Column: Chan, de man die zich wilde onderscheiden
In ieder geval is de loopbaan van Chan Santokhi er een om trots op te zijn, vooral als in aanmerking wordt genomen wat zijn uitgangspositie was. Welke inspanningen moest een districtsjongen zich in die dagen niet getroosten om te bereiken wat hij heeft bereikt? Van alle functies die hij heeft bekleed, is uiteraard die van president van de Republiek Suriname het meest prestigieus. In deze functie zal men hem waarschijnlijk het best herinneren.
Na zijn verkiezing tot voorzitter van de VHP bleek dat Chan Santokhi het anders wilde doen dan zijn voorgangers en medevoorzitters. Het lijkt mij dat hij, net als velen, van oordeel was dat de verbroederingspolitiek zoals die door Lachmon en Pengel was geïntroduceerd in de jaren 1954/1955, aan revisie toe was. Een van de gevolgen daarvan was het besluit om de VHP alléén – dus niet in combinatie – aan de verkiezingen te laten deelnemen. Santokhi begreep dat een noodzakelijke voorwaarde daarvoor was dat het evenwicht tussen de verschillende etnische groepen die Suriname rijk is, binnen zijn partij beter zichtbaar zou moeten zijn. Het gevolg was dat bij de verkiezingen van 2020 naast de partij VHP een Orange Movement ontstond. Of waren partij en movement een twee-eenheid?
Bij de viering van het 70-jarig bestaan van de partij in januari 2019 zagen traditionele VHP-leden wat de Orange Movement in de praktijk betekende. De verbazing was op het gezicht van vele oudgedienden te lezen toen zich op het podium van ‘De Olifant’, het partijcentrum van de VHP, een niet eerder vertoond, kleurrijk en wervelend multi-etnisch spektakel voltrok.
Het is mij niet bekend of veel van die ‘woelige’ ‘nieuwe’ VHP’ers nog tot de gelederen van de partij behoren, want ook ik dacht toen: “Overleeft de VHP dit spektakel wel?” Maar Chan en zijn structuren bereikten dat met die movement de VHP als grootste partij uit de bus kwam. Veel niet-traditionele VHP-stemmers gaven hun stem aan de VHP. Het was gelukt een multi-etnische movement uit de grond te stampen. De partij was echter minder multi-etnisch dan de movement. Deze spagaat zou de partij gedurende de regeerperiode blijven achtervolgen.
Santokhi spande zich in om nieuw leiderschap te introduceren in Suriname. In dit verband is zijn verhouding tot Desi Delano Bouterse van belang. Hij beschouwde Bouterse als een politicus zoals alle andere politici en ging het gesprek met hem aan. Dit in tegenstelling tot verschillende leiders in bijvoorbeeld de NPS, die Bouterse permanent als persona non grata hebben beschouwd. De realistische houding ten opzichte van Bouterse bezorgde Santokhi bijval van personen die de politieke polarisatie doodmoe waren. Anderzijds is het de vraag of het zeer lange gesprek van Santokhi met Bouterse – kort na de verkiezingen, nota bene in het middernachtelijk uur op een ‘geheime’ locatie – hem niet een beetje verdacht maakte. Santokhi heeft echter elke verdenking – zoals sommigen dat zagen – alsof hij zou “heulen met de vijand”, kunnen logenstraffen.
Santokhi wilde het anders doen dan zijn voorgangers. Hij wilde veel realiseren, hij wilde zich onderscheiden. Vanuit zijn omgeving hoorden wij vaak dat medewerkers hem niet konden bijhouden. Zoveel drive had hij. In weerwil van alle positieve verhalen die ik heb gehoord, vroeg ik mij steeds af of Santokhi wel voldoende monitorde. Hoe vaak hebben wij hem niet tegen gedupeerde personen horen beloven dat het probleem waarmee zij kampten binnen enkele weken, soms zelfs dagen, zou worden opgelost, terwijl die problemen hen al jaren teisterden? Ik vroeg mij vaak af door wie Santokhi werd geïnstrueerd om dat te zeggen c.q. te beloven. Is er wel nagegaan hoeveel van deze beloften niet zijn nagekomen?
Maar Santokhi en zijn regeerteam zullen wij blijven herinneren als de regering die de durf had een IMF-programma uit te voeren om de belabberde financieel-economische situatie van ons land te redresseren en ook te werken aan schuldherschikking. Die regering zette door, terwijl zij kort na haar aantreden werd geconfronteerd met een COVID-pandemie.
Nu Chan Santokhi ons vroegtijdig heeft verlaten, is de vraag wie hem zal opvolgen als voorzitter. Het lijkt mij dat de VHP een luxeprobleem heeft, met ten minste één man en één vrouw die daartoe de potentie hebben.
Hans Breeveld
Vandaag
-
09:30
Reactie op: Volksgezondheid stelt samenleving gerust over bestrijdingsmiddelen
-
07:32
Vragen in DNA over vermeende 'gestopte onderzoeken en contractverlenging bij Luchthavenbeheer
-
05:34
Wisselvallig weer met kans op zware buien en windstoten
-
03:36
Escalatie van protesten in Bolivia: duizenden eisen aftreden president Paz
-
02:25
Brunswijk zet strijd tegen bondsvoorzitter Hellings voort met hoger beroep
-
00:23
Gemaskerde criminelen slaan toe: slachtoffer mishandeld en beroofd
-
00:01
DNA keurt in korte tijd twee belangrijke wetten van Justitie en Politie goed
Gisteren
- Studenten krijgen weer studiebeurzen voor Ghana
- Lezen & Lunchen: Waarom Toen de Val van Iraida Ooft je aan tafel krijgt
- Agent schiet zichzelf per ongeluk in been bij controle dienstwapen
- Pompen bij Sabaku project en Indira Gandhiweg aanpak wateroverlast
- Onverwagt viert 145 jaar geschiedenis: Onze voorouders bouwden aan een toekomst
- Offerfeest dit jaar op woensdag 27 mei
- 'China heeft de touwtjes in handen': waarom Putin’s bezoek aan Beijing na Trump ertoe doet
- Somohardjo vraagt om openbare hoorzitting: Volk heeft recht op transparantie
- Putin prijst 'ongekende' Russisch-Chinese samenwerking
- Geweld en moreel verval
- Onweersbuien en wateroverlast in delen van het land
- Cuba waarschuwt voor ‘bloedbad’ bij Amerikaanse militaire actie na drone-rapport
- Column: Eén jaar later: neks no kenki, tra fas' no de, a new pasi lasi
- Kanhai: Pg deed juist door niet naar DNA te gaan
Eergisteren
- Genia Lank-Corinde start diplomatieke missie in Cuba
- CARICOM bezorgd over spanningen in Straat van Hormuz en gevolgen
- In Memoriam: Toyabali Ahmadali
- Wereld Hypertensie Dag: PAHO waarschuwt voor te hoge zoutconsumptie in Amerika
- Sapoen maakt van de rechtsstaat een politiek strijdtoneel
- Russische drone raakt Chinees schip bij Oekraïense kust
- SEOB en IMF: Suriname nog onvoldoende voorbereid op olie-inkomsten
- Informele adviseur
- Zware regenval en onweersbuien verwacht
- Olieprijzen stijgen opnieuw na drone-aanval op nucleaire centrale in VAE
- Slepende ruzie mondt uit in schietpartij tijdens bromfietsenrace op Zusterproject
- Column: Hoeveel leed kan een mens verdragen?
- SEOB waarschuwt voor overheidstekorten en verzwakking antiwitwasaanpak