Bevelhebber Kioe A Sen bevorderd tot brigade-generaal
Bevelhebber van het Nationaal Leger Werner Kioe A Sen bekleedt vanaf woensdag formeel de nieuwe rang van brigade-generaal. “Hij heeft zich als jonge militaire officier gedurende zijn carrière onderscheiden door zijn toewijding, leiderschap en onwankelbare inzet voor Suriname”, begon president Chan Santokhi tevens opperbevelhebber der Strijdkrachten zijn toespraak tijdens de bevorderingsceremonie op het kabinet. “Zijn ervaring en strategisch inzicht maken hem de ideale kandidaat voor deze belangrijke positie binnen onze strijdkrachten.”
Santokhi en minister Krishna Mathoera van Defensie hebben de legertopman de bijbehorende epauletten opgespeld, waarna het staatshoofd het nieuwe hoofddeksel bij deze rang voor Kioe A Sen opzette. Volgens Santokhi zal de nieuwe brigade-generaal een cruciale rol spelen in het waarborgen van de stabiliteit in ons land en de regio. De bevordering is meer dan een erkenning van de individuele prestaties, stelde de president.
“Het is symbool van de sterkte en eenheid van ons leger en onze natie. Het is een uitdrukking van ons vertrouwen in de toekomst en geloof in de kracht van onze militairen om onze natie Suriname te beschermen en dienen.” Het leger krijgt ook erkenning: het wordt nu geleid door een bevelhebber met een rang van brigade generaal. Santokhi heeft alle vertrouwen in de bevelhebber en stelde: “Ik ben overtuigd dat hij in zijn nieuwe rol zal voortbouwen op de successen van het verleden en zal bijdragen aan een veilige en stabiele toekomst voor Suriname”.
Defensieminister Mathoera is trots op Kioe A Sen dat hij het leger leidt en roemde zijn leiderschapskwaliteiten. Kioe A Sen, 46 jaar, werd in oktober 2022, na zes maanden waarneming, officieel kolonel en de nieuwe bevelhebber van het leger. Hij heeft Suriname in deze functie landelijk en regionaal vertegenwoordigd. Zijn competenties, vaardigheden en moreel kompas maken hem bijzonder. Hij inspireert, communiceert, traint en begeleidt zijn manschappen, leidt de legerorganisatie rechtvaardig en is innovatief, sprak Mathoera lovende woorden. “Hij bezit alle eigenschappen die wij zoeken in een leider, zeker voor Ddefensie en het Nationaal Leger zijn die enorm belangrijk.”
Mathoera benadrukte het belang om potenties binnen het leger te kunnen identificeren en ontwikkelen. Mensen moeten bewust gemaakt worden van hun belangrijke rol en verantwoordelijkheid om in de fase waarin Suriname zich bevindt te helpen met de ontwikkeling. “De rol van het leger moet niet gebagatelliseerd maar juist erkent worden.” De tijd van ‘met bussen ondersteunen’ of bewakingswerk verrichten is voorbij. Het leger moet in haar visie het land, de belangen van het volk inclusief de natuurlijke hulpbronnen beschermen. Defensie zet de trend voort om het leger professioneler te maken en laten opereren. “Veiligheid en stabiliteit zijn belangrijke aspecten voor de ontwikkeling van het land.”
De rang van kolonel voor de bevelhebber was niet in overeenstemming met de gebruikelijke rangen voor bevelhebbers in de regio, lichtte Kioe A Sen de noodzaak van de bevordering in zijn dankwoord toe. “Het was ongunstig voor onze invloed in internationale samenwerkingsverbanden.” Voor Surinames deelname in tal van multilaterale overlegplatformen als de Caribbean Community Implementation Agency for Crime and Security en de South American Defense Conference en in sommige gevallen fungeren als voorzitter binnen de organisatie, “is het van essentieel belang dat de rang van de bevelhebber hierbij geen belemmering vormt voor de invloed en het effectief functioneren”, benadrukte Kioe A Sen.
Andere overwegingen zijn de gezagsverhouding tussen de bevelhebber en (bezoekende) buitenlandse militaire functionarissen. Voor Kioe A Sen is niet alleen de rang van bevelhebber verhoogd, maar ook die van de legerleiding. “Dit is van belang, gelet op de fundamentele rol die zij binnen het Nationaal Leger vervult, in het veiligheidsdomein en hun bijdrage aan de verdere professionalisering van onze strijdkrachten.” Hij onderstreepte dat de legerleiding niet alleen verantwoordelijk is voor het verantwoord beheren en besturen van de organisatie maar ook om de totale Surinaamse natie te ondersteunen. “De verdere professionalisering wordt steeds zichtbaarder in de verhoogde frequentie van onze militaire en humanitaire operaties sinds 2021. We zijn er nog niet waar wij met de defensieorganisatie willen zijn, maar alles gebeurd stap voor stap.”
De minister gaf de legerleiding mee dat het pad vooruit niet gemakkelijker wordt en uitdagingen toenemen. Het verkiezingsjaar 2025 is belangrijk voor Suriname. De democratische principes moeten recht overeind gehouden worden om de rechtstaat-gedachte hoog in ons banier te hebben, onderstreepte Mathoera. Ze riep de legerleiding op om - ongeacht welke regering - het bevoegd gezag te ondersteunen en de grondwettelijke taken te vervullen. “Laten wij ons niet laten leiden, maar conform wet- en regelgeving onze rol en verantwoordelijkheid blijven nemen om Suriname constant te beschermen en veiligheid op een hoger niveau te brengen.”
Vandaag
-
18:38
Derde helft WK 2026: Bosnië wint cruciale duel van Qatar dat veerkracht toonde
-
18:15
Derde helft WK 2026: Canada ondanks nederlaag door naar de volgende ronde
-
16:41
Arbeider in beeld als hoofdverdachte bij diefstal kluis aan Masonstraat
-
14:39
Brunings: Eerste verkoop carbon credits; onderhandelingen met Bayer en Siemens in afrondende fase
-
13:08
Derde helft WK 2026: Laatste groepswedstrijden zetten koers naar knock-outfase
-
12:37
Suriname kan niet groeien zonder beter onderwijs
-
10:39
Alibaba vecht Amerikaanse militaire blacklisting aan
-
08:43
Wallerlei-Kumbangsila draagt na dertien jaar directeurschap bij COVAB over
-
06:47
OWRO vraagt SRD 1 miljard extra: huidige begroting onvoldoende voor infrastructuurambities
-
04:58
Buien en onweer trekken over het land; kans op wateroverlast
-
03:46
Baarden, tatoeages en professionaliteit binnen politiekorps: tijd voor een moderne benadering
-
02:30
OAS roept op tot herstel van democratie in Cuba, Nicaragua en Venezuela
-
01:33
Inflatie stijgt naar 11,4 procent; prijzen in mei met 1,3 procent omhoog
-
01:09
Derde helft WK 2026: Colombia breekt Congolees verzet en zet grote stap richting achtste finales
-
00:17
SEOGS groeit uit tot breed zakelijk platform rond energieontwikkeling
-
00:01
Tsang verwacht na vonnis snelle hervatting IDB-project van 't Hogerhuysstraat
Gisteren
- Enorme werkloosheid onder de jeugd en de vastgelopen arbeidsmarkt
- Derde helft WK 2026: Kroatië wint nipt van Panama en zet koers naar knock-outfase in Groep L
- DSB boekt recordwinst van bijna SRD 789 miljoen en keert dividend uit
- Simons en Mitchell zien kansen voor nauwere samenwerking binnen Caricom
- Regering wil achterstallige betalingen examinatoren uiterlijk vrijdag afhandelen
- Derde helft WK 2026: Engeland slaagt er niet in de Ghanese muur te slopen
- Verkaveling FAI gaat niet door
- Derde helft WK 2026: Portugal verpulvert Oezbekistan met 5-0
- Op zoek naar de narrow corridor
- Nieuwe gasvondst Petronas in Blok 52: president Simons maakt ontdekking bekend tijdens opening SEOGS
- Noersalim: meer dan 25 corruptiedossiers bij LVV
- Rechter stelt Staat in gelijk en schorst executie in zaak Baitali
- Ramdin opent OAS-vergadering: Samenwerking is geen keuze, maar noodzaak
- Monorath vraagt SRD 521 miljoen extra voor versterking veiligheidsdiensten
- Bee scherpt aanpak spookambtenaren aan: salarissen sneller geblokkeerd
- Derde helft WK 2026: Iraakse passie en hoop onwankelbaar bij WK-debuut na 40 jaar
- Oprichter en leadzanger van The Merrymen overleden
- Benoeming Steve Meye leidt tot debat over Surinames positie over Palestina
- Warm weer met Saharastof, lokaal kans op onweersbuien in het binnenland
- Pakistan: Landelijk alarm wegens dreiging zware regenval en overstromingen
- Derde helft WK 2026: Algerije toont veerkracht en zet achterstand om in winst tegen Jordanië
- Column: Rij voor Tulip een spiegel voor het land
- Veerverbinding Albina-St-Laurent blijft beperkt; nieuwe veerboot pas in september operationeel
Eergisteren
- Derde helft WK 2026: Noorwegen overleeft Senegalese storm in zinderende WK-thriller
- Derde helft WK 2026: Frankrijk boekt overtuigende 3-0 zege op Irak, plek in knock-outfase
- Docenten Moengo Tapoe in beraad; onderwijsbonden waarschuwen voor verstoring examens
- Curaçao biedt Suriname expertise aan voor ontwikkeling olie- en gassector
- Adhin: Begrotingsvergadering volledig rechtsgeldig verlopen ondanks VHP-bezwaar
- Onderwijs reeds gestart met uitbetaling examinatoren en gecommitteerden
- VHP protesteert tegen opening DNA-vergadering vanwege procedurefout
- Derde helft WK 2026: Messi schiet Argentinië langs Oostenrijk naar volgende ronde
- Nog eens zeven politieagenten aangehouden in 82 kilo cocaïnezaak
- Leer kinderen niet alleen rekenen, maar ook omgaan met geld en gezondheid
- Derde helft WK 2026: Mexico, VS en Duitsland boeken knock-outplaatsen, strijd barst los
- Openbaar vervoer krijgt digitale koerswijziging: gps verplicht voor bussen en boten
- Verenigd Koninkrijk krijgt zevende premier in tien jaar na aftreden Starmer
- Minister Huur: SRD 1 miljoen per district is volstrekt onvoldoende
- Bromfietser komt om het leven; autobestuurder onder invloed van alcohol
- OAS moet zich vernieuwen om geloofwaardig te blijven
- Local content moet Suriname voorbereiden op een economie ná de olie
- Warm begin; later op de dag kans op enkele regenbuien
- Ramdin: Suriname en Guyana kunnen uitgroeien tot op één na grootste oliegebied ter wereld
- Column: Wapenstilstand? Terwijl het echte leed doorgaat
- Derde helft WK 2026: Nieuw Zeeland strijdend ten onder tegen Egypte
- Suriname investeert fors minder in onderwijs dan regio; Currie wil wettelijke norm