Bouta
Brada nanga aa…,
Ik heb lang getwijfeld of ik iets moest schrijven over wijlen Desi Bouterse, dit vanwege de gevoeligheid van zijn persoon in de Surinaamse samenleving. In de eerste plaats wil ik de familie Bouterse condoleren met het verlies. De dood is iets onvermijdelijks in het leven. Iedereen zal het een keer meemaken.
Ik was een jonge tiener toen ik voor het eerst kennismaakte met Bouta. In mijn jeugd vertegenwoordigde Bouta zelfstandigheid, nationalisme, anti imperialisme, anti kolonialisme en onderdrukking, vooruitgang door eigen kunnen, jeugdparticipatie en ook gezelligheid. Bouta kon makkelijk awasa of baithak gana dansen. Bouta was Suriname, met alle positieve en negatieve dingen die dat met zich meebracht.
Hij was een van de weinige, of misschien zelfs de enige, politieke leider die de uitdaging met onze voormalige kolonisator aanging. Alle andere leiders predikten voornamelijk afhankelijkheid jegens Nederland. Bouta was resoluut, daadkrachtig, en niet bang om het op te nemen tegen de grote landen.
Bouta had gelijk, want als we naar de huidige samenleving kijken, dan zijn er twee dingen die we toch aan hem te danken hebben:
- Het omarmen van onze multi-etnische identiteit.Bouta was daar een pionier in. Hij beleed niet met de mond, maar deed het ook. Want ik heb in de media mensen horen zeggen dat de multi-etnische identiteit ontstaan is tijdens Lachmon en Pengel. Niks is minder waar. We mogen 'grani' geven aan wie het verdient. Pengel en Lachmon spraken over verbroedering en vreedzaam naast elkaar leven. Daarom hadden we tijdens het Nieuw Front: NPS, KTPI en VHP-ministeries. Kom je bij een VHP-ministerie, dan werkten daar allemaal Hindoestanen. Andersom, bij een NPS-ministerie, alleen maar mensen van Afrikaanse komaf. Dat is werkelijk vreedzaam naast elkaar wonen, werken en regeren. Dat is geen multi-etnische samenleving, maar groepen die langs elkaar heen werken.
Voor Bouta was alles vanuit een Surinaams perspectief. En hij had vertrouwen in de kansen voor een succesvol Suriname. Dat alleen al had voor mij een enorme aantrekkingskracht. Nergens op politiek podium kon ik zo'n positief verhaal over Suriname horen. Ook nu mis ik politieke leiders met die overtuigingskracht van Bouta.
Tide tamara we strey go moro fara (3X)
Mie tak un' grantangi…
John Misidjan
Vandaag
-
14:15
VLS biedt petitie aan: 'Rechtsstaat ernstig ondermijnd'
-
12:31
Centraal Resocialisatiecentrum geopend: Nieuwe kansen voor gedetineerden
-
10:46
Kamla Persad-Bissessar opnieuw premier Trinidad en Tobago
-
09:34
Vrouw omgekomen bij aanrijding Nieuw Weergevondenweg
-
08:48
Suriname verdient leiders die verbinden, niet verdelen
-
06:51
Bedrijf uit Dubai wil groot zonne-energieproject uitvoeren
-
04:53
Kans op een enkele bui
-
02:57
President moet nog beslissen over nieuw Burgerlijk Wetboek
-
00:59
Column: Recht kromgetrokken op het altaar van de verkiezingsdeadline
-
00:00
Invoering van acht boeken per 1 mei 2025 is onwijs
Gisteren
- Versterking is nog geen vertrouwen
- Tijdelijke aanpassing regionaal vliegschema SLM
- Conclaaf kiest nieuwe paus, start op 7 mei
- Reactie op 'Ons politiek-bestuurlijk systeem...'
- Inbrekers stelen grote bedragen uit kluis in woning Coesewijnestraat
- Stroomstoring treft grote delen van Spanje en Portugal
- Mijn gezondheid is geen bevel
- 23-jarige bestuurder overlijdt in ziekenhuis na botsing tegen truck
- Mac Andrew: 'Arbeidsveiligheid nu ook fundamenteel arbeidsrecht'
- Beveiliging commissariaten opgevoerd na tweede inbraakpoging
- Kiezer van Suriname: Uw stem telt op 25 mei 2025!
- Bewolkt met kans op enkele middagbuien
- Anthony Nesty en Surinaamse sporters gehuldigd
- Drukken definitieve DNA-stembiljetten gestart
- Erkenning collectieve eigendomsrechten met politieke wil snel opgelost
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 869
- OKB lanceert vernieuwde website voor transparante verkiezingsinformatie
- Wison start haalbaarheidsstudie FLNG-project Suriname
- Waarom Surinaamse verkiezingsdebat niet in Suriname?
- Topkok Jonnie Boer en de geur en smaak van Suriname
- Bromfietser op slag dood bij aanrijding in Nickerie
- In de ban van de verkiezingen 2025
- 60e AVD: KFC wint twee prijzen, Fiamba krijgt wisseltrofee
- Verkiezingsbeurs Biza: Eindsprint naar stembusgang
- VSB pleit voor gefaseerde uitvoering nieuw Burgerlijk Wetboek
- Meer bewolking en regen verwacht
- Wereld haalt opgelucht adem nu Trump Fed en IMF spaart
- Ontwerp-staatsbesluit RVI klaar: start 80+ op 2 mei
- Training journalisten voor verkiezingdag; vraagtekens over vonnissen