VES-panel niet gecharmeerd van mooie politieke verhalen
Politieke partijen die meedoen aan de verkiezingen op 25 mei hebben op de tweede dag van het economische debat van de Vereniging van Economisten in Suriname (VES) het panel niet weten te charmeren. In plaats van een duidelijke presentatie van hoe de financieel-economische toekomst – met name in de cruciale periode 2025 tot 2028 – te overbruggen, presenteerden de partijen algemene beleidsvoornemens en beloftes.
"Ik complimenteer u allen met de mooie verhalen, maar het is allemaal te mooi om waar te zijn,” zei VES-panellid Winston Ramautarsing sarcastisch. Panellid Waddy Sowma liet net als Ramautarsing duidelijk zijn irritatie blijken over het feit dat de partijen er niet in zijn geslaagd een puur deskundige financieel-economische presentatie te geven over hoe de Surinaamse economie in de komende vijf jaar moet worden ingericht.
VES-voorzitter Steven Debipersad zei in zijn inleiding op de presentaties van de partijen – VHP, NDP, APP, VLS, PL en DA'91 – dat, bij het uitzetten van hun beleid op de drie thema's: financieel-economisch, goed bestuur en sociaal beleid, de verwachtingen hooggespannen zijn. “We willen geen verkiezingsbeloften horen, maar kijken vooral naar de mate waarin de voorstellen realistisch zijn en de antwoorden op vragen concreet.” Hij vroeg de partijen eerlijk te erkennen dat het land zich bevindt op een economisch kruispunt, met een hoge schuldenlast, rentebetalingen die zwaar drukken op de begroting, en een overheid die moeite heeft essentiële diensten te financieren.
Volgens de VES is het een vaststaand feit dat de periode 2025 tot en met 2028 drie moeilijke jaren zullen zijn, waarin er nauwelijks inkomsten zijn omdat de economie niet is gediversifieerd. Het wachten is op 2028, wanneer Suriname eindelijk inkomsten zal genereren uit olieproductie. “De centrale vraag is dan ook: hoe overbruggen wij die periode, zónder de sociale cohesie verder onder druk te zetten en zonder dat de macro-economische stabiliteit opnieuw onderuit gaat?”
De VES had gehoopt van de partijen concreet te horen hoe zij het overheidsapparaat en de economie draaiende denken te houden, en vooral welke keuzes zij durven maken tussen hervormingen, investeringen en sociale bescherming in de zogeheten pre-olieperiode. Volgens Debipersad is de VES zich ervan bewust dat dit zeer moeilijke afwegingen zijn voor de partijen, maar benadrukte hij dat juist dit de zaken zijn die van belang zijn en gehoord moeten worden.
Voor het panel, dat verder bestond uit panellid Satcha Jabbar, begon de teleurstelling al bij de eerste sprekers: Asiskumar Gajadien van de VHP en Jennifer Geerlings-Simons van de NDP. Gajadien hield een algemene inleiding over wat de VHP als regeringspartij in de afgelopen regeerperiode heeft gedaan en waarop het toekomstig beleid zal worden voortgezet. Hij beloofde een 24-uurs economie, zonder daarover voldoende – en al helemaal geen concrete – cijfers te presenteren. Hij noemde enkele bestuurlijke maatregelen, waaronder het wettelijke kader dat is gevormd om goed beleid voort te kunnen zetten.
De andere vertegenwoordigers – Bronto Somohardjo (PL), Angelic Del Castilho (DA'91), Robert Vishnudatt (VLS) en Carmeline Doelasan (APP) – deden het volgens het panel ook niet goed genoeg. Zij kwamen met algemene beleidsvoornemens zoals investeren in onderwijs en gezondheidszorg, het aanboren van nieuwe productiesectoren, het terugbrengen van het aantal ministeries en andere sociale plannen.
Vandaag
Gisteren
- Wat China goed deed – en wat Suriname nog kan leren
- Verdachte aangehouden voor kluisdiefstal; voertuig gelinkt aan sabotage Safe City-camera
- President Simons spreekt natie toe over gevolgen oorlog Midden-Oosten
- Steeds meer landen zien hoogste benzineprijzen sinds VS-Iran oorlog
- Drie verdachten aangehouden na beroving ondernemer aan Kronorstraat
- Betaalde vuilophaal: legaliteit, eerlijkheid en uitvoerbaarheid als basis
- President accepteert vertrek directie Melkcentrale; leiding tijdelijk bij Bardan
- Houten woning volledig in vlammen opgegaan aan Abiastraat
- Regering en bedrijfsleven bespreken economische impact wereldwijde ontwikkelingen
- Minister Misiekaba: bestuur SZF heeft volledig mandaat om orde te herstellen
- Chili: Nieuwe president moet economische storm trotseren te midden van wereldwijde onrust
- Onrust bij SZF: staf uit zorgen over terugdraaien personeelsbesluiten
- Afwisseling van zon en buien verwacht
- Advocaat Kanhai pleit voor vrijspraak agenten in Pikin Saron-zaak
- Column: Deskundigheid en vaderlandsliefde
- Na groen licht president: Grassalco trekt stekker uit Guysure-activiteiten in Guyana
Eergisteren
- Cubaanse artsen verlaten Guyana en regio na toenemende druk van VS
- Monorath benadrukt preventie bij schooljeugd in Meerzorg
- Man aangehouden voor ontuchtige handelingen in bijzijn van minderjarigen
- VHP: Laat rechtsstaat en rechter hun werk doen
- Bericht OM over verzoek in staat van beschuldigingstelling
- Somohardjo: Laat mij in staat van beschuldiging worden gesteld
- Adhin bevestigt: verzoek tot in staat van beschuldigingstelling oud-ministers ontvangen
- Verzoek tot in staat van beschuldigingstelling tegen oud-ministers ingediend bij DNA
- Strategisch 140%-model voor Surinaams oliebeleid
- Politiebericht over twee geweldsincidenten
- Groente-export zakt van 65 naar 15 ton per maand: sector vraagt actie
- Schutter vuurt vanuit auto: man raakt gewond
- Gewapende overval op goudzoekers
- SRD 117 miljoen overgemaakt voor toelagen ziekenhuispersoneel
- Afwisselend weer met zon en enkele buien
- Iran zet in op uithoudingsvermogen en energieverstoring in strijd tegen VS en Israël
- Column: President Jennifer Simons wordt flink beproefd
- Schorsing SBB-directeur leidt tot juridische strijd; Ravenberg gaat dinsdag toch aan het werk