Iran dreigt met sluiting van Bab al-Mandeb: wat betekent dat voor de wereldhandel?
Bab al-Mandeb verbindt de Rode Zee met de Golf van Aden en is een cruciale waterweg voor de wereldwijde oliehandel. Het belang van deze doorgang is toegenomen sinds Iran de Straat van Hormuz effectief heeft gesloten, waar normaal zo’n 20 procent van de wereldwijde olie en gas doorheen wordt vervoerd.
Ali Akbar Velayati, een invloedrijke Iraanse diplomaat en oud-minister van Buitenlandse Zaken, waarschuwde dat de “geünificeerde commandostructuur van het Verzet de Bab al-Mandeb net zo bekijkt als Hormuz”. Hij zei dat als het Witte Huis “zijn dwaze fouten blijft herhalen, het snel zal merken dat de wereldwijde energie- en handelsstromen met één simpele zet kunnen worden verstoord.”
De Iraanse staatszender Press TV bevestigde zijn waarschuwing.
Deze dreiging volgt op president Donald Trumps waarschuwingen dat hij Iraanse energiecentrales en bruggen zal bombarderen als de Straat van Hormuz niet wordt heropend. Iran heeft gezegd dat de doorgang open is voor schepen uit landen die onderhandelen over veilige doorgang, behalve voor de VS en Israël. Trump heeft eerder ook gedreigd Iraanse ontziltingsinstallaties aan te vallen.
Een sluiting van Bab al-Mandeb zou niet alleen gevolgen hebben voor de oorlog zelf, maar ook de wereldwijde energiecrisis die door het conflict is ontstaan verergeren. Dat zou de economische problemen in fabrieken, huishoudens en tankstations wereldwijd verder doen toenemen.
Waar ligt Bab al-Mandeb?
De doorgang ligt tussen Jemen in het noordoosten en Djibouti en Eritrea in de Hoorn van Afrika in het zuidwesten. Het verbindt de Rode Zee met de Golf van Aden, die uitmondt in de Indische Oceaan. Op het smalste punt is het 29 kilometer breed, waardoor het verkeer wordt beperkt tot twee kanalen voor inkomende en uitgaande schepen. De doorgang wordt feitelijk gecontroleerd door de door Iran gesteunde Houthi-rebellen uit Jemen.
De Houthi’s maken deel uit van wat Iran noemt de “As van Verzet”, een coalitie van groepen die ideologisch of tactisch verbonden zijn aan Teheran.

De Bab al Mandeb, een zeestraat van 32 kilometer, is de enige toegangspoort tot de Rode Zee vanuit de Indische Oceaan en verbindt deze via het Suezkanaal met de Middellandse Zee. Dagelijks passeert ongeveer 12 procent van de wereldhandel door deze zeestraat. Wanneer deze route wordt geblokkeerd, moeten schepen een omweg maken rond Afrika, waardoor de levertijd met 10 tot 14 dagen wordt verlengd.
Bab al-Mandeb is een van ’s werelds belangrijkste scheepvaartroutes. Via deze doorgang vervoert Saudi-Arabië zijn olie naar Azië. Als de Straat van Hormuz open is, gebruiken ook andere Golfstaten Bab al-Mandeb om olie, gas en brandstoffen naar Europa te exporteren via het Suezkanaal of de Sumed-pijpleiding in Egypte.
In 2024 passeerden ongeveer 4,1 miljard vaten ruwe olie en geraffineerde olieproducten Bab al-Mandeb, goed voor 5 procent van het wereldwijde totaal.
Als zowel Bab al-Mandeb als de Straat van Hormuz gesloten zouden zijn, zou dat 25 procent van de wereldwijde olie- en gasvoorziening blokkeren.
Het gaat niet alleen om olie: ongeveer 10 procent van de wereldhandel, waaronder containerschepen uit China, India en andere Aziatische landen, vaart via Bab al-Mandeb naar Europa.
Door de sluiting van Hormuz is de rol van Bab al-Mandeb alleen maar groter geworden. Saudi-Arabië, dat traditioneel sterk afhankelijk was van Hormuz, exporteert nu steeds meer olie via zijn haven Yanbu aan de Rode Zee, met behulp van de East West-pijpleiding van Abqaiq naar Yanbu, beheerd door oliebedrijf Aramco.
In maart werd deze pijpleiding gebruikt op volledige capaciteit van 7 miljoen vaten per dag, een recordhoogte.
Hoe zouden Iran en bondgenoten Bab al-Mandeb kunnen sluiten?
De Houthi’s hebben al laten zien dat ze dat kunnen. Tijdens Israël’s oorlog in Gaza blokkeerden ze de doorgang voor schepen die zij zagen als verbonden met Israël of de VS. Door frequente aanvallen op schepen weigerden verzekeraars de risico’s te dekken, waardoor het verkeer afnam.
In mei 2025 werd een staakt-het-vuren overeengekomen tussen de VS en de Houthi’s, waarna de doorgang weer openging.
De laatste dagen hebben de Houthi’s weer raketten en drones op Israël afgevuurd, waarmee ze hun deelname aan de oorlog markeerden — zij het voorlopig alleen tegen Israël, niet tegen de VS.
Volgens voormalig Amerikaans diplomaat Nabeel Khoury zijn de aanvallen van de Houthi’s vooral symbolisch, een waarschuwing vanwege de dreigende escalatie en de komst van Amerikaanse troepen in de regio.
Als de Houthi’s echt in de oorlog willen stappen, zou hun wapen het blokkeren van Bab al-Mandeb zijn. “Het enige wat ze hoeven te doen, is een paar schepen aanvallen die erdoor varen, en dan wordt alle commerciële scheepvaart in de Rode Zee stilgelegd,” aldus Khoury. “Dat zou een rode lijn zijn, waarna je heel snel Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Jemen zou zien.”
Wat betekent een sluiting van Bab al-Mandeb voor de wereld?
Elisabeth Kendall, Midden-Oostenexpert en president van Girton College aan de Universiteit van Cambridge, noemt het een “nachtmerriescenario” als de Rode Zee doorgang wordt geblokkeerd.
“Als de Straat van Hormuz beperkt blijft en tegelijkertijd de situatie bij Bab al-Mandeb escaleert, dan wordt de handel naar Europa ernstig verstoord, misschien zelfs lamgelegd,” zegt Kendall. “Dit is een uiterst kritieke situatie, afhankelijk van wat er hierna gebeurt.”
Ze voegt eraan toe dat de Houthi’s mogelijk niet willen provoceren door een directe reactie van Saudi-Arabië of een bredere militaire tegenactie uit te lokken.
Vandaag
-
08:50
Vreedzaam: Kabinet van de President moet beleid coördineren, niet bepalen
-
06:52
Hoewel akkoord met VS is bereik, hebben Iraniërs bedenkingen over vrede
-
04:54
Weer blijft wisselvallig: kans op buien neemt opnieuw toe
-
02:57
Gajadien: Begroting rust te veel op toekomstige olie-inkomsten
-
00:59
Column: Wie bestuurt de Van 't Hogerhuysstraat?
-
00:26
Derde helft WK 2026: Iran-Nieuw-Zeeland 2-2, buiten speelde zich een groter verhaal af
-
00:01
Parmessar: Begroting 2026 is brug tussen crisis en economisch herstel
Gisteren
- 1-jarige jongen verdrinkt in emmer met water op Laarwijk
- CBvS wil burgers beter voorbereiden op digitale financiële toekomst
- Derde helft WK 2026: Saudi-Arabië verrast, Uruguay knokt zich terug naar 1-1
- Masterclass waarschuwt: olie-inkomsten alleen garanderen geen welvaart
- Derde helft WK 2026: België en Egypte niet verder dan een gelijkspel: 1-1
- Hoe Pakistan een akkoord tussen de VS en Iran bereikte na meer dan 100 dagen oorlog
- Derde helft WK 2026: Spanje loopt averij op tegen Kaapverdië
- VES: Geen sprake van echte macro-economische stabiliteit
- Derde helft WK 2026: Dag 5, Strijd om punten en verrassingen op het veld
- Derde helft WK 2026: Hoe de miljarden van het WK worden verdeeld
- Modernisering rechterlijke macht: Wet WIPA, de rechtsstaat tussen retoriek en procedure
- G7-leiders zonder China zou een vergissing kunnen zijn
- Wisselvallig weer houdt aan: afwisseling van opklaringen en buien
- Bronto Somohardjo: Ik blijf mijn grondwettelijke taken uitvoeren
- Derde helft WK-2026: Zweden te sterk voor Tunesië en wint met 5-1
- Column: Een fragiel begin in een wereld vol onzekerheid
- DNA begint aan intensieve begrotingsmarathon; focus op prioriteiten, sociale sector en productie
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 928
- Derde helft WK 2026: Ivoorkust verrast en wint laat van Ecuador in spannend duel
- Boot met zeven opvarenden omgeslagen op Brokopondostuwmeer; iedereen gered (update)
- Derde helft WK 2026: Japan sleept op de valreep een punt uit het vuur tegen Nederland: 2-2
- Wereldbankgroep pompt miljoenen in Caribisch fonds; ook Suriname komt in aanmerking
- Derde helft WK 2026: Routinier Duitsland walst over debutant Curaçao: 7-1
- Bouva ziet kansen voor sterkere economische as tussen Suriname, Guyana en Trinidad
- Derde helft WK 2026: Curaçao schrijft geschiedenis op vierde toernooi-dag
- God Governance: een Bijbels geïnspireerd model; de oplossing
- Derde helft WK 2026: Van straatvoetbal naar het WK
- Muziek brengt licht in Fort Zeelandia
- Rustige start van zondag, later toenemende kans op regenbuien
- Derde helft WK 2026: Australië verrast Turkije en wint met 2-0 in Vancouver
- Waarom daalt de prijs van goud?
- Derde helft WK 2026: Schotland boekt zwaarbevochten overwinning op Haïti
- Jaarplan: internetgebruik groeit, maar 138.000 Surinamers zijn nog altijd offline