Hoefdraad zal ‘onrechtmatige vervolging’ internationaal aanvechten
Ex-minister Gillmore Hoefdraad van Financiën en Planning neemt ook na de uitspraak van het Hof van Justitie in hoger beroep geen genoegen met het oordeel dat zijn vervolging volgens de juiste procedures en rechtmatig heeft plaatsgevonden. Het Hof van Justitie verklaarde hem vrijdag, na een periode van lange stilte, niet-ontvankelijk en stelde dat zijn vervolging rechtmatig is, nadat hij bij een tweede verzoek van de toenmalige procureur-generaal Roy Baidjnath Panday door De Nationale Assemblee in augustus 2020 in staat van beschuldiging was gesteld.
Hoefdraad vluchtte, maar werd op zijn verjaardag, 17 december 2021 bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar en een geldboete van SRD 500.000, te vervangen door een extra celstraf van twaalf maanden. Dit vanwege zijn betrokkenheid bij de geruchtmakende corruptiezaak bij de Centrale Bank van Suriname. Het Openbaar Ministerie (OM) vroeg de rechter bovendien om een strafrechtelijk onderzoek te starten om na te gaan of Hoefdraad wederrechtelijk voordeel heeft genoten van de handelingen waarvoor hij is veroordeeld. Van dit laatste is sinds zijn veroordeling (nog) niets terechtgekomen.
De voortvluchtige gewezen bewindsman schat zijn kansen op internationaal succes hoog in. Zijn raadsman, Murwin Dubois, zegt in gesprek met Starnieuws dat er internationaal legio voorbeelden bestaan – jurisprudentie van vergelijkbare gevallen – waarbij de rechtmatigheid van vervolging in het voordeel van de verdachte is beslecht, onder andere door het Inter-Amerikaans Hof voor de Rechten van de Mens. Dubois verwijst vooral naar het zogenoemde Ne Bis in Idem-beginsel: het rechtsbeginsel dat iemand niet tweemaal voor hetzelfde feit mag worden berecht of gestraft nadat een onherroepelijke beslissing is genomen.
Dit beginsel heeft alles te maken met de Wet in staat van beschuldigingstelling politieke en gewezen politieke ambtsdragers en het Orde-reglement van het parlement. Deze wet schrijft voor dat het Openbaar Ministerie eerst een verzoek moet indienen bij het parlement om een ambtsdrager in staat van beschuldiging te stellen. De immuniteit wordt dan opgeheven. Dat gebeurde ook in het geval van Hoefdraad.
De toenmalige procureur-generaal Baidjnath Panday diende bij het parlement een verzoek in tijdens het voorzitterschap van Jennifer Simons en het kabinet-Bouterse II. Het parlement besloot toen Hoefdraad niet in staat van beschuldiging te stellen. Kort na de verkiezingen van mei 2020 diende Baidjnath Panday echter opnieuw een verzoek in, ditmaal bij het nieuwe parlement onder leiding van Marinus Bee, met een regering geleid door Chan Santokhi.
Artikel 56 van het Orde-reglement bepaalt dat een door het parlement genomen besluit niet ongedaan kan worden gemaakt, tenzij er nieuwe feiten of omstandigheden aanwezig zijn die ertoe zouden hebben geleid dat het eerste besluit anders zou zijn genomen. Opmerkelijk is dat Baidjnath Panday in zijn tweede verzoek aan het parlement zelf letterlijk aangaf dat er geen nieuwe feiten waren ten opzichte van het eerste verzoek. Toch werd Hoefdraad, na een heftige politieke discussie in het parlement, in staat van beschuldiging gesteld, waarmee de weg werd vrijgemaakt voor het OM om hem te vervolgen.
Dat Hoefdraad zijn kansen nu hoog inschat, heeft vooral te maken met het feit dat de internationale politieorganisatie Interpol na een intern onderzoek heeft geweigerd in te gaan op het verzoek van het Surinaamse Openbaar Ministerie om Hoefdraad op te sporen en uit te leveren. Interpol verweet in haar eindoordeel het OM herhaaldelijk te hebben gefaald om originele en gangbare wetgeving te overleggen die de opsporing, aanhouding en uitlevering konden rechtvaardigen. Volgens de statuten van Interpol kan dat slechts wanneer duidelijk is dat het verzoek van het betrokken land rechtmatig is.
Behalve dat Interpol oordeelde dat de tweede in staat van beschuldigingstelling niet kon worden gerechtvaardigd, stoorde de organisatie zich er ook aan dat nog vóór de installatie van het parlement onder leiding van Bee, de toenmalige oppositie – die de verkiezingen had gewonnen – bij monde van Asis Gajadien publiekelijk aankondigde dat, wanneer de procureur-generaal een tweede verzoek zou indienen, het nieuwe parlement dat verzoek zou toewijzen. Dat gebeurde vervolgens ook.
Het eindoordeel van Interpol luidde dan ook dat de opsporing van Hoefdraad politiek gemotiveerd is. Hoefdraad werd van de opsporingslijst verwijderd en Suriname werd verboden gebruik te maken van Interpol-kanalen om de gewezen minister op te sporen.
Vandaag
-
20:44
Groeiende vraag naar Chinese EV’s zet druk op Tesla; BYD lanceert innovatieve Blade Battery
-
18:47
Vrouwen cruciaal voor agrosector, maar eerlijke vergoeding blijft uitdaging
-
16:51
Koopkrachtversterkingambtenaren kost SRD 1,8 miljard; regering wil verspilling aanpakken
-
14:54
Reactie op 'Selectieve verontwaardiging in de zorg: wie bewaakt de bewakers?'
-
12:56
Iraniërs rouwen om Khamenei tijdens eerste vrijdaggebeden sinds begin oorlog
-
11:22
Logopedie veel breder dan alleen leren praten
-
10:53
Woning volledig afgebrand na vermoedelijke kortsluiting
-
09:51
Rotary eert Wilgo ‘Hoppie Hopman’ Koster voor 40 jaar inzet voor jeugd
-
07:59
Drie woningen verwoest door brand in Nieuw Nickerie
-
06:53
Studenten Arthur A. Hoogendoorn Atheneum voeren strijd tegen Oropouche-virus
-
04:55
Warm weer met kans op lokale regenbuien
-
02:57
World Disaster Report waarschuwt voor klimaatimpact in Latijns-Amerika
-
00:59
Column: Een rechtszaak die censuur betekent
-
00:00
Regering geeft koopkracht, nog geen loonsverhoging
Gisteren
- Xillan Macrooy sluit SABI Literatuurfestival 2026 af met wervelende muzikale lezing
- WHO bevestigt 13 aanvallen op gezondheidsvoorzieningen in Iran
- Franse scholieren bezoeken Suriname Diplomaten Instituut
- Langzamere groei centraal op Chinees Volkscongres
- De triasleer: Scheiding of spreiding der machten?
- IMF sluit kantoor in Suriname eind april
- Sri Lanka beschermt Iraans schip te midden van VS-Iran conflict
- Zwager in borst gestoken tijdens uit de hand gelopen Phagwafeest
- Waarom de VS en Israël het conflict met Iran als een religieuze oorlog framen
- Afwisseling van zon en buien verwacht
- Menke: Suriname vast in ‘mamio-politiek’, tijd voor overgangskabinet
- Column: Harde realiteit
- Jones: Strafrecht geen middel om critici het zwijgen op te leggen
Eergisteren
- Overleg Suriname en Cuba over inzet artsen en veiligheid studenten
- Impact én zelf geld verdienen met eigen visie en kennis over (gezondheids)zorg
- Wie is Mojtaba Khamenei, de favoriete opvolger van Irans Opperste leider?
- Acties buscontroleurs nog niet opgeheven na overleg met TCT
- DTV-Express voor rechter gedaagd na bericht over aangifte tegen Burney Brunswijk
- VHP-leden dienen interpellatievoorstel in over lening USD 1,8 miljard
- Iran begint afscheidsceremonie overleden Opperste leider Khamenei
- Selectieve verontwaardiging in de zorg: wie bewaakt de bewakers?
- Oorlogsspanningen Midden-Oosten drijven olieprijs omhoog
- Wisselvallig weer met zonnige perioden en kans op buien
- China kiest voor terughoudendheid in Iran-conflict
- U-20 Natio wint van El Salvador, maar mist kwalificatie op doelsaldo
- Alertheid geboden bij cassaveziekte 'heksenbezem'
- OWOS-voorzitter haalt uit naar EBS-directeur: Situatie was slechts een kwestie van tijd