Bouta
Brada nanga aa…,
Ik heb lang getwijfeld of ik iets moest schrijven over wijlen Desi Bouterse, dit vanwege de gevoeligheid van zijn persoon in de Surinaamse samenleving. In de eerste plaats wil ik de familie Bouterse condoleren met het verlies. De dood is iets onvermijdelijks in het leven. Iedereen zal het een keer meemaken.
Ik was een jonge tiener toen ik voor het eerst kennismaakte met Bouta. In mijn jeugd vertegenwoordigde Bouta zelfstandigheid, nationalisme, anti imperialisme, anti kolonialisme en onderdrukking, vooruitgang door eigen kunnen, jeugdparticipatie en ook gezelligheid. Bouta kon makkelijk awasa of baithak gana dansen. Bouta was Suriname, met alle positieve en negatieve dingen die dat met zich meebracht.
Hij was een van de weinige, of misschien zelfs de enige, politieke leider die de uitdaging met onze voormalige kolonisator aanging. Alle andere leiders predikten voornamelijk afhankelijkheid jegens Nederland. Bouta was resoluut, daadkrachtig, en niet bang om het op te nemen tegen de grote landen.
Bouta had gelijk, want als we naar de huidige samenleving kijken, dan zijn er twee dingen die we toch aan hem te danken hebben:
- Het omarmen van onze multi-etnische identiteit.Bouta was daar een pionier in. Hij beleed niet met de mond, maar deed het ook. Want ik heb in de media mensen horen zeggen dat de multi-etnische identiteit ontstaan is tijdens Lachmon en Pengel. Niks is minder waar. We mogen 'grani' geven aan wie het verdient. Pengel en Lachmon spraken over verbroedering en vreedzaam naast elkaar leven. Daarom hadden we tijdens het Nieuw Front: NPS, KTPI en VHP-ministeries. Kom je bij een VHP-ministerie, dan werkten daar allemaal Hindoestanen. Andersom, bij een NPS-ministerie, alleen maar mensen van Afrikaanse komaf. Dat is werkelijk vreedzaam naast elkaar wonen, werken en regeren. Dat is geen multi-etnische samenleving, maar groepen die langs elkaar heen werken.
Voor Bouta was alles vanuit een Surinaams perspectief. En hij had vertrouwen in de kansen voor een succesvol Suriname. Dat alleen al had voor mij een enorme aantrekkingskracht. Nergens op politiek podium kon ik zo'n positief verhaal over Suriname horen. Ook nu mis ik politieke leiders met die overtuigingskracht van Bouta.
Tide tamara we strey go moro fara (3X)
Mie tak un' grantangi…
John Misidjan
Vandaag
-
19:23
NPS draagt Patrick Brunings voor als minister Olie, Gas en Milieu
-
18:43
30 verdachten aangehouden na reeks misdrijven: Oproep tot waakzaamheid
-
16:40
Drs. C. Waterberg verdient erkenning in de strijd tegen malaria
-
14:42
Afstudeeronderzoek legt voedselveiligheidsproblemen melkveesector bloot
-
12:44
Nieuwe bezems van gerecycled materiaal!
-
10:47
Crash Air India: motoren vielen direct na start uit
-
08:48
Suriname is geen arm land – het is leeggeroofd
-
06:51
Eerste master Geschiedenis afgeleverd door Faculteit der Humaniora van AdeKUS
-
04:54
Bewolkte zaterdag met kans op onweersbuien
-
02:56
Bijna 5.000 doden in Haïti sinds oktober door escalerend bendegeweld
-
00:57
VS en Suriname starten gezamenlijke medische missie AMISTAD 2025
-
00:01
Minister Ori: Met opgeheven hoofd vertrek ik
Gisteren
- Reactie op 'Waarschuwing tegen...pakken'
- Minister Ramadhin erkent partners voor historische malaria-overwinning
- Lula op Trumps tariefdreiging: 'Brazilië accepteert geen druk'
- Zorgsector versterkt met 160 nieuwe professionals
- NPS draagt Diana Pokie en Dirk Currie voor als ministers
- Bejaarde slachtoffer gewelddadige woningoverval: SRD 50.000 buitgemaakt
- Stemrecht op het spel voor miljoenen Indiërs
- Fly All Ways werkt aan oplossing gestrande passagiers Bonaire
- Waarschuwing tegen terugkeer van oude meesters in nieuwe pakken
- Santokhi, Simons en Adhin in overleg ordentelijke machtsoverdracht
- Steeds meer zon met wegtrekkende buien
- Chileense gletsjers lopen verhoogd risico op instorting en aardverschuivingen
- Rechter: OW moet aanbestedingsbesluit project Van ’t Hogerhuysstraat intrekken
- Column: Kabinetsformatie: Competentie of beloningssysteem?
- Slechts drie vrouwen in het nieuwe kabinet!
Eergisteren
- Santokhi’s toespraak, wanvertoning hypocrisie en zelfverheerlijking
- Regering bereidt transparante machtsoverdracht voor
- Bronto Somohardjo kiest niet voor ministerspost
- De 6 namen NDP ministers bekend
- Politiek is een keuze, geen roeping van God
- Twee aanhoudingen in Regio West voor geweld en smokkelwaar
- ABOP draagt Bee, Abiamofo, Monorath en Huur voor als ministers
- Voortvluchtige verdachte dood aangetroffen na geweldsincident met ex-partner
- OM in hoger beroep tegen vonnis vrijspraak Van den Bergh
- Onweer en nog wat laatste regenbuien
- Santokhi sluit regeerperiode af met onderscheidingen
- Column: Kort door de bocht
- Door modder en manpira’s voor de mangroves van Bigi Pan