Medische Zending: Gezondheidszorg in binnenland op instorten
De organisatie, die al decennialang medische zorg verleent in de meest afgelegen gebieden van het land, ziet zich geconfronteerd met een reeks crises die het zorgsysteem dreigen te ontwrichten. “We laten geen enkele patiënt aan zijn lot over,” stelt MZ in een verklaring. “Maar zelfs de sterkste schouders raken overbelast als wegen onbegaanbaar zijn, vliegvelden niet functioneren en watertransport stagneert.”
De ernst van de situatie werd recent pijnlijk duidelijk in Pusugrunu, waar een medische spoedverplaatsing vanwege extreem slecht weer uitmondde in een 14 uur durende tocht — normaal slechts 4,5 uur. Door modderige wegen, onbruikbare luchtverbindingen en het ontbreken van alternatieve transportmiddelen moest de patiënt vechten tegen de tijd én de elementen.
"Essentiële medicijnen, medische apparatuur en personeel komen te laat of bereiken de dorpen soms helemaal niet," aldus de MZ. "Elke dag dat de infrastructuur tekortschiet, is een dag waarop onnodig lijden plaatsvindt."
Inbraak treft zorgverlener
Alsof de logistieke uitdagingen nog niet genoeg zijn, werd in de tweede week van april de dienstwoning van een gezondheidsassistent op Brownsweg volledig leeggeroofd. De woning werd daarbij zwaar beschadigd. De medewerker was op dat moment in Paramaribo bij haar gezin.
Volgens MZ zijn inbraken op poliklinieken en bij zorgpersoneel geen nieuw fenomeen, maar blijft de impact groot. “Hoe kun je je met volle overtuiging inzetten voor de gemeenschap, als je eigen veiligheid niet gewaarborgd is?”
Financiële tekorten ondermijnen zorgverlening
Sinds het eerste kwartaal van 2024 heeft MZ geen exploitatiefinanciering van de overheid ontvangen. De organisatie verkeert inmiddels in een zorgwekkende schuldpositie. Desondanks blijven medewerkers zich dagelijks inzetten voor de 58 poliklinieken die MZ in het binnenland beheert.
“Toewijding alleen is niet genoeg,” stelt de organisatie. “Zonder structurele financiering kunnen ambulances niet rijden, noodzakelijke medicijnen niet worden geleverd, en politochten niet worden uitgevoerd.”
Oproep aan de overheid: "Handel nu"
De Medische Zending doet een dringende oproep aan de overheid om haar verantwoordelijkheid te nemen en de achterstallige financiering vrij te maken. Ook wordt er gepleit voor een structurele aanpak van de infrastructuurproblemen, de verbetering van de veiligheid voor personeel, en het ondersteunen van lokale transportmogelijkheden.
“Dit is geen ver-van-ons-bed-show. Dit is Suriname. Dit zijn onze mensen,” aldus de organisatie. “Elke stap in de modder die een zorgverlener zet, is een stap dichter bij het verliezen van een leven. Help ons om hen een weg te geven — letterlijk en figuurlijk.”
Vandaag
Gisteren
- Nieuwe bedrijfsdirectory stimuleert samenwerking Suriname–Guyana
- Bezoek koning Willem-Alexander: Waar was de Surinaamse gastvrijheid in DNA?
- Petronas rondt Caiman-1-put af in Blok 52 met bemoedigende resultaten
- Man met schotwond afgevoerd naar ziekenhuis
- Toerismesector slaat wederom alarm: Goudwinning bedreigt voortbestaan Brownsberg Natuurpark
- Verdachten Pikin Saron in voorlopige vrijheid gesteld
- Baby van nog geen maand oud te vondeling gelegd
- ICC veroordeelt Soedanese militieleider Abd-Al-Rahman tot twintig jaar cel
- Mentale gezondheid centraal tijdens driedaags programma SAO
- Hebben verdachten recht op privacy?
- Moiwana-voorzitter Ajintoena put hoop uit 8 December-vonnis
- Rustig weer met kans op buien in de middag
- Wetenschappelijk personeel AdeKUS hervat beraad: geen colleges en toetsen
- Column: SLM op IC - vluchtroute richting mortuarium
- Advocaten SLM-rechtszaak in bezwaarschriften: vervolging door OM is ‘lichtvaardig en schadelijk’
Eergisteren
- ECD sluit supermarkt wegens herhaalde voedselveiligheidsovertreding
- Jachtgeweer en gereedschap buitgemaakt bij woninginbraak
- Brazilië: Vrouwen protesteren tegen gendergerelateerd geweld na schokkende zaken
- Politie intensiveert controles om criminaliteit rond feestdagen te beteugelen
- Nepverhuurders ingesloten voor geraffineerde huurfraude
- DSB opent feestmaand met vijfde editie van ‘Kresneti Fatu’
- Vijf verdachten aangehouden na dodelijke woningoverval
- Herdenking 8 december: Bloemenhulde bij Fort Zeelandia voor 15 slachtoffers 1982
- Top directies en onderdirecties opzij in omvangrijke herschikking MinOWC
- Herstart schoolvoedingsprogramma met SRD 270 miljoen
- Lichten aan voor de ‘volkskerstboom’ in Wanica
- SLM RvC stopt vrachtvliegtuig-deal: ‘Geen winst, geen zekerheid, dus geen risico’
- Wisselvallig weer met verspreide buien
- Hoe recht op srefidenki door Srefidensi was gewaarborgd
- Column: Momenten die het hart raken
- Suriname kroont zich tot kampioen van Inter Guyanese Spelen 2025
- Monorath bezoekt post Uitvlugt na inbeslagname 525 kilo drugs; veiligheid opgevoerd