Verontrustende cijfers over obesitas
In Suriname is ongeveer 50% van de samenleving fysiek inactief. Ze
verrichten minder dan vijf dagen per week 30 minuten per dag fysieke
activiteit. Overgewicht en obesitas treffen 60-85% van de volwassen
vrouwen. Obesitas bij vrouwen is ongeveer het dubbele van dat bij de
mannen.
Jaarlijks wordt op 4 maart Wereld Obesitas Dag herdacht, om de bewustwording over obesitas te vergroten, alsook de oorzaken en noodzakelijke maatregelen om deze aan te pakken en te voorkomen. Obesitas oftewel zwaarlijvigheid is een chronische ziekte die gekenmerkt wordt door overmatige vetopstapeling in het lichaam.
De Body Mass Index (BMI) van een persoon geeft aan of die te zwaar is. Bij een BMI van boven de 30 is de persoon obees en bij een BMI tussen de 25 en 30 overgewicht. Mensen met overgewicht lopen groot risico, want als ze doorgaan met hun leefstijl bereiken zij een BMI van boven de 30. Een andere belangrijke maat is de buikomtrek. Bij een veel te dikke buik hoopt het vet zich namelijk op rond en in organen zoals de lever, het hart, etc. Obesitas kan daarom leiden tot ernstige gezondheidsgevolgen zoals hart- en vaatziekten (beroertes), diabetes (type-2), musculoskeletale aandoeningen zoals artrose en sommige vormen van kanker (w.o. baarmoederkanker, maag en darmkanker).
1. Gebrek aan fysieke activiteit
2. Ongezond eetgedrag (consumeren van voedsel met te veel zout, suiker en vetten, weinig groente en fruit)
3. Niet genoeg goede slaap krijgen
4. Veel stress
5. Gezondheidstoestanden
6. Genetica
7. Medicijnen
8. Uw omgeving.
Momenteel leven wereldwijd meer dan 800 miljoen mensen met obesitas en dit aantal zal naar verwachting blijven toenemen. Er is een verhoogde inname van energierijk voedsel met veel zout en vetten; een toename van fysieke inactiviteit als gevolg van de steeds meer zittende aard van vele vormen van werk, veranderende vervoerswijzen (denk maar aan de e-bike) en toenemende verstedelijking, stelt het ministerie van Volksgezondheid in een persbericht.
Volgens de resultaten van het STEPS onderzoek (2013) zouden meer dan 60% van de vrouwen en bijna 50% van de mannen in Suriname MOETEN afvallen. Er zijn redenen om ons zorgen te maken. Door onze leefstijl worden we steeds dikker en zwaarder, met als gevolg meer gevallen van hoge bloeddruk, suikerziekte en complicaties zoals hartinfarcten, beroertes, nierfalen etc.
1. Gezonde leefstijl op na te houden volgens de Nationale Voedingsrichtlijnen van Suriname. Eet zoveel mogelijk groente en fruit; vermijd voedsel met hoog gehalte aan zout, suiker en vetten; verminder of vermijd suikerhoudende dranken; drink minimaal 8 glazen water per dag; vermijd roken en alcohol; minimaal 30 minuten per dag aan lichaamsbeweging.
2. Voldoende te slapen (min. 6@8 uren per dag).
3. Stress te beheersen. Vermijd stressvolle situaties die de mentale gezondheid kunnen beïnvloeden.
Vandaag
-
08:47
6 partijen: een lust of een last?
-
06:51
Negen districten klaar, Paramaribo laat nog op zich wachten
-
04:53
Week begint met regenachtige maandagochtend
-
02:55
Trump stuurt troepen: spanning loopt op bij protesten in Californië
-
00:58
Nurmohammed zoekt investeringskansen op topforum in China
-
00:00
NDP en NPS heersers in Coronie; moeizaam proces
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 875
- Woning en bussen verwoest door brand
- Bromfietser komt om het leven bij aanrijding Krakaweg
- Arbeid: van ministerie naar directoraat; nog ruimte tot heroverweging
- Streng inreisverbod VS treft Afrika, Midden-Oosten en Azië
- VHP: Omkooppraktijken tasten fundament van democratie aan
- Chris Polanen presenteert zijn derde roman: De Handlezer
- De kwetsbaarheid van deze coalitievorming
- Latijns-Caribische ontwikkelingsbank verdubbelt financiering voor oceanen
- SLM-vlucht naar Georgetown en Miami vertrekt vanmiddag (update)
- Een natte zondag in juni
- NDP behoudt ijzeren greep op Para met grote voorsprong op alle niveaus
- Dominatie ABOP in Marowijne: ruime winst op alle niveaus
- Rumoerige zitting Wanica: NDP protesteert tegen RR-resultaten
Eergisteren
- Finabank sluit eerste Small Business Academy succesvol
- Suriname strijdt zich langs Puerto Rico richting groepsfase
- Reactie op: ‘tralala’ naar ‘dadaa’ verandering?
- Hooglandrijst: Van cultureel erfgoed tot gezond alternatief
- Drukte en toewijding bij offerfeest: Iedereen moest ten minste 2 kilo krijgen
- Golf van berovingen dwingt tot heroriëntatie op veiligheid
- SLM-vlucht geannuleerd: passagiers en Natio gestrand
- Stop de uitbuiting en oplichting van ons volk door de banken
- PY764: 36 jaar later blijft luchtvaartveiligheid Suriname zorgelijk
- De verkiezingen voorbij, hoe verder?
- Nog meer regen op deze zaterdag
- Een gestolen toekomst; een manifest voor politieke integriteit
- VHP houdt grip op Nickerie, NDP 2 en PL consolideert 3e plek (update)
- Korpschef kondigt harde aanpak aan na golf van overvallen
- Joyce Williams treedt af als SPA-voorzitter