren negentig van de vorige eeuw. Een afspraak die ik als decaan van de Faculteit der Maatschappijwetenschappen had met de toenmalige voorzitter van het universiteitsbestuur, prof. dr. Baltus Oostburg, werd verschoven naar een later tijdstip op die dag, omdat een onvoorzien voorval zijn aandacht vroeg.
Wat was dat voorval? Voorzitter Oostburg werd kort vóór het tijdstip van onze afspraak opgebeld door een medewerker van de Nederlandse Tweede Kamer. Een nieuwgekozen lid van het Nederlandse parlement had op zijn cv vermeld een doctorale studie aan de Universiteit van Suriname te hebben afgerond. Na de verkiezingen deden echter geruchten de ronde dat betrokkene valselijk had vermeld over een universitaire bul te beschikken. Toen bij navraag naar de bul betrokkene aangaf deze te hebben verlegd, werd contact opgenomen met de door hem genoemde universiteit, in dit geval AdeKUS. Verificatie leverde op dat betrokkene nooit aan onze universiteit ingeschreven had gestaan.
Was het betrokkene niet bekend dat, hoe snel de leugen ook is, de waarheid zich sneller voortbeweegt? Heeft hij bij het smeden van dit snode plan niet nagedacht over de gevolgen van dit bedrog voor zichzelf, zijn familie en zijn geboorteland?
Terwijl er wordt geredetwist over die ene of enkele opgepoetste cv’s, lijken wij in Suriname nog geen aanstalten te maken om standaard cv’s te vragen van politici en/of hoogwaardigheidsbekleders c.q. publieksfiguren, die op verzoek voor het publiek beschikbaar zouden moeten zijn.
Vooral in een tijd waarin zelfs de president aangeeft hoe belangrijk het lidmaatschap van een politieke partij is in verband met de evenwichtige verdeling van overheidsposten tussen coalitiepartners. Het verkavelen van overheidsbanen leidt al decennialang tot zwakke overheidsperformances. Public sector reform, die vaker met enthousiasme werd aangekondigd, is tot nu toe een dode letter gebleven.
Ook in Suriname zijn er personen die het niet zo nauw nemen met de waarheid bij het schrijven van hun cv. Deze zullen ontmaskerd moeten worden en hopelijk zelf de consequenties daaraan verbinden; zo niet, dan moet de regering of hun politieke partij dat doen.
Natuurlijk kan ik meegaan met mensen die stellen dat een universitair opgeleide persoon niet a priori beter hoeft te presteren dan iemand met een hbo-opleiding of een autodidact.
Maar van iemand die een bepaald diploma presenteert, mag een zeker consistent denkvermogen worden verondersteld. Men heeft the benefit of the doubt tot het tegendeel blijkt.
In ieder geval is dit systeem beter dan dat politieke loyalisten zonder adequate opleiding naar de belangrijkste posities worden geparachuteerd, met een haast onaantastbare positie.
Hans Breeveld
Vandaag
-
08:43
Wallerlei-Kumbangsila draagt na dertien jaar directeurschap bij COVAB over
-
06:47
OWRO vraagt SRD 1 miljard extra: huidige begroting onvoldoende voor infrastructuurambities
-
04:58
Buien en onweer trekken over het land; kans op wateroverlast
-
03:46
Baarden, tatoeages en professionaliteit binnen politiekorps: tijd voor een moderne benadering
-
02:30
OAS roept op tot herstel van democratie in Cuba, Nicaragua en Venezuela
-
01:33
Inflatie stijgt naar 11,4 procent; prijzen in mei met 1,3 procent omhoog
-
01:09
Derde helft WK 2026: Colombia breekt Congolees verzet en zet grote stap richting achtste finales
-
00:17
SEOGS groeit uit tot breed zakelijk platform rond energieontwikkeling
-
00:01
Tsang verwacht na vonnis snelle hervatting IDB-project van 't Hogerhuysstraat
Gisteren
- Enorme werkloosheid onder de jeugd en de vastgelopen arbeidsmarkt
- Derde helft WK 2026: Kroatië wint nipt van Panama en zet koers naar knock-outfase in Groep L
- DSB boekt recordwinst van bijna SRD 789 miljoen en keert dividend uit
- Simons en Mitchell zien kansen voor nauwere samenwerking binnen Caricom
- Regering wil achterstallige betalingen examinatoren uiterlijk vrijdag afhandelen
- Derde helft WK 2026: Engeland slaagt er niet in de Ghanese muur te slopen
- Verkaveling FAI gaat niet door
- Derde helft WK 2026: Portugal verpulvert Oezbekistan met 5-0
- Op zoek naar de narrow corridor
- Nieuwe gasvondst Petronas in Blok 52: president Simons maakt ontdekking bekend tijdens opening SEOGS
- Noersalim: meer dan 25 corruptiedossiers bij LVV
- Rechter stelt Staat in gelijk en schorst executie in zaak Baitali
- Ramdin opent OAS-vergadering: Samenwerking is geen keuze, maar noodzaak
- Monorath vraagt SRD 521 miljoen extra voor versterking veiligheidsdiensten
- Bee scherpt aanpak spookambtenaren aan: salarissen sneller geblokkeerd
- Derde helft WK 2026: Iraakse passie en hoop onwankelbaar bij WK-debuut na 40 jaar
- Oprichter en leadzanger van The Merrymen overleden
- Benoeming Steve Meye leidt tot debat over Surinames positie over Palestina
- Warm weer met Saharastof, lokaal kans op onweersbuien in het binnenland
- Pakistan: Landelijk alarm wegens dreiging zware regenval en overstromingen
- Derde helft WK 2026: Algerije toont veerkracht en zet achterstand om in winst tegen Jordanië
- Column: Rij voor Tulip een spiegel voor het land
- Veerverbinding Albina-St-Laurent blijft beperkt; nieuwe veerboot pas in september operationeel
Eergisteren
- Derde helft WK 2026: Noorwegen overleeft Senegalese storm in zinderende WK-thriller
- Derde helft WK 2026: Frankrijk boekt overtuigende 3-0 zege op Irak, plek in knock-outfase
- Docenten Moengo Tapoe in beraad; onderwijsbonden waarschuwen voor verstoring examens
- Curaçao biedt Suriname expertise aan voor ontwikkeling olie- en gassector
- Adhin: Begrotingsvergadering volledig rechtsgeldig verlopen ondanks VHP-bezwaar
- Onderwijs reeds gestart met uitbetaling examinatoren en gecommitteerden
- VHP protesteert tegen opening DNA-vergadering vanwege procedurefout
- Derde helft WK 2026: Messi schiet Argentinië langs Oostenrijk naar volgende ronde
- Nog eens zeven politieagenten aangehouden in 82 kilo cocaïnezaak
- Leer kinderen niet alleen rekenen, maar ook omgaan met geld en gezondheid
- Derde helft WK 2026: Mexico, VS en Duitsland boeken knock-outplaatsen, strijd barst los
- Openbaar vervoer krijgt digitale koerswijziging: gps verplicht voor bussen en boten
- Verenigd Koninkrijk krijgt zevende premier in tien jaar na aftreden Starmer
- Minister Huur: SRD 1 miljoen per district is volstrekt onvoldoende
- Bromfietser komt om het leven; autobestuurder onder invloed van alcohol
- OAS moet zich vernieuwen om geloofwaardig te blijven
- Local content moet Suriname voorbereiden op een economie ná de olie
- Warm begin; later op de dag kans op enkele regenbuien
- Ramdin: Suriname en Guyana kunnen uitgroeien tot op één na grootste oliegebied ter wereld
- Column: Wapenstilstand? Terwijl het echte leed doorgaat
- Derde helft WK 2026: Nieuw Zeeland strijdend ten onder tegen Egypte
- Suriname investeert fors minder in onderwijs dan regio; Currie wil wettelijke norm