Column: Fysiek geweld of een ideeënstrijd?
Artikel 19 van onze grondwet geeft aan dat eenieder het recht heeft om … zijn gedachten of gevoelens te openbaren en zijn mening te uiten, behoudens ieders verantwoordelijkheid volgens de wet. De beoordeling van wat op de sociale media verschijnt is zeer subjectief. Often it depends on where we stand. Wat de één beledigend vindt hoeft dat voor de ander nog niet te zijn.
Voor vermeende slachtoffers of gedupeerden staan er tenminste twee mogelijkheden open. Zij reageren zelf op hetgeen geschreven of gezegd is; of ze vragen iemand dat namens hen te doen. Het slachtoffer of de gedupeerde kan ook naar de rechter stappen.
Als men ervoor kiest om de politiek in te gaan dan moet men zich wel realiseren dat het betekent dat u in de publieke arena – een glazen huis - stapt. Elk denkt steeds over uw handel en wandel een oordeel te mogen vellen. Niet iedereen hoeft het eens te zijn met het beleid dat u voert; met name niet met de oplossingsmodellen die u aandraagt. Het is zelfs mogelijk dat men vanwege opportunistische redenen het niet eens met u zal zijn, simpelweg omdat men u het succes niet gunt. Maar sowieso zullen door u gemaakte fouten breed uitgemeten worden door de concurrenten in de politiek. Terwijl ook in de politiek geldt: hoge bomen vangen veel wind.
Dat er in de politiek verbaal geweld wordt gebruikt is niet ongebruikelijk. Politiek mag gezien worden als een bedrijf waarvan bij de deelnemers een zekere mate van vorming, scholing, ontwikkeling, maar ook tolerantie verwacht mag worden. De gouden spelregel daarbij is dat haast alles aan en over elkaar gezegd en geschreven mag worden, maar je komt niet aan het lijf van de ander, zonder diens toestemming. Deze gouden regel is in Suriname – met hier en daar wat uitzonderingen – tot nu toe goed in ere gehouden. We mogen hopen dat het zo blijft.
We wonen namelijk in een regio waar decennialang op de dag van de uitslag van de verkiezingen men niet slechts geïnteresseerd is in welke partij de grootste is geworden, maar vooral hoeveel doden er bij die verkiezingen zijn gevallen. De recente film over het leven van Bob Marley – One Love - brengt ons terug naar die gewelddadige periode in Jamaica waarbij ‘gangs’ hoofdzakelijk het politieke toneel bepaalden. Als ons politiekorps anno 2024 onze veiligheid niet kan garanderen dan kunnen wij slechts op onze blote knieën God bidden dat de laffe aanval op Bennie Miranda ‘slechts’ een incident is geweest.
Het is wel sympathiek dat politieke partijen na het voorval hun afkeuring uitspreken over die daad en hun medeleven tonen met Miranda, maar leiders van politieke partijen – zij die zich daarvoor beijveren niet meegerekend - moeten ernstig bij zichzelf te rade gaan in hoeverre zij niet zelf uitlokkers van dit soort handelingen zijn. In hoeverre ze provocerende taal aanslaan in plaats van bezig te zijn met het bespreken van de problemen van Suriname en het aandragen van oplossingsmodellen. Be part of the solution and not of the problem.
Laat de politiek meer een woordenstrijd en een ideeënstrijd zijn en zeker niet een strijd die bepaald wordt door wie het meeste goud of geld heeft. Terwijl in het afgelopen jaar met man en macht gewerkt is om Suriname voor een blacklisting te behoeden; terwijl de Centrale Bank er alles aan doet om het veelvuldig gebruik van chartaal geld om te buigen naar meer gebruik van giraal geld laat de vicepresident zich filmen met schalen vol goud en bundels bankbiljetten, terwijl hij zegt: “…Tide na 8 april, dit is voor de verkiezingen.” Wat wil hij daarmee aangeven? Is het de bedoeling om mensen om te kopen? De mensen uit zijn partij zouden hem toch moeten waarschuwen voor dit gedrag. Het zijn precies dit soort handelingen waar Bennie Miranda steeds weer kritiek op heeft. Heeft hij dan ongelijk?
Bij de komende verkiezingen zullen we meer hebben aan verkiezingsprogramma’s, visies, oplossingsmodellen dan aan truitjes petjes en ander prolaria.
Vandaag
-
14:40
Belastingbetaler moet in 2026 ruim SRD 45 miljard opbrengen
-
12:43
Derde helft WK 2026: Toernooi opent met rode kaarten, VAR-discussies en drinkpauzes
-
10:45
De dollarisering dwingt Suriname tot een keuze
-
08:47
Suriname geeft kinderarbeid 'rode kaart'
-
06:52
Ruim SRD 26 miljard van staatsbegroting gaat naar schuldenlast
-
04:55
Opnieuw warm en benauwd; kans op middagbuien blijft aanwezig
-
03:02
El Niño keert terug en kan een van de krachtigste ooit worden
-
01:18
Derde helft WK 2026: Zuid-Korea knokt zich langs Tsjechië 2 - 1
-
00:59
Column: Van wie is het WK nog?
-
00:00
AZP-directie weerspreekt code zwart, maar zorgen over druk op SEH blijven bestaan
Gisteren
- Notities uit de behandelkamer: Gezond genoeg om arm te zijn
- Baitali: vertraging Van ’t Hogerhuysstraat gevolg van trage uitvoering vonnis
- Regering trekt SRD 2,4 miljard uit voor nieuwe elektriciteitssubsidie
- Derde helft WK 2026: Mexico wint spannende wedstrijd, drie rode kaarten en vroege goal
- Pleidooi voor meer aandacht voor honingsector in het binnenland
- Wie alleen naar SRD 16 miljard kijkt, leest de begroting verkeerd
- Derde helft WK 2026: Haïti gedwongen tenue te wijzigen vanwege oorlogssymboliek
- Derde helft WK 2026: Estadio Azteca, het iconische hart van het WK
- OM eist 30 maanden celstraf tegen veroorzaker dodelijke aanrijding Johannes Mungrastraat
- Spoedeisende Hulp AZP kondigt ‘Code Zwart’ af; Medische Staf in overleg
- Derde helft WK 2026: FIFA streng over rechten: regels gelden voor horeca én media
- Grondconversie vraagt om een evenwicht tussen overheidsgezag en rechtsbescherming
- Nieuw ministerie, Olie Gas en Milieu investeert SRD 3,4 miljard in Staatsolie
- In de middag kans op lokale regen- en onweersbuien
- VS valt Iran aan, Iran sluit Straat van Hormuz
- Soeropawiro: Burgers mogen niet de dupe worden van herziening grondconversie
- Column: Voetbalplezier
- IMF: Goudsector blijft achter ondanks economische groei
Eergisteren
- Regering werkt aan onderwijsplan richting 2035
- Derde helft WK 2026: de opvallendste cijfers van WK 2026
- Een waardig laatste afscheid laat zich niet haasten
- OAS-topman Ramdin betreurt vertrek van kabinetschef Jessurun na intrekking visum
- President en deskundigen vragen aandacht voor verborgen geweld tegen kinderen
- PAHO: Lage belastingen remmen strijd tegen suiker en alcohol
- Acute bedreiging van veilige obstetrische zorg
- WK 2026 begint onder politieke druk en protesten
- Artikel 140 Grondwet en de psychologie van verantwoordelijkheid
- Onderwijsvernieuwing vraagt meer dan nieuwe plannen alleen
- Warm en benauwd weer; later kans op enkele regenbuien
- Filipijnen: Race tegen de klok om overlevenden te vinden na krachtige aardbeving
- Koopkracht nog niet hersteld ondanks lagere inflatie
- Bijna 600 ontwikkelingsprojecten geregistreerd; uitvoering blijft een probleem