Haïtiaanse multinationale politiemissie: Geen onbetaalde lonen
"Alle MSS-medewerkers hebben hun salaris ontvangen, inclusief maandelijkse toelagen, en geen enkele MSS-functionaris heeft zijn ontslag ingediend zoals beweerd," staat in de verklaring.
"MSS-functionarissen blijven zeer gemotiveerd en volledig toegewijd aan het ondersteunen van de Haïtiaanse nationale politie (HNP) bij het uitvoeren van beslissende operaties gericht op het ontmantelen van bendenetwerken en het herstellen van de stabiliteit."
De beschuldigingen van onbetaalde lonen komen terwijl de MSS worstelt om een impact te maken op de omstandigheden in Haïti, waar gewapende bendes een golf van geweld hebben ontketend, het burgerleven hebben verwoest en het land hebben gedestabiliseerd.
De VN schat dat maar liefst 85 procent van de hoofdstad Port-au-Prince onder bendecontrole is gevallen. Meer dan 700.000 mensen zijn ontheemd in Haïti als gevolg van het geweld.
Het persbureau Reuters meldde vrijdag in een exclusief verhaal dat bijna 20 Keniaanse agenten zijn opgestapt bij de MSS vanwege vertragingen in de betaling en slechte werkomstandigheden, waarbij drie bronnen werden aangehaald die anoniem wilden blijven.
In zijn verklaring zei MSS dat Reuters de missie niet had gecontacteerd voor commentaar vóór publicatie, maar een woordvoerder van het persbureau heeft gezegd dat Reuters achter het verhaal staat.
De missie, die al zwaar onder de loep werd genomen vanwege de slechte staat van dienst van buitenlandse interventies in Haïti, heeft weinig vooruitgang geboekt sinds de aankomst in de Caribische eilandnatie in juni.
Problemen met betrekking tot financiering waren er vanaf het begin. Hoewel oorspronkelijk bedoeld als een politiemissie met 2.500 man personeel, heeft Kenia sinds juni slechts ongeveer 400 agenten gestuurd.
Er zijn ook vragen gerezen over de stabiliteit van de financiering van de Verenigde Staten, de belangrijkste financiële supporter van de missie.
Terwijl de regering van de Amerikaanse president Joe Biden de door Kenia geleide inspanning heeft gepromoot, is het onduidelijk of die steun in 2025 zal worden voortgezet, wanneer Biden wordt vervangen door de verkozen president Donald Trump.
Als reactie op het gebrek aan financiering hebben functionarissen uit de VS en elders aangedrongen op een vredesmissie van de VN in Haïti.
Maar een eerdere vredesmissie van de VN in het land eindigde in 2017 te midden van verontwaardiging over de rol ervan bij de herintroductie van cholera in het land en beschuldigingen van seksueel misbruik.
De veiligheid in Haïti is verslechterd sinds de moord op voormalig president Jovenel Moise in 2021. Maar zelfs met de aanwezigheid van de Keniaanse troepenmacht is het bendegeweld blijven toenemen en blijft het land worstelen om een stabiel bestuur te vestigen.
Haïti heeft al jaren geen federale verkiezingen meer gehouden, een feit dat de bendes hebben aangegrepen om legitimiteit te claimen.
Bovendien ontsloeg een overgangsraad die belast was met het herstellen van de democratie in Haïti vorige maand interim-premier Garry Conille na slechts zes maanden in functie. Deze zet leidde tot verdere vragen over corruptie in de overgangsregering – en de toekomst van het leiderschap van Haïti.
Vandaag
-
12:46
Suriname richting 2028: de zon van de olie-zegen; maar wie staat in de schaduw?
-
10:48
Gajadien pleit bij IPU voor rechtvaardige klimaathulp
-
08:50
Franse ambassadeur bespreekt versterking samenwerking met president Simons
-
06:52
PALU: Nederlandse koning kan voorlopig beter wegblijven
-
05:04
Overwegend droog weer
-
03:16
Caricom roept op tot directe verlenging VS HOPE/HELP-wetgeving voor Haïti
-
01:31
TotalEnergies meldt 23% voortgang olieproject Blok 58 aan president Simons
-
00:59
Column: Onze kostbare kinderen
-
00:33
Jager overlijdt na noodlottig schietincident tijdens jacht
-
00:00
Somohardjo: Grondfraudeonderzoek loopt op volle kracht
Gisteren
- SREM markeert 45 jaar zorg en erkenning voor Surinaamse ex-militairen
- Tussen mist en muur: Onze uitdaging in de Chinese bergen
- LO-leerkrachten getraind in 3x3 basketbal voor Inter Island School Games 2026
- Suriname nodigt investeerders uit tijdens International Business Conference in Guyana
- Bromfietser komt om bij aanrijding te Bronsweg
- Sanae Takaichi schrijft geschiedenis als eerste vrouwelijke premier van Japan
- Voormalig Franse president Sarkozy begint 5-jarige gevangenisstraf
- Desiré Delano Bouterse en Jennifer Simons: eigen aanpak, gezamenlijke missie
- Divali ver van huis: Licht en hoop in een vreemde stad
- Parmessar: Suriname bewijst dat humanitaire waarden in de praktijk kunnen bestaan
- Bewolking, zon en lokale buien
- Kinderen in Gaza keren terug 'naar school' te midden van ruïne en trauma
- Column: Etnische zuivering is geen vraag; het is taal van oorlog
- STVS-directeur Abisoina ontkracht miskenning Frits Pengel
Eergisteren
- Tsang: Strijd tegen corruptie is ook een strijd van licht tegen duisternis
- Vissersboot met vier opvarenden gezonken in Saramaccarivier; zoekactie gaande
- NDP eert 172 jaar Chinese aanwezigheid en bijdrage aan Suriname
- President Simons: Chinese gemeenschap onverbrekelijk deel van Surinaamse identiteit
- CUS: Divali 2025 in het teken van eenheid, liefde en nationale trots
- Lijk met schotverwonding aangetroffen langs Krakaweg
- Zeven gewapende criminelen plegen roofoverval in Brokopondo
- BEP: Divali belicht kracht van diversiteit én historisch vrouwelijk leiderschap
- NPS: Divali herinnert ons aan de kracht van licht en nationale eenheid
- ABOP: Laat het licht van Divali ons land richting blijven geven
- Zestig jaar Surinaamse Televisie Stichting – en de man die vergeten werd
- Directoraat Cultuur en AJLA Frans-Guyana tekenen intentieverklaring
- In de middag lokaal regenbuien
- Burgers leven in angst na nieuwe luchtaanvallen in Afghanistan
- Column: Het verlangen naar vreugde die nooit kwam...
- President Simons: Het kleinste licht verdrijft de duisternis