Begrotingstekort blijft motor achter inflatie en wisselkoersdruk
De Suriname Economic Oversight Board (SEOB) waarschuwt dat het aanhoudende begrotingstekort een belangrijke oorzaak is van de huidige inflatie- en wisselkoersdruk in het land. Hoewel internationale reserves en enkele macro-economische indicatoren verbeterd zijn, blijven de structurele uitdagingen aanzienlijk.
Onder het voorgaande IMF-programma heeft Suriname zich verplicht tot het beëindigen van monetaire financiering van overheidstekorten. Dit verbod is vastgelegd in de nieuwe Centrale Bankwet, die de Centrale Bank van Suriname (CBvS) verbiedt om direct geld te creëren voor overheidsuitgaven. Volgens de SEOB is dit een cruciale stap in het versterken van het macro-economisch beleid en het herstel van vertrouwen in de Surinaamse dollar (SRD). Toch waarschuwt de instantie dat zonder afgestemd fiscaal beleid de monetaire maatregelen van de CBvS – zoals kasreservepercentages, openmarktoperaties en valuta-interventies – onvoldoende zijn om de economie duurzaam te stabiliseren.
De SEOB schetst hoe begrotingstekorten de economie beïnvloeden via vier kanalen: monetair, door uitbreiding van de geldhoeveelheid; via de wisselkoers, doordat tekorten druk zetten op de betalingsbalans; via verwachtingen, omdat aanhoudende tekorten onzekerheid en prijsaanpassingen veroorzaken; en op de lange termijn, door een hogere schuldenlast en verminderde ruimte voor productieve investeringen.
Het SEOB-bulletin benadrukt dat de overheidstekorten een vicieuze cirkel in stand houden. Een ruimer geldaanbod en hogere overheidsuitgaven leiden tot bestedingsinflatie en toenemende importen. Tegelijkertijd ondermijnt het tekort het vertrouwen in de SRD, waardoor bedrijven en huishoudens hun middelen steeds vaker omzetten in buitenlandse valuta. Dit zet de wisselkoers onder druk, veroorzaakt een depreciatie van de SRD en leidt tot verdere prijsstijgingen.
In 2025 zette de inflatietrend zich voort. Na een stijging tot circa 8% in juni liep het inflatiecijfer in juli verder op tot 10%. Deze toename legt extra druk op consumenten en bedrijven, vooral omdat de Surinaamse economie sterk afhankelijk is van importgoederen. Volgens de SEOB wordt de inflatie momenteel vooral aangejaagd door een grotere geldhoeveelheid, onder meer veroorzaakt door hogere overheidsuitgaven – een na-effect van de verkiezingen – en kredietgroei in de private sector.
Om uit deze spiraal te breken, benadrukt de SEOB het belang van economische diversificatie. Door te investeren in meerdere productieve sectoren kan de overheid haar inkomstenbasis versterken, de afhankelijkheid van grondstoffen verminderen en het exportpotentieel vergroten. Dit zou niet alleen de externe positie van het land verbeteren, maar ook bijdragen aan meer stabiliteit op de wisselmarkt en het terugdringen van inflatie.
Vandaag
-
21:40
WK-droom Suriname eindigt na 1-2 nederlaag tegen Bolivia
-
18:46
Suriname op rand van geschiedenis: cruciaal duel tegen Bolivia om WK-droom
-
16:44
Beroependag op Kangoeroe High: leerlingen maken kennis met diverse beroepen
-
14:46
BiZa pakt ‘spookambtenaren’ aan: focus op personeel in buitenland
-
12:50
Schoten gelost op woning na familieruzie
-
10:48
WTO-chef: wereldorde is onherroepelijk veranderd
-
08:51
Suriname benadrukt sterkere samenwerking regio en Afrika
-
06:53
Recensie: Democratische leeservaring
-
04:55
Wisselvallig en overwegend nat weer
-
02:57
Van Pakistan tot Egypte: oorlog met Iran drijft prijzen op in het mondiale Zuiden
-
00:59
Column: Aftellen
-
00:00
Natio op scherp voor play-off om WK-kwalificatie tegen Bolivia
Gisteren
- Caricom verwelkomt VN-resolutie over slavernij als misdaad tegen de menselijkheid
- PALU: President, houdt u zich aan de wet om corruptie te voorkomen
- Iran beoordeelt VS-voorstel voor beëindiging oorlog; sluit onderhandelingen uit
- Uitbetaling SRD 1000 tijdelijk vertraagd, overheid garandeert uitkering
- Minister Huur steunt samenwerking met SEMIF voor duurzame ontwikkeling regio’s
- Trumps roekeloze oorlog en lessen niet geleerd!
- Azië kijkt terug op Covid-maatregelen om brandstofcrisis aan te pakken
- President Simons: certificaat is begin, niet het eind voor jonge ondernemers
- Ex-minister Welzijn ter terechtzitting gehoord in fraudezaak Alcoa Pensioenfonds
- Wisselvallig weer met zon, bewolking en buien
- Paus Leo roept op tot onmiddellijke wapenstilstand in Midden-Oosten conflict
- Column: Jeugdraad of Jeugdparlement?
- GOw2 trekt pompprijzen op tot price cap; druk op regeling neemt toe
Eergisteren
- SVB lanceert nieuwe identiteit ‘Natio – The Green Guardians’ en vernieuwde teamtenues
- Jogi vraagt president opheldering over dienstreis minister Currie naar Ghana
- Pakistan meest vervuilde land ter wereld in 2025, rapport IQAir
- 15 jaar cel geëist in hoger beroep Pikin Saron-zaak
- DNA stelt onderzoekscommissie in voor vorderingen pg tegen drie ex-ministers
- PSA-beleid onder druk: goede intenties, gebrekkige uitvoering
- Colombia: Doden bij vliegtuigcrash opgelopen tot 66
- Boeren in het binnenland houden vol ondanks vele uitdagingen
- Gewapende bende overvalt Sun Center: bewaker gekneveld, telefoonzaak doelwit
- Eerste ananastelers krijgen lening voor opschaling productie
- Combinatie van zon, bewolking en verspreide buien
- Energie, water, obligaties: Wat zijn de doelen van Iran als Trump elektriciteitscentrales aanvalt?
- Column: Drie namen, maar waar zijn de anderen?
- Productie Krediet Fonds keurt SRD 41 miljoen goed: groei productie en werkgelegenheid