Olieprijs daalt door OPEC+ productieverhoging en zorgen over overaanbod
De prijs voor een vat Brent-olie daalde met 43 dollarcent (0,6%) tot $69,24 per vat. Amerikaanse WTI-olie verloor 48 cent (0,7%) tot $66,85 per vat.
Beide oliesoorten verloren eerder op de dag meer dan 2% en bereikten het laagste punt in een week, na een verlies van bijna 3% op vrijdag.
OPEC+ draait eerdere productiebeperkingen terug
De Organisatie van Olie-exporterende Landen en haar bondgenoten, samen bekend als OPEC+, stemden zondag in met een verhoging van de olieproductie met 547.000 vaten per dag in september. Dit is onderdeel van een reeks versnelde productieverhogingen gericht op het heroveren van marktaandeel. De verhoging maakt een vroegtijdig einde aan de grootste productieverlaging van de groep, die neerkwam op zo’n 2,5 miljoen vaten per dag — goed voor ongeveer 2,4% van de wereldwijde vraag.
Hoewel OPEC+ stelde dat de markt gezond genoeg is voor deze stap, toonden recente gegevens van de Amerikaanse overheid aan dat de vraag naar benzine in mei – traditioneel het begin van het Amerikaanse zomerse rijseizoen – op het laagste niveau sinds de coronapandemie van 2020 lag.
Daarnaast bereikte de Amerikaanse olieproductie in mei een recordhoogte, wat de zorgen over een wereldwijd overaanbod verder aanwakkert.
Mogelijke extra productieverhogingen op komst
Oliehandelaren houden nu rekening met verdere verhogingen van de OPEC+-productie. Tijdens de volgende bijeenkomst van de groep op 7 september zal mogelijk gesproken worden over het terugdraaien van nog eens 1,65 miljoen vaten per dag aan bestaande productieverlagingen — wat extra druk zet op de prijzen.
"OPEC+ beschikt over aanzienlijke reservecapaciteit," aldus Alex Hodes, analist bij StoneX. "Er zijn nog geen duidelijke signalen dat de groep deze extra capaciteit daadwerkelijk zal inzetten, maar de mogelijkheid blijft bestaan."
Volgens analisten van Goldman Sachs zal de werkelijke toename in aanbod ongeveer 1,7 miljoen vaten per dag bedragen, aangezien sommige leden hun productie juist hebben verlaagd na eerdere overproductie.
Handelszorgen en geopolitieke spanningen
Beleggers reageren ook op de impact van nieuwe Amerikaanse importheffingen op tientallen handelspartners en maken zich zorgen over mogelijke nieuwe sancties tegen Rusland.
President Donald Trump dreigde maandag met 100% secundaire importheffingen voor landen die Russische olie blijven kopen, in een poging Moskou onder druk te zetten zijn oorlog in Oekraïne te stoppen.
Trump zei ook dat hij de tarieven voor India fors zal verhogen, nadat Indiase regeringsbronnen aangaven dat het land olie uit Rusland blijft importeren ondanks de Amerikaanse dreigementen.
Deze geopolitieke onzekerheid beperkte het verlies op de oliemarkt enigszins. Als India stopt met het kopen van Russische olie, komt volgens analisten van ING ongeveer 1,7 miljoen vaten per dag aan aanbod op het spel te staan.
Vandaag
-
06:53
Summit Duurzaam Suriname moet basis leggen voor nationale ontwikkelingsvisie
-
04:55
Warm begin van de dag, later opnieuw kans op stevige onweersbuien
-
02:57
Delhi zet stevig in op elektrische voertuigen in strijd tegen luchtvervuiling
-
00:59
Column: Wie is er bang voor de Marowijne?
-
00:00
President Simons: Geen lening afgesloten bij Bank of America
Gisteren
- Suriname stuurt voedsel en hulpgoederen naar aardbevingsgebied Venezuela
- Simons: Meer tijd nodig om schade te herstellen
- Controle in Nickerie: illegale sigaretten in beslag genomen; drugspanden doorzocht
- Lula kondigt campagne voor vierde termijn aan en benadrukt nationale soevereiniteit
- Twee verdachten aangehouden na kluisroof bij Naskip
- Simons: Regering na een jaar nu in transitieperiode
- Pamaka gemeenschap spreekt waardering uit voor voorlichting over grensprotocol
- Japan en VS bevestigen zeldzame gezamenlijke interventie om yen te steunen
- De bestuurder van een rechtspersoon ‘sui generis’
- Exxon verdient investering in Guyana eerder dan verwacht terug
- Warme start van de dag; later regen- en onweersbuien mogelijk
- Politieagent aangereden tijdens verkeerscontrole; bromfietser aangehouden
- Column: De wereldwijde kenniscrisis
- Na afgelaste DNA-reis: Parmessar wil overleg met fractieleiders over grensprotocol
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 935
- ABOP zal tegen ratificatie grensprotocol met Frankrijk stemmen
- Van Reactie naar Creatie: een boodschap aan Suriname
- Programma moet mentale problemen bij zwangere vrouwen eerder helpen herkennen
- Wanneer ophef belangrijker wordt dan beleid
- Column: Fraser, Mathoera en de paspoorten
- Minstens vijf doden en 41 vermisten na brand op veerboot bij Indonesië
- Moeder en minderjarige dochter overvallen bij gewapende woninginbraak
- Wereldbank: Suriname moet arbeidsmarkt beter voorbereiden op economie van de toekomst
- IOL wil lerarenopleiding Lichamelijke Opvoeding vernieuwen vanuit nieuw beroepsprofiel
- Guyana start zoektocht naar ervaren bergingsbedrijf voor wrak MV Barima
- Warm en overwegend zonnig weer; later op de dag kans op enkele onweersbuien
- Ambassadeur Panka en PSD bespreken grotere rol diaspora bij ontwikkeling Suriname
- Rodney Deekman grote winnaar van Suripop 2026 met 'Konsensi'
- Korpschef Pinas peilt zorgen bewoners: meer surveillance en snellere politiehulp gevraagd