Van politieke ontwikkeling naar echte vooruitgang!
Sinds de onafhankelijkheid in 1975 heeft Suriname een reeks regeringen gekend, elk met eigen beloften, strategieën en idealen. Van militaire coups tot democratische heroplevingen, van economisch herstel tot financiële crises: kortom, de geschiedenis van het land is er één van hoogte- en dieptepunten. Toch blijft de grote vraag bestaan: waarom lukt het Suriname niet om structurele vooruitgang te boeken?
Ondanks de vele politieke wisselingen en beleidsveranderingen blijft de gewenste ontwikkeling uit. Dit roept fundamentele vragen op over de manier waarop Suriname wordt bestuurd, hoe politieke keuzes worden gemaakt, en welke rol de burgers zelf spelen in het bepalen van hun toekomst.
Sinds de onafhankelijkheid in 1975 heeft Suriname verschillende regeringen gekend, variërend van democratische coalities tot militaire dictaturen. De eerste jaren onder premier Henck Arron (NPK) brachten hoop, maar al snel volgden economische problemen en politieke instabiliteit. In 1980 leidde Desi Bouterse een militaire coup, waarna Suriname een periode van dictatuur en sancties doormaakte.
De aanhoudende mislukkingen van opeenvolgende regeringen wijzen op een dieper liggend probleem: de manier waarop burgers hun politieke keuzes maken. In Suriname wordt stemmen vaak beïnvloed door etnische loyaliteit, familiebanden en kortetermijnvoordelen, zoals subsidies of banen, in plaats van een langetermijnvisie voor nationale ontwikkeling. Dit leidt ertoe dat regeringen zich richten op oppervlakkige successen om herkozen te worden, in plaats van structurele hervormingen door te voeren.
Om deze vicieuze cirkel te doorbreken, moeten burgers kritisch stemmen, politieke beloften niet blind accepteren en leiders verantwoordelijk houden voor hun beleid.
Hoewel regeringen economische groei vaak presenteren als een succes, is deze groei in Suriname doorgaans ongelijk verdeeld en sterk afhankelijk van de export van natuurlijke hulpbronnen zoals bauxiet toen, nu goud en straks olie, wat het land kwetsbaar maakt voor marktfluctuaties. Bovendien leidt een oneerlijke belastingverdeling ertoe dat de gewone burger relatief zwaar wordt belast, terwijl grote bedrijven en vermogende individuen – vaak met politieke connecties – worden ontzien.
Corruptie en vriendjespolitiek belemmeren eerlijke economische kansen, terwijl inefficiënte staatsbedrijven vooral als politieke instrumenten dienen. Werkelijke vooruitgang vereist structurele hervormingen, waaronder betere regulering van de mijnbouw- en energiesector, investeringen in duurzame industrieën en meer steun voor lokale ondernemers.
Suriname staat (wederom) op een cruciaal kruispunt. De keuze is duidelijk: ofwel blijven we gevangen in de oude patronen van corruptie, vriendjespolitiek en kortetermijnbeleid, ofwel maken we de omslag naar een duurzame en rechtvaardige toekomst.
De verantwoordelijkheid ligt niet alleen bij politici, maar ook bij de burgers. Door bewustere keuzes te maken, actief deel te nemen aan het democratisch proces en te streven naar transparantie en inclusiviteit, kunnen we gezamenlijk werken aan een Suriname waar iedere burger profiteert van de rijkdom en mogelijkheden van ons land.
We hebben teleurstellingen meegemaakt. We hebben gezien hoe leiders faalden, hoe kansen verspild werden. Maar te midden van de moeilijkheden schuilt ook een kans: de kans om het anders te doen. Laten we samenbouwen aan een Suriname waarin rechtvaardigheid en vooruitgang geen loze woorden zijn, maar een dagelijkse realiteit. Een land waarin de rijkdommen eerlijk verdeeld worden, waarin hard werken wordt beloond, en waarin iedereen een eerlijke kans krijgt om zijn of haar toekomst op te bouwen.
Berghaven Hervé
lid van de PALU
Vandaag
-
06:52
Amendement op initiatiefwet cassatierechtspraak maandag in DNA
-
04:54
Wisselvallig weer met zon, bewolking en verspreide buien
-
02:56
Iran zet olieshock in om Amerikaanse militaire macht te neutraliseren
-
00:58
Toename aangeboren syfilis baart zorgen; Soroptimisten starten bewustwordingscampagne
-
00:00
VES komt met voorstellen voor productiebeleid na overleg met president Simons
Gisteren
- Landbouwsessie versterkt boeren met praktische kennis en teeltadvies
- Woning in vlammen opgegaan aan de Sagittariusstraat
- Agrarische ambitie en behoudt tropisch oerwoud bijten elkaar
- Camerabeelden voor derde keer bekeken in moordzaak Timmermanstraat
- India zoekt veilige doorgang voor vastliggende schepen bij Straat van Hormuz
- Anti-corruptie als verkiezingswapen: tussen democratische zuivering en institutioneel risico (2)
- Trump dreigt Kharg-eiland aan te vallen terwijl Iran strijd opvoert in Golfregio
- Banken verhogen olieprognoses door spanningen in Midden-Oosten
- Autoverhuurder spreekt verdachte tegen in zaak rond doodschieten Karan Chablani
- Wisselvallig weer met bewolking, zon en regen
- Oekraïne vindt nieuwe rol als beschermer van VS en Golfstaten
- Na felle discussies nieuw amendement over organisatie OM
Eergisteren
- Nieuwe lichting ambassadeurs moet internationale positie Suriname versterken
- Rijk aan olie en gas, arm aan welvaart
- Indiase schepen krijgen doorgang na Iraans vertrek uit India
- Twee verdachten vast na diefstal van schapen in Nickerie, heler heengezonden
- Explosies bij al-Quds-dag in Teheran, één dode
- LVV onderzoekt kansen voor pluimveehouderij in Asidonhopo en omgeving
- Sri Lanka repatrieert stoffelijke resten 84 Iraanse matrozen van Amerikaanse aanval
- Geen sterke leider maar sterke instituties
- VS en bondgenoten botsen met Rusland en China bij VN over Iraans nucleair programma
- Regenweer houdt nog aan
- Bureaucratie en falend toezicht brengen Surinaamse landbouwexport bijna tot stilstand
- Column: WIPA plaatst politici boven de wet
- EBS-bond uit scherpe kritiek op toelage van SRD 40.000 voor managers