Seguro wint in Portugal, Anutin zegeviert in Thailand
In Portugal heeft Antonio Jose Seguro van de centrumlinkse Socialistische Partij zondag een overtuigende overwinning behaald in de tweede ronde van de presidentiële verkiezingen. Met 95 procent van de stemmen geteld, behaalde de 63-jarige Seguro ongeveer 66 procent, terwijl zijn rechtse tegenstander Andre Ventura, leider van de nationalistische partij Chega, op 34 procent bleef steken. Ondanks hevige stormen en overstromingen bleef de opkomst vergelijkbaar met die van de eerste ronde. De nieuwe president neemt begin maart het ceremoniële ambt over van Marcelo Rebelo de Sousa.
Seguro positioneert zich als een gematigde leider die politieke stabiliteit wil bevorderen, terwijl Ventura ondanks zijn verlies een significante stijging in steun liet zien, wat de groeiende invloed van rechts-populistische bewegingen in Portugal en Europa weerspiegelt.
In Thailand kwam premier Anutin Charnvirakul zondag als grote winnaar uit de bus bij de parlementsverkiezingen. Zijn partij Bhumjaithai behaalde volgens voorlopige resultaten ongeveer 192 zetels in het 500-koppige Lagerhuis, ruim voor de progressieve People's Party met 117 zetels en de populistische Pheu Thai-partij met 74 zetels. Met deze duidelijke overwinning lijkt Anutin een stabielere coalitie te kunnen vormen en een einde te maken aan een periode van politieke instabiliteit die werd gekenmerkt door machtswisselingen en militaire inmenging.
Anutin, die de verkiezingen uitriep te midden van een grensconflict met Cambodja, profiteerde van een golf van nationalisme en succesvolle strategieën om rivalen in landelijke gebieden over te nemen. Hij noemde de overwinning “een overwinning voor alle Thai’s” en benadrukte zijn inzet om het land te dienen.
Daarnaast werd bij het referendum een meerderheid van bijna twee op de drie kiezers gezien die instemden met het opstellen van een nieuwe grondwet ter vervanging van de door het leger gesteunde grondwet uit 2017, die door critici als ondemocratisch wordt beschouwd. Thailand, dat sinds het einde van de absolute monarchie in 1932 al twintig verschillende grondwetten heeft gehad, zet met deze uitslag een stap richting mogelijke constitutionele hervormingen.

Presidentskandidaat Antonio José Seguro van de centrumlinkse Socialistische Partij zwaait naar de menigte tijdens een campagnebijeenkomst in aanloop naar de presidentsverkiezingen van 8 februari, in Lissabon. (Foto: AP)
De uitslagen in zowel Portugal als Thailand weerspiegelen belangrijke politieke ontwikkelingen in twee uiteenlopende regio’s, waarbij in Portugal stabiliteit en gematigdheid lijken te prevaleren, terwijl Thailand zich opmaakt voor een politiek veranderde en mogelijk stabielere toekomst.
Vandaag
Gisteren
- De rode loper ligt uit voor de diaspora-professional, nu de ondernemer nog
- De Nieuwe Leeuw presenteert voorstel voor wet bestuur en toezicht rechtspersonen
- Twee verdachten opgepakt in onderzoek naar gewelddadige bende
- VS en Latijns-Amerika hekelen Chinese druk op Panama
- BEP herdenkt 53-jarig bestaan in teken van rouw en vernieuwing
- Regen brengt leven terug in de Irakese moerassen na jaren van droogte
- Afscheid van een markant legerbevelhebber
- De Van 't Hogerhuysstraat: een nationale schande
- Strafeis van 12 maanden voorwaardelijk tegen ex-voorzitter Alcoa Pensioenfonds
- Overwegend bewolkt met buien gedurende de dag
- Controversiële Venezolaanse pin veroorzaakt diplomatieke storm met Guyana
- Verdeeldheid in coalitie over Viskeuringsinstituut; opheldering gewenst
Eergisteren
- Gangaram Panday ziet import van luchtverkeersleiders als voorlopige oplossing
- Thalia presenteert masterplan in aanloop naar 190-jarig bestaan
- HAVO-leerlingen dreigen te verdrinken in falend onderwijssysteem
- Nieuw vredesvoorstel Iran botst op Amerikaanse scepsis
- NAMLAC waarschuwt regering: risico op blacklisting Suriname bij onvoldoende voortgang
- AZP verwacht oplossing binnen twee weken na uitstel urologische ingrepen
- VAE stapt uit OPEC en OPEC+ in zware klap voor oliegroep en mondiale energiemarkt
- Man in verwarde toestand steekt 'doeman' dood; verdachte aangehouden
- Na bijna zeven jaar strafzaak rond 'verdwenen' kasreserves Centrale Bank
- Inflatie in maart stijgt naar 10,8 procent op jaarbasis
- President en luchtverkeersleiders maken afspraken om rust te herstellen
- Bewolkte en regenachtige dag
- Netanyahu’s rivalen bundelen de krachten; zullen zij het veiligheidsbeleid van Israël veranderen?
- Column: Humphrey Schurman, een man van recht, humor en vrijheid
- Na vertrek Colli barst strijd los om macht en geld bij VKI