Eskak doet beroep op HvJ: Verkiezingen niet in gevaar laten komen
Ook andere partijen hebben rechtszaken aangespannen tegen de president en de verkiezingsautoriteiten, waaronder het Centraal Hoofdstembureau (CHS), het ministerie van Biza en de hoofdstembureaus van enkele districten. Biza vreest in tijdnood te komen bij het drukken van de stembiljetten, wat een race tegen de klok betekent. Het gaat om één soort stembiljet waarop de kandidaten voor De Nationale Assemblee (DNA) worden afgebeeld, en om 62 verschillende soorten stembiljetten voor de kandidaten van de ressortraden (rr).
De achterstand in het verkiezingsproces begon bij het uitblijven van de publicatie van de definitieve kandidatenlijsten in het Advertentieblad van de Republiek Suriname. Deze publicatie had op 15 april moeten plaatsvinden, maar werd vanwege de lopende rechtszaken uitgesteld. Hierdoor is ook het vaststellen van de definitieve DNA-stembiljetten en die van de rr met bijna een week vertraagd, wat op zijn beurt gevolgen heeft voor het drukproces. In totaal moeten er 900.000 stembiljetten worden gedrukt: 450.000 voor de DNA en 450.000 voor de rr.
Het drukken van de specimen-stembiljetten had volgens planning op 16 april moeten starten. Op zaterdag 19 april stond een verificatiesessie gepland met de politieke partijen om te controleren of alle gegevens correct waren. Het drukken van de formele, definitieve stembiljetten zou dan vandaag moeten beginnen.
“Wat ik u wil voorhouden, meneer de rechter, is dat we door de rechtszaken qua tijd en planning zijn uitgelopen. We vragen dan ook, als het mogelijk is, om uiterlijk op 20 april de uitspraken te hebben, zodat wij de voortgang van de verkiezingen kunnen garanderen,” betoogde Eskak.
Hofkamerpresident Dinesh Sewratan verzekerde de directeur van Biza dat het Hof het belang van de verkiezingen erkent, evenals dat van alle politieke organisaties, en dat er voortvarend zal worden gewerkt aan de afhandeling van de lopende rechtszaken.
Eskak hield de hofkamer – die verder bestaat uit de rechters Siegline Wijnhard en Alida Johanns – voor dat Biza zich strikt houdt aan de wettelijke voorschriften, de Kiesregeling en het Kiesbesluit bij het organiseren van de verkiezingen. Hij benadrukte dat de werkdomeinen van de verkiezingsautoriteiten duidelijk zijn vastgelegd in de Kiesregeling. “Deze werkdomeinen zijn in de wet goed afgebakend, waardoor er geen overlappingen kunnen zijn, zoals het wijzigen van een beslissing van een hoofdstembureau door het CHS.”
Eskak onderstreepte dat het ministerie geen enkele betrokkenheid heeft bij het proces van kandidaatstelling. Voor de DNA-kandidaten is dat de verantwoordelijkheid van het CHS, en voor de kandidaten van de ressort- en districtsraden ligt die bij de hoofdstembureaus. Hij bleef erbij dat het ministerie in de rechtszaak van de NDP ten onrechte als partij is betrokken.
Vandaag
-
20:36
Bromfietser overlijdt twaalf dagen na aanrijding
-
18:45
Reactie op Fares I. Naipal: Een poging tot geschiedvervalsing
-
16:39
Bedrijven klaargestoomd voor exporteisen tijdens EU Standards & Certification Workshop
-
14:37
Jabini: Nieuwe minister hoeft alleen nog maar te scoren
-
12:40
Het gevaar van WhatsApp
-
10:42
IMF-baas feliciteert Simons en bevestigt samenwerking met Suriname
-
08:48
Inbraak loopt fataal af: Inbreker neergeschoten aan Julianaweg
-
06:51
Collegiaal bestuur onder president Simons
-
04:53
Al vroeg onweersbuien op deze maandagmorgen
-
02:57
Oud-president Nigeria, Muhammadu Buhari, overleden
-
00:59
Column: Mi lobi Sranan? Bewijs het!
-
00:00
Rusland: NPS-besluiten zijn democratisch genomen
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 880
- Alertheid geboden bij wat je schrijft of zegt
- Gewapende overval op supermarkt in Uitvlugt
- EU stelt tegenmaatregelen VS-tarieven uit
- Gewapende overval op goudkamp in Nassaugebied: 300 gram ruw goud gestolen
- Ivan Fernald verlaat NPS: De maat is vol
- Strenge veiligheid rond inauguratie – Wegen rond ANS afgesloten
- China wil samenwerking met Suriname verdiepen onder president Simons
- Dansen met olifanten
- Kleine en middelgrote pluimveeboeren beschrijven zorgen sector
- Zelfde weerpatroon bewolkt, zon en onweer
- Illegale migratie eist opnieuw levens op Caribische route
- 5 scholieren naar Parijs voor Internationale Natuurkunde Olympiade
- Rijstboeren Nickerie vestigen hoop op aankomende minister Noersalim
Eergisteren
- Reactie op 'Santokhi's toespraak...zelfverheerlijking'
- "Miljoenen doden door stofstormen wereldwijd"
- NPS draagt Patrick Brunings voor als minister Olie, Gas en Milieu
- 30 verdachten aangehouden na reeks misdrijven: Oproep tot waakzaamheid
- Drs. C. Waterberg verdient erkenning in de strijd tegen malaria
- Afstudeeronderzoek legt voedselveiligheidsproblemen melkveesector bloot
- Nieuwe bezems van gerecycled materiaal!
- Crash Air India: motoren vielen direct na start uit
- Suriname is geen arm land – het is leeggeroofd
- Eerste master Geschiedenis afgeleverd door Faculteit der Humaniora van AdeKUS
- Bewolkte zaterdag met kans op onweersbuien
- Bijna 5.000 doden in Haïti sinds oktober door escalerend bendegeweld
- VS en Suriname starten gezamenlijke medische missie AMISTAD 2025
- Minister Ori: Met opgeheven hoofd vertrek ik