Een brug naar Guyana
In april 2021 had Guyana volgens het IMF een economische groei van 20,9%. Deze groei werd voornamelijk gedreven door de start van de commerciële olieproductie in het land. In 2022 had Guyana de hoogste economische groei ter wereld met een bbp-groei van 62,3%. De verwachting is dat de economie van Guyana per jaar minimaal met 20% zal groeien tussen 2024 en 2028 (IMF, 2023). Guyana is veel verder gevorderd met de exploratie van de olievoorraden. De begroting van Guyana is in 2024 met 47% gegroeid ten opzichte van de begroting van 2023. De stijging bij de uitgaven wordt voornamelijk gefinancierd door de inkomsten uit de olie- en gasindustrie. (Record US$5.5bn national budget tabled in Guyana, 2024). Ter vergelijking: Suriname heeft voor 2024 een begroting van US$ 1,7 miljard. De begroting van Guyana is US$ 5,5 miljard.
In Suriname discussiëren politici die zeggen dat ze het Surinaamse belang dienen over de snelheid van president Santokhi om een brug te laten bouwen. Het idee bestaat dat of Santokhi te veel haast heeft of dat de president niet voldoende aandacht heeft voor het Tigri vraagstuk. Grotere onzin bestaat niet. Dit is geen kwestie van partijpolitiek maar van nationaal belang. Politici in Suriname moeten niet alleen stoppen met etnische politiek, maar ook met etnische kritiek.
Niet omdat de huidige president niet van jouw partij of bevolkingsgroep is, moet er geen brug komen. Dat is pas achteruitgang. Het is duidelijk dat de brug naar Guyana alleen voordelen kan brengen voor Suriname gezien de enorme economische groei en investeringen in het buurland. Investeringen waar Suriname indien slim ook wat van mee kan pikken als het in verbinding is met Guyana. De brug moet dus zo snel mogelijk komen. Ik heb vaak ook kritiek op president Santokhi maar in dit geval heeft hij het aan het rechte eind als hij dit als topprioriteit behandelt.
Beide landen zitten in dezelfde economische problematiek. Te weinig kapitaal om de ontwikkeling te stuwen. Nu is er een mogelijkheid via olie en gas. Suriname moet slim zijn en met Guyana om de tafel gaan zitten en prioriteiten stellen. Tigri is op dit moment, hoe gek het ook mag klinken, geen prioriteit. Voor Guyana niet maar ook voor Suriname niet. Guyana heeft nu rust nodig aan de grens met Suriname. Venezuela maakt het hen al moeilijk genoeg. Hiermee bedoel ik niet dat Tigri moet worden overgedragen aan Guyana.
Als Suriname slim is, kunnen we twee vliegen in één klap slaan. De brug over de Corantijn kan een eerste stap zijn naar het oplossen van het Tigri vraagstuk. We hebben als land elkaar in deze veranderende economische situatie nodig. Het heeft geen zin om nu dit conflict op de voorgrond te plaatsen. Voor Suriname niet maar ook voor Guyana is dit geen goed moment.
Verder is er ook kritiek omdat er momenteel grote problemen zijn in andere sectoren van Suriname. Ook hierbij geldt dat de regering als hoogste bestuurlijk orgaan in Suriname prioriteiten moet stellen. Zoals ik eerder heb gesteld, is een solide infrastructuur een basis voor economische ontwikkeling die een spin-off kan hebben naar andere sectoren in het land. De regering moet alle ruimte krijgen om deze problemen aan te pakken. Het gaat economisch niet goed op dit moment maar regeren is vooruitzien, zegt een gezegde.
John Misidjan Msc
Bronnen:
IMF. (2023). IMF Country Report No 23/379. Washington, D.C.: International Monetary Fund.
Record US$5.5bn national budget tabled in Guyana. (2024, februari 02). Opgehaald van Caribbean-council: https://www.caribbean-council.org/
Vandaag
Gisteren
- Newmont Suriname ondersteunt 14 kinderhuizen met totaal SRD 490.000
- Loodsbrand aan Twee Kinderenweg snel onder controle
- Onderzoek gestart na crash privéjet met Libische legerofficieren nabij Ankara
- 12-jarige jongen overleden na val van gebouw aan Nieuwe Charlesweg
- Groep vrienden steunt meisjesinternaat Balingsula in feestperiode
- Alcohol en familieconflict monden uit in zware mishandeling in Santodorp
- Spanning loopt op rond Oekraïne voorafgaand aan gesprek Zelensky en Trump
- Boutique Hotel Peperpot breidt uit met luxe Citrushuis in Commewijne
- Vraagstuk van verlening bijzondere volmacht aan de procureur-generaal
- Voormalig UNC-lid waarschuwt voor steun aan Amerikaanse militaire aanwezigheid
- Bewolkt met verspreide regenbuien
- Parmessar betreurt vrijwel volledige vervanging Deviezencommissie
- Venezolanen in Salvadoraanse gevangenis willen hun deportatie aanvechten
- EBS voertuigen moeten gat in politiecapaciteit Regio Oost dichten
Eergisteren
- 29-jarige voortvluchtige na maanden opgespoord en aangehouden
- China sanctioneert 20 Amerikaanse defensiebedrijven voor massale wapenverkopen aan Taiwan
- Kerstavond ontaardt in steekincident
- Reflectie in tijden van feest
- Telesur lanceert nieuwe glasvezel-internetpakketten vanaf eerste kwartaal 2026
- Maleisië: Voormalige premier Razak schuldig aan miljardenschandaal
- Heisa rond onstatutaire benoemingen nieuw SBB-bestuur
- Surinamers moeten in 2026 meer dan ooit opgeruimd karakter tonen
- Caribisch toerisme blijft groeien ondanks geopolitieke risico’s rond Venezuela
- Wisselvallig weer verwacht op 2e kerstdag
- Leider van Bangladesh, favoriet voor het premierschap, terug uit ballingschap
- Column: Kerstboodschap of zelfverheffende politieke mythe
- Regering vervangt Deviezencommissie per 1 januari (update)