Generaal Salami gedood bij Israëlische luchtaanvallen op Iran
De Israëlische strijdkrachten stellen dat de operatie bedoeld was om te voorkomen dat Iran een kernmacht wordt. Volgens het leger zijn tientallen gevechtsvliegtuigen ingezet bij wat premier Benjamin Netanyahu omschrijft als een “bepalend moment in de geschiedenis van Israël”. De luchtaanvallen zijn het voorlopige hoogtepunt van de steeds verder oplopende spanningen rond het Iraanse atoomprogramma.
Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) bevestigt dat onder andere het ondergrondse verrijkingscomplex in Natanz is getroffen. Deze installatie geldt als hart van het Iraanse kernprogramma. Hoe ernstig de schade is, is nog onbekend, maar de operatie wordt gezien als de meest directe militaire aanval op Iran’s nucleaire infrastructuur tot nu toe.
Volgens Israël zijn de aanvallen “precies en doelgericht” uitgevoerd op locaties die essentieel zijn voor Iran’s militaire en nucleaire ambities. In meerdere steden, waaronder Teheran, zijn zware explosies waargenomen. Ooggetuigen melden felle luchtafweervuren en gerichte inslagen in militaire zones.
De hoogste geestelijke leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, noemt de luchtaanvallen een “misdaad tegen de Iraanse staat” en kondigde aan dat Israël “een zware straf” te wachten staat. Hij bevestigde in zijn verklaring de dood van de militaire leiders en wetenschappers, maar onderstreepte dat hun opvolgers “onmiddellijk hun taken hebben overgenomen.”
Volgens Khamenei heeft Israël zichzelf “een bitter en pijnlijk lot bezorgd”. De Revolutionaire Garde heeft in een reactie gezegd dat het leger in verhoogde staat van paraatheid verkeert en dat de voorbereidingen voor vergelding in gang zijn gezet.
In Jeruzalem verdedigde premier Netanyahu de aanval als noodzakelijk voor de nationale veiligheid. “We konden niet langer afwachten. Deze operatie moest plaatsvinden om te voorkomen dat Iran een nucleaire drempel bereikt.” Volgens Netanyahu zullen de aanvallen de komende dagen worden voortgezet. Het Israëlische luchtruim is tijdelijk gesloten uit vrees voor een tegenaanval.
De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio verklaarde dat Israël de VS vooraf heeft ingelicht, maar dat de beslissing en uitvoering volledig in Israëlische handen lagen.
Met de dodelijke aanval op Irans militaire top en cruciale installaties lijkt de situatie in het Midden-Oosten een gevaarlijk nieuw stadium te zijn ingegaan. Diplomatieke kanalen zijn gespannen, terwijl het risico op een grootschalig militair conflict toeneemt. De wereld kijkt gespannen toe hoe Iran mogelijk zal reageren op de dodelijke Israëlische operatie.
Israël heeft de noodtoestand afgekondigd. Verwacht wordt dat Iran als tegenreactie met raket- en droneaanvallen zal komen.
Vandaag
-
11:36
Decentralisatie van het onderwijs is niet langer een keuze, maar een bittere noodzaak
-
09:42
Dodelijk verkeersongeval aan Kwattaweg eist leven van bromfietser
-
08:58
VS breidt hulp aan Cuba uit ondanks olieblokkade
-
07:27
Betterson waarschuwt: geen emotionele wetgeving rechterlijke macht en meerdere pg’s
-
05:34
Behandeling strafzaak tegen advocaat Derrick Veira van start
-
04:13
Zonnige dag met kans op lokale buien
-
02:26
VES kritisch over verlaging goudroyalty: Regering beloont illegaal gedrag
-
00:59
Column: De toon maakt de muziek; geschaad vertrouwen in de pg
-
00:23
Kantonrechter gelast gevangenneming FAI-ex-directeur Nitesh Ramlakhan
-
00:00
Santokhi: Grove leugen dat ik pg ooit opdracht heb gegeven
Gisteren
- Indiase lerares die honderden leercentra heeft opgericht wint Global Teacher Prize
- Een Hof van Cassatie
- VN waarschuwt voor humanitaire ineenstorting in Cuba
- SLM en LIAT Air verkennen samenwerking voor betere regionale luchtverbindingen
- Landvreugd voorzitter van MAS: focus op financiën en groei scheepvaart
- Vakbeweging vraagt structurele aanpak vastlopende sociaal-economische dossiers
- Pakistaans leger: 216 strijders gedood in Balochistan
- Van Trikt onder politiebegeleiding naar specialist; detentie volgt na weigering uitstel door OM
- Zwerfvuil is geen opvoedprobleem alleen; Het is een bestuurlijke keuze
- Rusland trekt zich terug, New START-verdrag loopt af
- Een mix van zon, bewolking en regen
- Pg reageert niet op uitlatingen DNA; Atompai over politieke inmenging onder Santokhi
- BLTO verlengt actie minimaal tot vandaag; betaling vlot niet
- Column: Duurzaamheid clubvoetbal
- Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep na vrijspraak Danielle Veira
Eergisteren
- Verdachte aangehouden na brandbomincident op goudveld
- Digitaal systeem gelanceerd voor volledige controle op vuurwapens
- PAHO waarschuwt Suriname en regio voor stijgende mazelenbesmettingen
- Het juridisch moederschap
- Wereld Kanker Dag: Suriname zet in op versnelde strijd tegen baarmoederhalskanker
- Na COP30 krijgt Suriname–Brazilië-overleg concreet vervolg
- Trump en Petro: onverwachte verstandhouding in Witte Huis
- Dodelijke aanrijding tussen bromfietsen te Nieuw-Amsterdam (update)
- Rapport: Wereldwijde conflicten drijven humanitair recht tot het uiterste
- Wisselend weer met zon en buien
- Opmerking Jarbandhan over ‘politieke kleur’ pg leidt tot commotie in DNA
- 12 maanden voorwaardelijke celstraf geëist tegen politieagenten in Pikin Saron-zaak
- Atompai lijnrecht tegen fractieleider: geen CCJ en wel college van pg's