Haïtiaanse bende doodt 110 mensen op verdenking van hekserij
De bendeleider zou een voodoopriester hebben geraadpleegd die oudere lokale bewoners die "hekserij" beoefenden de schuld gaf van de mysterieuze ziekte van de jongen.
De Verenigde Naties meldt dat het aantal mensen dat dit jaar in Haïti is gedood door het toenemende bendegeweld "een duizelingwekkende 5.000" heeft bereikt.
Hoewel er nog steeds details over het bloedbad naar buiten komen, schatte de VN-mensenrechtenchef Volker Türk maandag het aantal mensen dat afgelopen weekend is gedood "door geweld georkestreerd door de leider van een machtige bende" op 184.
De moorden vonden plaats in de wijk Cité Soleil in de hoofdstad.
Volgens berichten hebben bendeleden tientallen bewoners van boven de 60 jaar uit hun huizen in de wijk Wharf Jérémie gehaald, ze bijeengedreven en vervolgens doodgeschoten of doodgestoken met messen en kapmessen.
Inwoners meldden dat ze verminkte lichamen op straat zagen verbranden.
RNDDH schatte dat er vrijdag 60 mensen zijn gedood, terwijl er zaterdag nog eens 50 mensen zijn opgepakt en vermoord, nadat de zoon van de bendeleider aan zijn ziekte was overleden.
Terwijl RNDDH zei dat alle slachtoffers ouder dan 60 waren, zei een andere mensenrechtengroep dat ook jongere mensen die ouderen probeerden te beschermen, waren vermoord.
Lokale media meldden dat oudere mensen die vermoedelijk voodoo beoefenden, waren uitgekozen omdat de bendeleider was verteld dat de ziekte van zijn zoon door hen was veroorzaakt.
Mensenrechtengroepen zeiden dat de man die de moorden had bevolen Monel Felix was, ook bekend als Mikano.
Mikano staat bekend om het controleren van Wharf Jérémie, een strategisch gebied in de haven van de hoofdstad.
Volgens Romain Le Cour Grandmaison, een Haïti-expert bij het Global Initiative against Transnational Crime (GI-TOC), is het gebied klein maar moeilijk te doordringen voor de veiligheidstroepen.
Lokale media meldden dat bewoners door Mikano's bende waren tegengehouden om Wharf Jérémie te verlaten, dus het nieuws over de dodelijke moorden verspreidde zich langzaam.
De groep maakt deel uit van de Viv Ansanm-bendealliantie, die een groot deel van de Haïtiaanse hoofdstad controleert.
Haïti is sinds de moord in 2021 op de toenmalige president Jovenel Moïse geteisterd door een golf van bendegeweld.
Gegevens verzameld door GI-TOC tonen aan dat het aantal moorden tussen mei en september van dit jaar is afgenomen, nadat rivaliserende bendes een ongemakkelijke wapenstilstand hadden bereikt.
Maar pogingen van de bendes om hun territorium uit te breiden buiten hun bolwerken in de hoofdstad hebben de afgelopen twee maanden geleid tot bijzonder bloedige incidenten, waarbij gewone inwoners in plaats van rivaliserende bendeleden steeds vaker het doelwit zijn.
Op 3 oktober werden 115 inwoners gedood in het kleine stadje Pont-Sondé in het departement Artibonite.
Dat bloedbad werd naar verluidt uitgevoerd door de Gran Grif-bende als vergelding voor het feit dat sommige inwoners zich bij een burgerwacht hadden aangesloten om zich te verzetten tegen pogingen van Gran Grif om de lokale bevolking af te persen.
Als het wordt bevestigd, zou het dodental dat de VN dit weekend heeft opgegeven voor de moorden in Cité Soleil, het tot nu toe het dodelijkste incident van dit jaar maken.
Nu bendes naar schatting 85% van Port-au-Prince en steeds grotere delen van het platteland in handen hebben, zijn honderdduizenden Haïtianen gedwongen hun huizen te ontvluchten.
Volgens de Internationale Organisatie voor Migratie zijn meer dan 700.000 mensen - de helft van hen kinderen - ontheemd in het hele land.
Bendeleden maken vaak gebruik van seksueel misbruik, waaronder groepsverkrachting, om terreur te zaaien onder de lokale bevolking.
In een rapport dat twee weken geleden werd gepubliceerd, schreef onderzoeker Nathalye Cotrino van Human Rights Watch dat "de rechtsstaat in Haïti zo kapot is dat leden van criminele groepen meisjes van vrouwen verkrachten zonder enige gevolgen te vrezen".
Pogingen van de door Kenia geleide Multinational Security Support Mission om het geweld te onderdrukken, zijn tot nu toe mislukt.
De internationale politiemacht arriveerde in juni in Haïti om de Haïtiaanse nationale politie te versterken, maar heeft te weinig geld en niet de benodigde uitrusting om de zwaar bewapende bendes aan te pakken.
Ondertussen lijkt de Transitional Presidential Council (TPC) - het orgaan dat is opgericht om verkiezingen te organiseren en de democratische orde te herstellen - in beroering te zijn.
De TPC verving vorige maand de interim-premier en lijkt weinig vooruitgang te hebben geboekt in het organiseren van verkiezingen.
"Ze regeren over een berg as," schrijft Romain Le Cour Grandmaison van GI-TOC over de raad in zijn rapport.
Vandaag
-
12:48
VS erkent vooruitgang Suriname in begrotingstransparantie
-
10:46
Bankiersvereniging verwelkomt verlaging kasreservepercentage
-
10:39
Braziliaanse vrouwen slachtoffer van gewapende roofoverval aan Prinsessestraat
-
09:57
Politiewapen gebruikt bij vechtpartij in recreatieoord
-
09:18
Politiebond bezorgd over integriteitsschendingen binnen KPS
-
07:20
Wereldtop over tweestatenoplossing nu steun voor Palestijnse staat groeit
-
05:22
Warm en zonnig met afnemende bewolking
-
03:27
Santokhi kondigt terugkeer aan in DNA: Volksbelang blijft centraal
-
01:33
Tot woede van Israël, Vier grote westerse landen erkennen Palestijnse staat
-
00:59
Column: De teloorgang van menselijkheid: van dichtbij huis tot wereldwijd
-
00:00
Simons belooft diaspora versoepeling PSA-wet en benadrukt rol bij ontwikkeling
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 890
- Bouva: Suriname kiest voor dialoog en nationaal belang op VN-top
- Nieuwe golf van geweld in Haïti: doden, ontvoeringen en brandstichting
- Local Content en fiscale rechtvaardigheid
- Technische storing bij La Liberté: levering via watertrucks
- Santokhi: Lachmons boodschap van verbroedering blijft Suriname leiden
- Man zwaargewond na val van het dak
- Suriname profileert zich op VN-top als carbon-negatief land in transitie
- Naar een rechtvaardige en inflatiebestendige loonstructuur in Suriname
- Zonnige ochtend met buien in de middag
- Mexico traint 143 Haïtiaanse soldaten in strijd tegen bendegeweld
- IDB zegt steun toe aan versterking van wijkkantoren Sozavo
- Regering overschat bereik eigen socialemediakanalen
Eergisteren
- 120 kinderen tonen kunstwerken bij Nola Hatterman Art Academy
- Kinderen brengen erfgoed tot leven in miniatuurproject
- President Simons vertrokken naar New York
- Europese luchthavens getroffen door cyberaanval
- Moeder zwaar mishandeld door dochter en schoonzonen met tjap
- Onregelmatigheden Keizerstraat: agenten geschorst
- Vrede is geen droom – het begint bij jezelf
- VSB en CBvS in overleg over productie, groei en stabiliteit
- Nieuwe lichting van 39 soldaten toegevoegd aan Nationaal Leger
- Warm, vochtig en buien in de middag
- Fitch verhoogt groeiverwachting wereldeconomie voor 2025
- De wedijver om verkeersveiligheid
- Zijin Mining: Van Purper-Gouden Berg in China tot grootmacht in Suriname