Bangladesh: Campagne gestart voor eerste verkiezingen na afzetting Hasina
Op donderdag hielden de belangrijkste politieke partijen campagnebijeenkomsten in de hoofdstad Dhaka. De interim-regering onder leiding van Nobelprijswinnaar Muhammad Yunus heeft beloofd vrije en eerlijke verkiezingen te organiseren, die worden beschouwd als de meest betekenisvolle in de geschiedenis van Bangladesh.
Het land met ongeveer 170 miljoen inwoners kiest 350 parlementsleden en beslist over voorgestelde politieke hervormingen. Waarnemers van de Europese Unie noemen de stemming “het grootste democratische proces van 2026”.
Yunus, bekend als de “bankier van de armen” vanwege zijn werk met de Grameen Bank, keerde in augustus 2024 uit ballingschap terug op verzoek van de protesterende bevolking om een overgangsregering te leiden. Hij beloofde na de verkiezingen af te treden.
Zijn interim-regering promootte een hervormingscharter, de National Charter van juli 2025, genoemd naar de opstand die Hasina ten val bracht. De charter voorziet onder meer in meer bevoegdheden voor de president, termijnbeperkingen voor parlementsleden en maatregelen tegen belangenconflicten, witwassen en corruptie. Hoewel 25 van de 52 geregistreerde partijen het ondertekenden, is een referendum nodig om het wettelijk bindend te maken en in de grondwet op te nemen.
Hasina (78) werd in november bij verstek ter dood veroordeeld wegens misdaden tegen de menselijkheid tijdens de bloedige onderdrukking van demonstranten. Ze verblijft sindsdien ondergedoken in India.
De Awami League, de partij van Hasina, mag niet meedoen aan de verkiezingen nadat haar registratie in mei werd geschorst. Tarique Rahman, voorzitter van de Bangladesh Nationalist Party (BNP) en zoon van oud-premier Khaleda Zia, wordt gezien als een belangrijke kanshebber. Hij lanceerde zijn campagne donderdag in Sylhet, waar tienduizenden supporters hem toejuichten.
Een tienpartijencoalitie onder leiding van de Jamaat-e-Islami partij wil ook haar invloed uitbreiden. Een overwinning van deze coalitie zou een radicale ommekeer betekenen voor Jamaat, dat tijdens Hasina’s bewind zwaar werd onderdrukt. Jamaat wordt bekritiseerd door seculiere groepen vanwege haar religieuze standpunten in het islamitische land.
Yunus uitte eerder zorgen over de toename van desinformatie, die hij deels toeschrijft aan buitenlandse media en lokale bronnen. Hij waarschuwde voor de impact van nepnieuws en geruchten, vooral in een tijd van politieke onzekerheid. De relaties met buurland India zijn verslechterd sinds Hasina daarheen vluchtte toen demonstranten haar paleis bestormden.
De komende verkiezingen worden daarmee cruciaal voor de toekomst van Bangladesh en zijn democratische ontwikkeling.
Vandaag
-
14:43
Notities uit de behandelkamer; De specialist is onderweg
-
12:49
Guyana ziet met enorme oliewinsten van Iran-oorlog de groeidruk toenemen
-
11:05
Politie onderzoekt molotovaanval op gebouw Forensische Opsporing
-
10:50
VSB waarschuwt voor kloof tussen anti-witwasbeleid en uitvoering
-
08:52
De prijs van politieke benoemingen
-
06:54
VSB: Comptabiliteitswet cruciaal voor transparantie en verantwoord financieel beheer
-
04:56
Bewolkte dag afgewisseld met buien in vrijwel alle districten
-
02:58
Lula: VS-maatregel ondermijnt Braziliaanse strijd tegen misdaad
-
01:03
Parlement en regering vinden elkaar: Comptabiliteitswet krijgt tweejarige overgangsperiode
-
00:00
Regering verdedigt lening van US$ 1,8 miljard: groot deel gebruikt voor oude schulden
Gisteren
- Veel politiek, weinig vooruitgang
- Matawai Traditioneel Gezag en planetGOLD Suriname in gesprek over duurzame goudwinning
- Derde helft WK 2026: Team Brazilië barst van talent, moet zich bewijzen
- Vermiste bootpassagier dood aangetroffen nabij Stoelmanseiland
- Ruim 500 kilo kwik gestolen van terrein politiebureau Geyersvlijt
- Interpol weigert OM wederom opsporingsverzoek tegen Hoefdraad
- President Simons onderscheidt Surinaamse wetenschapper Rudi van Els in Brazilië
- Brazilië ondersteunt Suriname met 100.000 vaccins en malariamedicatie
- Overpeinzingen olie-inkomsten en impact op Inheemse gemeenschappen in Corantijngebied
- Cubaanse leerlingen op school: ‘Ze doen alleen mee met rekenen’
- Menstruatieproducten verminderen school- en werkverzuim onder vrouwen en meisjes
- Houtproductie daalt licht in 2025; Sipaliwini blijft grootste productiegebied
- Regen- en onweersbuien afgewisseld met bewolking en zon
- Iran en VS bereiken voorlopig akkoord over verlenging staakt-het-vuren
- Column: Wat taal vertelt over Suriname
- Suriname en Brazilië verdiepen samenwerking op diverse gebieden
- Exclusieve WK-2026-rechten voor STVS kosten US$ 450.000
Eergisteren
- Verdachte ziet gevangenisstraf als kans om af te kicken van drugs
- Derde helft WK 2026: Boeiende teams, nieuwe spelers
- 9 maanden regering: kritiek mag, maar niet selectief
- Arbeidsgeschil over loon uitzendkracht belandt bij Hof van Justitie
- Hoge prijzen beproeven offerbereidheid tijdens Ied-ul-Adha
- Simons in overleg met Lula over economie, veiligheid en infrastructuur
- PALU: Verklaringen ex-ministers roepen vragen op over functioneren bestuur
- Acht jaar cel geëist tegen vader die zesjarige dochter misbruikte
- Modernisering Rechterlijke macht: Disciplinaire Raad
- Suriname kijkt naar Braziliaans Bolsa Família-model voor hervorming sociaal systeem
- Dodelijk verkeersongeval na botsing met sleepwagen
- Perioden van regen en kans op onweer
- Viraal fenomeen redt 'Trump'-buffel van slacht in Bangladesh
- Ook tijdens Offerfeest staat voedselveiligheid centraal
- Column: Kampioenschap Broki onverdiend?
- 99 procent van de Cubanen in Suriname werkt illegaal (1)