Cairo voorstander aanpassen onderzoeksmethode persvrijheid
De Surinaamse Vereniging van Journalisten (SVJ) is verbouwereerd over dat op de wereldranglijst van 179 landen Suriname op de gedeelde 22ste plaats staat met Japan. Ons land is op de wereldranglijst met 13 plekken omhoog geschoten, terwijl het afgelopen jaar juist veel aanvaringen waren tussen journalisten en de regering. Zo werden 'Dagblad Suriname' en 'De West' door het kabinet van de president niet meer uitgenodigd voor het verslaan van journalistieke activiteiten. Hierover heeft de SVJ nog een verklaring uitgegeven. Er was ook aanvaringen tussen journalisten op persconferenties van de raad van ministers. Journalisten verlieten de persconferentie uit protest omdat ze geen antwoord kregen op hun vragen.
Naar eer en geweten
Cairo zegt dat hij naar eer en geweten de vragen heeft beantwoord. Hij heeft ook aan vier actieve journalisten en een vakbondsleider de vragenlijst doorgestuurd. Zij moesten deze invullen en mailen naar RSF. Achteraf blijkt dat Cairo de enige was die de vragen heeft ingevuld en doorgestuurd. "Al zouden alle journalisten de vragen invullen, de score zou niet veranderen als ze dit oprecht zouden doen. Als andere landen het slechter doen, kan Suriname ook vooruitgaan op de ranglijst", zegt Cairo.
De SVJ heeft een intensieve correspondentie gehad nadat de nieuwe ranglijst bekend werd. De RSF geeft toe dat er onvoldoende kennis is over de situatie in Suriname en diverse Caribische landen. De basis was ook te smal om het land goed te kunnen rangschikken. Cairo zegt dat de onderzoeksmethode moet worden aangepast om een goed beeld te krijgen van een land.
Weinig openheid
De journalist vindt dat er nog te weinig openheid is. Veel overheidsinstanties verschaffen geen of onvolledige informatie. Cairo merkt op dat de wekelijkse persconferenties zijn afgeschaft, maar niet alle ministers houden zich aan de afspraken om journalisten te woord te staan op de woensdag. Als voorbeeld noemt hij minister Ramon Abrahams die steevast niet te bereiken is op de woensdag. Minister Simon Martosatiman wil vragen vooraf hebben. Anderen maken een persbericht als je ze hebt geïnterviewd, waardoor de exclusiviteit verloren gaat.
Cairo vindt dat er nog steeds zaken misgaan. De informatie wordt over het algemeen gemonopoliseerd door de overheidsprogramma's. Als journalist moet je veel inventiever zijn om aan informatie te komen. Hij vindt dat er meer openheid moet komen.
Vandaag
Gisteren
- Instelling beheersraad centraal bij overleg over Waterkant
- President en VWPU werken aan structurele oplossing
- Twaalf verdachten aangehouden na onderzoek naar gewapende overvallen
- Vaktrainingen geven nieuwe kansen aan inwoners van Albina
- Verdachte die toeristen beroofde nabij Palmentuin, aangehouden
- Reactie op column: Waarom Suriname een échte korpschef nodig heeft
- Politieagent onder vuur genomen en beroofd
- Latijns-Amerika en Cariben delen nieuwe oplossingen duurzame schoolmaaltijden
- Wet Openbaarheid van Bestuur kent lange voorgeschiedenis
- Bewolking, zon en regen wisselen elkaar af
- Olieprijzen dalen scherp; markten vrezen overschot in 2026
- Kunsteducatie krijgt impuls in Brokopondo met project Beeldkracht
- Parlementaire commissie wil OM spreken over initiatiefwet inrichting rechterlijke macht
Eergisteren
- Vijfjarig UNIDO-programma om economie minder afhankelijk te maken van olie en goud
- 250 werkzoekenden starten met vaktrainingen via Leri Fu Feni Wroko
- Illegale chemicaliën onderschept bij controle in Nickerie
- Suriname en Finland verkennen samenwerking op onderwijs en bosbeheer
- Duurzame jaarafsluiting per ministerie
- Diplomatiek paspoort Xaviera Jessurun ingetrokken; verdachte SLM-strafzaak
- Breed overleg op kabinet president moet luchtvaart Suriname structureel versterken
- Jeugdige bromfietser overleden na botsing met aanhangwagen
- Taxirit eindigt bij politiecontrole: bestuurder vast na vlucht passagiers
- Terreur tijdens Chanukah-viering: rouw, heldendom en zorgen over antisemitisme
- India en Suriname versterken samenwerking in traditionele geneeskunde
- Wisselvallig weer met bewolking, zon en regen
- Vader en dochter tijdens vakantie overvallen bij Palmentuin
- OM handhaaft strafeis van negen jaar tegen voormalig DNV-hoofd Danielle Veira
- Column: Waarom Suriname een échte korpschef nodig heeft
- SZF-verzekerden voortaan verlost van bijbetalingen operaties en medicijnen