VSB eist opheldering bestedingen Algemeen Pensioenfonds
In 2023 heeft de VSB deze kwestie onder de aandacht van de president en de minister van Arbeid, Werkgelegenheid & Jeugdzaken gebracht. Het ontbreken van jaarrekeningen van de pensioenraad is een zorgwekkend aspect, zegt de bedrijfsleven organisatie. Tevens is er een algemene wetsaanpassing voorgesteld om een doeltreffende implementatie te waarborgen. Daarnaast is expliciet verzocht om dit fonds onder toezicht te plaatsen van de Centrale Bank van Suriname (CBVS), zoals alle andere pensioenfondsen.
De VSB uit haar bezorgdheid over de volgende aspecten:
- Gebrek aan transparantie: Bedrijven en werknemers hebben geen inzage in de beleggingen en bestedingen van de premiegelden.
- Ontbrekende externe controle: Het APF valt niet onder toezicht van de Centrale Bank van Suriname, wat resulteert in een gebrek aan onafhankelijke controle.
- Historische precedent: In de jaren tachtig zijn er nare ervaringen opgedaan met de verdamping van pensioengelden, wat mogelijk een waarschuwing kan zijn voor vergelijkbare risico’s bij APF.
- Bedrijfskapitaal: 50% van de gestorte gelden is afkomstig van zuurverdiende middelen van bedrijven, die deze middelen niet zelf mogen beheren. De overige 50% vormt een deel van de zuurverdiende middelen van werknemers.
Gebrek aan vertrouwen
De onduidelijkheid over de besteding van de pensioengelden creëert een sfeer van wantrouwen bij bedrijven en werknemers. Dit kan leiden tot terughoudendheid om te investeren in de toekomst, met potentieel negatieve gevolgen voor de Surinaamse economie.
VSB eist opheldering
De VSB dringt er bij de verantwoordelijke instanties, waaronder de regering, De Nationale Assemblee en het APF zelf, op aan om de volgende stappen te ondernemen:
- Verschaffen van volledige transparantie over de beleggingen en bestedingen van de pensioengelden.
- Implementeren van een adequaat toezicht systeem door de Centrale Bank van Suriname.
- Openstellen van de boeken van het APF voor onafhankelijke controle.
- Het creëren van een dialoog met de stakeholders, waaronder de VSB, om de knelpunten te bespreken en oplossingen te formuleren.
De VSB onderstreept met klem dat een goed functionerend pensioenstelsel van cruciaal belang is voor de economische stabiliteit en het welzijn van de Surinaamse samenleving. In lijn met internationale normen, zoals vastgelegd in de Fundamentele Conventies van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO), erkent de VSB het recht op sociale zekerheid, inclusief een adequaat pensioen. Concreet kan verwezen worden naar de ILO-Conventie nr. 102 over sociale zekerheid, die minimale normen vaststelt voor sociale zekerheidssystemen.
De bereidheid van de VSB om samen te werken met de verantwoordelijke instanties wordt hiermee onderstreept als een inspanning om te voldoen aan deze internationale normen en beginselen. Deze samenwerking wordt beschouwd als een bijdrage aan het verzekeren van sociale bescherming en economische stabiliteit, wat niet alleen lokaal maar ook internationaal van belang is. Door het pensioenvraagstuk te benaderen in overeenstemming met ILO-richtlijnen, zet de VSB zich in voor een oplossing die gunstig is voor alle betrokkenen en tegelijkertijd voldoet aan de mondiale standaarden voor sociale zekerheid.
Vandaag
-
20:39
President en VWPU werken aan structurele oplossing
-
18:37
Twaalf verdachten aangehouden na onderzoek naar gewapende overvallen
-
16:35
Vaktrainingen geven nieuwe kansen aan inwoners van Albina
-
14:33
Verdachte die toeristen beroofde nabij Palmentuin, aangehouden
-
12:30
Reactie op column: Waarom Suriname een échte korpschef nodig heeft
-
10:27
Politieagent onder vuur genomen en beroofd
-
08:49
Latijns-Amerika en Cariben delen nieuwe oplossingen duurzame schoolmaaltijden
-
06:52
Wet Openbaarheid van Bestuur kent lange voorgeschiedenis
-
04:54
Bewolking, zon en regen wisselen elkaar af
-
02:56
Olieprijzen dalen scherp; markten vrezen overschot in 2026
-
00:58
Kunsteducatie krijgt impuls in Brokopondo met project Beeldkracht
-
00:00
Parlementaire commissie wil OM spreken over initiatiefwet inrichting rechterlijke macht
Gisteren
- Vijfjarig UNIDO-programma om economie minder afhankelijk te maken van olie en goud
- 250 werkzoekenden starten met vaktrainingen via Leri Fu Feni Wroko
- Illegale chemicaliën onderschept bij controle in Nickerie
- Suriname en Finland verkennen samenwerking op onderwijs en bosbeheer
- Duurzame jaarafsluiting per ministerie
- Diplomatiek paspoort Xaviera Jessurun ingetrokken; verdachte SLM-strafzaak
- Breed overleg op kabinet president moet luchtvaart Suriname structureel versterken
- Jeugdige bromfietser overleden na botsing met aanhangwagen
- Taxirit eindigt bij politiecontrole: bestuurder vast na vlucht passagiers
- Terreur tijdens Chanukah-viering: rouw, heldendom en zorgen over antisemitisme
- India en Suriname versterken samenwerking in traditionele geneeskunde
- Wisselvallig weer met bewolking, zon en regen
- Vader en dochter tijdens vakantie overvallen bij Palmentuin
- OM handhaaft strafeis van negen jaar tegen voormalig DNV-hoofd Danielle Veira
- Column: Waarom Suriname een échte korpschef nodig heeft
- SZF-verzekerden voortaan verlost van bijbetalingen operaties en medicijnen
Eergisteren
- PAHO presenteert routekaart tegen ‘stille moordenaar’ hoge bloeddruk
- IPSC sluit sportjaar af met succesvolle Tanfoglio Exhibition Match
- Overheid scherpt aanpak illegale goudwinning in Brownsberg aan
- Politie-update: Drie gewonden bij gewapende beroving te Teling Pasi
- Vernietiging Brownsberg betekent dood van ecotoerisme
- PMAC vestigt hoofdkantoor in Suriname
- Erkend door de Staat, en dan?
- Vrouwen betrapt op reeks winkeldiefstallen bij supermarkt
- Extreemrechtse José Antonio Kast gekozen tot president Chili
- Bewolkt weer met pittige buien in de middag
- Zestien doden en tientallen gewonden bij schietpartij in Sydney
- Man beschoten bij gewapende roofoverval
- Column: Vreemdelingen, vrienden, brothers & sisters
- Schotenwisseling te Telling Pasie; agent gewond geraakt
- Guyana: een economie die explodeert, terwijl dagelijks leven onbetaalbaar wordt