President bezig de democratie te ondermijnen
Het tijdig en correct publiceren van verkiezingsresultaten is essentieel voor het behoud van een gezonde democratie. Vertragingen of onregelmatigheden in dit proces kunnen het vertrouwen van burgers ondermijnen en de legitimiteit van het democratisch systeem aantasten. Het wordt steeds duidelijker dat de huidige president constant bezig is om de formele vastlegging van het verkiezingsresultaat te ondermijnen, en dat de leiding van het CHS daar gretig aan meewerkt. Waarom kan men per dag maar een paar stembureaus hertellen, terwijl in het verleden alle stembureaus binnen enkele uren al waren geteld? Het is ronduit beledigend voor ons als land, dat bekendstaat om het houden van eerlijke verkiezingen, om zo’n beeld tentoon te stellen.
Wanneer verkiezingsresultaten niet tijdig worden bekendgemaakt, ontstaat er ruimte voor speculatie en wantrouwen. Burgers kunnen gaan twijfelen aan de integriteit van het verkiezingsproces, wat leidt tot polarisatie en verminderd vertrouwen in democratische instellingen. Dit is precies wat er nu gebeurt. De integriteit van CHS en OKB staat op het spel. De president, tevens voorzitter van de VHP, schijnt het resultaat niet te kunnen accepteren. Dat vormt een grote bedreiging voor de democratie en pleegt inbreuk op de rechtszekerheid die de grondwet aan de burgers van het land biedt.
Bevoegde instanties die betrokken zijn bij de organisatie van vrije, geheime en eerlijke verkiezingen zijn in Suriname het ministerie van Binnenlandse Zaken, het CHS en het OKB. Er is in de wet (zoals de Grondwet, Kiesregeling en andere wetten) geen actieve rol weggelegd voor de president of anderen. Dat is hoogstwaarschijnlijk bewust gedaan om bemoeienis van de regering in de verkiezingen te voorkomen en te vermijden.
De bevoegde instanties zijn verantwoordelijk voor een transparant en efficiënt verloop van verkiezingen. Zij zijn in de verkiezingsperiode de waakhond en de beschermer van de democratie. Als deze instanties niet correct functioneren, bijvoorbeeld door politieke druk of loyaliteit, kan dit de geloofwaardigheid van het gehele verkiezingsproces schaden. Het is cruciaal dat deze organen onafhankelijk opereren en vrij zijn van politieke beïnvloeding om het vertrouwen van het publiek te behouden. Deze instanties dienen hun werk correct te doen. Daartoe zijn zij beëdigd.
Wanneer leden van verkiezingsorganisaties of toezichthoudende instanties politiek zijn voorgedragen, kan dit leiden tot percepties van partijdigheid. Burgers kunnen vermoeden dat beslissingen worden genomen op basis van politieke voorkeuren in plaats van objectieve criteria. Dit ondermijnt het vertrouwen in de onpartijdigheid van het verkiezingsproces. Het is daarom van eminent belang om de formele uitslag zo spoedig mogelijk te publiceren.
Een gebrek aan vertrouwen in het verkiezingsproces kan leiden tot maatschappelijke onrust en protesten. Leden van verschillende partijen worden grimmig, temeer omdat men ziet en zich bewust is van wat er gaande is. Bovendien wordt het internationale imago van ons land aangetast.
De president moet stoppen met het uitoefenen van politieke druk op verkiezingsinstanties. De dictatoriale neigingen en vertragingstactieken die worden ingezet, werken polariserend en vormen een bedreiging voor onze democratie. Het is een maatschappelijke verantwoordelijkheid – of we het nu eens zijn met de uitslag of niet – om die te respecteren en ons erbij neer te leggen.
Respecteer de wil en de stem van het volk! Laat de formele uitslagen zo spoedig mogelijk gepubliceerd worden.
Drs. A. Abdoel
Vandaag
-
06:52
Internationale coalitie start uitvoering USD 20 miljoen natuurproject
-
04:54
Warm, zonnig weer met meer bewolking in de middag
-
02:56
China en VS escaleren handelsconflict: wereldwijde onrust
-
00:58
Ramsaran: Defensie is niet alleen kracht, maar ook liefde voor land en mens
-
00:00
Traditioneel gezag wil naamswijziging Stoelmanseiland en erkenning grondenrechten
Gisteren
- Ramdien Sardjoe viert 90e verjaardag: ‘Een grote zoon van het land’
- Alexia Moonsam uitgeroepen tot beste VOJ-leerling van 2025
- A20: een dag van vrijheid, identiteit en veerkracht
- Natio sleept gelijkspel uit het vuur tegen Guatemala
- BEP: Vrijheid, erkenning en nationale trots
- Ida Does schenkt nalatenschap Trefossa aan Surinaams Museum
- Jonge goudzoeker verdrinkt bij Stoelmanseiland
- Brug bij Witagron deels ingestort: verkeer volledig stilgelegd
- ABOP: De geest van onze voorouders blijft onze richting wijzen
- President Simons: Eenheid tussen Marrons en Inheemsen is sleutel tot Surinames toekomst
- PRO: Marrondag - kracht van vrijheid en rechtvaardigheid
- NDP eert Marrongemeenschap: Een boodschap van kracht, erkenning en hoop
- Nederlands Koningspaar 1 december in Suriname op uitnodiging van president Simons
- Open dag op de poli
- PCS benadrukt belang van geestelijke zorg bij crises
- Familieruzie escaleert: broers brengen elkaar ernstige verwondingen toe
- Srefidensi-viering grotendeels gefinancierd door samenleving en bedrijfsleven
- VHP: Marrondag symbool van vrijheid, verzet en waardigheid
- Peru: Congres zet president Dina Boluarte af te midden van oplopende criminaliteit
- Zon, warmte en enkele buien in de middag
- Spelers Natio halen onder grote belangstelling nieuw paspoort op bij CBB
- Israël en Hamas bereiken akkoord over eerste fase wapenstilstand
- Column: Politieke vingers in de oliepot
- Rudolf Elias: Zonder plan wordt olie een vloek, geen zegen
Eergisteren
- Het is niet het volk dat faalt, maar de politiek
- Kind overlijdt na familiedrama aan de Cocobiacoweg
- Nieuw STS-II gebouw symbool van geloof in jong Surinaams talent
- 3 Brazilianen veroordeeld voor beroving op goudconcessie; 2 vrijgesproken
- Man verdrinkt in goudput bij Langa Tabiki
- President Simons: Leger verdient modernisering, waardering en vertrouwen
- Havenbeheer: faciliteiten voldoen aan internationale veiligheidsnormen
- BLTO vraagt president Simons spoedige interventie beroepsonderwijs
- Veerverbinding Albina–St. Laurent ligt stil: reparatie La Gabrielle kan lang duren
- Man overlijdt na schietincident in Nassaugebied
- Gevaarlijk spel met schuldenplafond
- Communicatie als motor van verandering – CCPR bestaat tien jaar
- Half bewolkt en buien in de middag
- President Trump: Overeenkomst tussen Israël en Hamas over Gaza ‘zeer dichtbij’
- Column: Binnen handbereik!
- Wijnerman: Wetswijziging is juridische reparatie, geen vrijbrief voor meer leningen