VES: Verstikkende greep selecte groep medische specialisten op zorgsector
Financiële wurggreep zorgsector
Door de onevenredige toewijzing van zorgbudgetten blijft er onvoldoende financiering beschikbaar voor andere essentiële stakeholders, waaronder huisartsen, arts-assistenten, jonge medische specialisten, verpleegkundigen, para-medisch personeel, ziekenhuizen, verpleeg- en verzorgingshuizen. Deze stakeholders ondervinden structurele financiële tekorten, waardoor investeringen in basiszorg en infrastructuur beperkt blijven. Ziekenhuizen kampen met oplopende kosten en kunnen noodzakelijke verbeteringen niet doorvoeren, wat de toegankelijkheid van zorg voor de gemiddelde burger bemoeilijkt, stelt de Vereniging van Economisten in Suriname in het INZICHT dat later op de dag verschijnt.
Diepe verwevenheid in bestuurlijke en politieke structuren
Deze kleine groep gevestigde medische specialisten en apothekers bekleedt sleutelposities binnen zowel de gezondheidszorg als de politiek, waardoor zij directe invloed kan uitoefenen op de verdeling van zorgbudgetten. Ze zijn vertegenwoordigd in diverse overheidscommissies, de Vereniging van Medici in Suriname (VMS), de specialisten Registratie Commissie (SRC), medicatie beoordeling- en tuchtcommissies en vrijwel de meeste politieke partijen, waaronder de NPS, VHP, NDP en ABOP.
Deze 4 politieke partijen hebben de afgelopen 35+ jaren de dienst uitgemaakt met betrekking tot het gezondheidszorgbeleid. De selecte groep medische specialisten heeft zich steeds nadrukkelijker gepositioneerd binnen deze 4 partijen. Nu weer ook en zelfs op verkiesbare plaatsen bij de komende verkiezingen. Dit heeft ernstige gevolgen voor het zorgbeleid en de financiële verdeling binnen de sector. Het leidt tot een zorgstelsel waarin persoonlijke en politieke belangen de overhand krijgen boven bredere volksgezondheidsdoelen. Een treffend beschamend voorbeeld is een medisch specialist die ondervoorzitter is van de partij en zich DNA kandidaat heeft gesteld, terwijl tegelijkertijd een “eigen” kliniek wordt geleid binnen het AZP.
Nog zorgwekkender is de invloed van een groep seniore medische specialisten, die zich in de afgelopen 15 jaren hebben weten te nestelen als partij bestuursleden en beleidsadviseurs van de Regering en zelfs van de President. Ondanks hun prominente rol in het volksgezondheidsbeleid hebben zij financiële belangen in laboratoriumbloedonderzoeken en de aanschaf van verbruiksmaterialen voor patiëntenzorg, via de tussenhandel. De recente toetreding van een praktiserende medisch specialist tot de politiek vertoont hetzelfde patroon en vergroot de diepe bezorgdheid over structurele belangenverstrengeling. Met “zorgpraatjes voor het publiek” wordt een alarmerende ambitie gecamoufleerd.
U kunt het gehele artikel hier downloaden.
Documenten:
Vandaag
-
22:38
Goudsector moet inclusiever en duurzamer: vrouwen en jongeren centraal
-
20:40
Canada zet in op vrijhandelsovereenkomst met Mercosur tegen herfst
-
18:42
Bedrijfsleven kritisch over brandstofplafond: pleidooi voor gerichter beleid
-
16:44
Moni Karta ontspoord: sociaal beleid gekaapt door politieke loyaliteit
-
14:43
Japan ondersteunt vrouwenproject Suriname bij 50 jaar diplomatieke banden
-
12:46
Oekraïne sluit veiligheidsdeals in het Midden-Oosten tegen Iraanse drones
-
10:48
Twee verdachten opgepakt in Nickerie voor smokkel en illegale goederen
-
08:51
SER moet koers uitzetten voor duurzame ontwikkeling Suriname
-
06:53
Kustwachtraad krijgt actieve rol in beleid: geen ceremonieel orgaan
-
04:55
Wisselvallige vrijdag met zon, wolken en lokale buien
-
02:57
Drones en mijnen: Innemen Kharg-eiland zeer riskant voor Amerikaanse troepen
-
00:59
Column: Bezuinigen of bezwijken: tijd voor harde keuzes
-
00:00
Suriname reageert op Guyana: maritieme heffingen Corantijn geen nieuw beleid
Gisteren
- Onaantastbaar groen: Regenwoud als nationaal belang en internationale verantwoordelijkheid
- WK-droom Suriname eindigt na 1-2 nederlaag tegen Bolivia
- Suriname op rand van geschiedenis: cruciaal duel tegen Bolivia om WK-droom
- Beroependag op Kangoeroe High: leerlingen maken kennis met diverse beroepen
- BiZa pakt ‘spookambtenaren’ aan: focus op personeel in buitenland
- Schoten gelost op woning na familieruzie
- WTO-chef: wereldorde is onherroepelijk veranderd
- Suriname benadrukt sterkere samenwerking regio en Afrika
- Recensie: Democratische leeservaring
- Wisselvallig en overwegend nat weer
- Van Pakistan tot Egypte: oorlog met Iran drijft prijzen op in het mondiale Zuiden
- Column: Aftellen
- Natio op scherp voor play-off om WK-kwalificatie tegen Bolivia
Eergisteren
- Caricom verwelkomt VN-resolutie over slavernij als misdaad tegen de menselijkheid
- PALU: President, houdt u zich aan de wet om corruptie te voorkomen
- Iran beoordeelt VS-voorstel voor beëindiging oorlog; sluit onderhandelingen uit
- Uitbetaling SRD 1000 tijdelijk vertraagd, overheid garandeert uitkering
- Minister Huur steunt samenwerking met SEMIF voor duurzame ontwikkeling regio’s
- Trumps roekeloze oorlog en lessen niet geleerd!
- Azië kijkt terug op Covid-maatregelen om brandstofcrisis aan te pakken
- President Simons: certificaat is begin, niet het eind voor jonge ondernemers
- Ex-minister Welzijn ter terechtzitting gehoord in fraudezaak Alcoa Pensioenfonds
- Wisselvallig weer met zon, bewolking en buien
- Paus Leo roept op tot onmiddellijke wapenstilstand in Midden-Oosten conflict
- Column: Jeugdraad of Jeugdparlement?
- GOw2 trekt pompprijzen op tot price cap; druk op regeling neemt toe