De context goed begrijpen!
Zo heeft de rechterlijke macht, met name de krijgsraad en het Hof van Justitie in beroep, door haar beslissingen de spanningen opgevoerd, zonder dat het eind resultaat zal zijn veranderd. Wij hebben er eerder op gewezen dat een cruciaal moment van het proces was toen de krijgsraad de gewijzigde Amnestiewet van 2012 onverbindend verklaarde. Daarbij is het Hof van Justitie in hoger beroep meegegaan. De motivering was inmenging krachtens artikel 131 lid 3 van de Grondwet van de Republiek Suriname.
Krachtens artikel 80 van de Grondwet zijn de wetten onschendbaar. Artikel 137 van de Grondwet geeft de rechter wel de bevoegdheid, om in een concreet geval de toepassing van een bepaling van een wet die in strijd is met één of meer van de in Hoofdstuk V genoemde grondrechten, voor dat geval ongeoorloofd te verklaren. Weshalve kan de uitgesproken onverbindendheid, hoewel verkeerd gebruikt, in deze kwestie alleen voor dat moment geldig zijn.
De rechter heeft bij de beoordeling om de amnestiewet toe te passen, tijdens het proces gesteld dat het krachtens artikel 131 lid 3 inmenging zou opleveren vandaar dat de wet niet conform de wil van de wetgever in het proces is betrokken. Deze verregaande uitleg heeft terecht veel stof doen opwaaien.
Artikel 55 van de Grondwet geeft De Nationale Assemblee de bevoegdheid om het volk van de Republiek Suriname te vertegenwoordigen en zij is tevens het hoogste orgaan van de Staat. Zoals eerder gesteld, zal het daarom voor onze staatsrechtelijke beleving en de vormgeving in onze rechtspraak goed zijn, indien De Nationale Assemblee als enige bevoegd orgaan daartoe een kaderwetje tot stand zou brengen, om duidelijkheid te verschaffen in de beoordeling van artikel 131 lid 3 van de Grondwet.
Met een wet kan de verwarring worden weggenomen, dat elke inmenging als bedoeld in artikel 131 lid 3 van de Grondwet alleen voor de executieve belast met de uitvoerende macht kan gelden en nimmer voor de wetgever. Het liefst wordt deze wet met een gekwalificeerde meerderheid in De Nationale Assemblee aangenomen of het artikel geschrapt, anders worden de grondvesten van de Trias Politicaleer tot wankelen gebracht.
Indien het correct was verlopen was de bevoegdheid tot strafvordering vervallen en de rechter voor wie de zaak aanhangig is gemaakt, had onmiddellijk de niet- ontvankelijkheid van het openbaar ministerie uitgesproken. Dit vloeit voort uit de naleving van de amnestiewet tijdens het proces.
Ongeacht wat verder zal gebeuren dienen in het kader van de rechtsstatelijke posities van de verdachten de volgende vigerende wettelijke regelingen in acht genomen te worden:
a. Bij een eventuele veroordeling van de verdachten en het vonnis in kracht van gewijsde gegaan is, zal desgewenst de tenuitvoerlegging van het vonnis opgeschort worden gedurende de volgende acht dagen. ( Art 486 Wetboek v. Strafvordering)
Indien geen gebruik wordt gemaakt van art. 487 zal de tenuitvoerlegging van de rechterlijke beslissing, dus het vonnis, plaatsvinden overeenkomstig de door de minister van Justitie en Politie op te stellen richtlijnen op last van het openbaar ministerie (Art. 480 W.v. Strafvordering).
Eugène van der San
BestuurskundigeU kunt het gehele artikel hier downloaden.
Documenten:
Vandaag
-
14:44
NDP en VHP: is een bestuurlijke verkenning het overwegen waard?
-
12:46
Monorath: Registratie en nummerplaten voor e-bikes in voorbereiding
-
10:48
Hofpresident pleit voor gespecialiseerde anticorruptie-eenheid onder leiding van OM
-
08:58
Venezolaanse families geven de hoop niet op na aardbevingen
-
07:33
Manorath: Corruptiebestrijding begint bij integriteit en preventie
-
05:45
Opnieuw zeer warme woensdag; gevoelstemperatuur loopt op tot 38 graden
-
03:56
Rasoelbaks: Corruptie jaagt investeerders weg en vraagt om nieuwe manier van opsporen
-
02:03
TAS-directeur daagt Raad van Toezicht voor rechter; kort geding gaat donderdag voor
-
00:59
Column: De regering of het totale volk?
-
00:01
Gajadien waarschuwt voor nieuwe schulden; Parmessar: Laten we niet vooruitlopen
Gisteren
- DNL biedt ontwerpwetten aan voor lokale participatie en belastingheffing aan minister Wijnerman
- Guyana: Drie dagen nationale rouw na MV Barima tragedie
- Tekort aan buurtmanagers; evaluatie programma in uitvoering
- Franse ambassadeur onderscheiden bij afscheid na vier jaar in Suriname
- Assemblee dringt aan op hardere aanpak na toename verkeersdoden
- ASEAN-diplomaten uiten 'diepe bezorgdheid' over oorlog in Iran en energiecrisis
- Voetganger komt om het leven bij aanrijding in Moengo
- Fiscale ringfencing bij olie- en gascontractors
- Diplomaten versterken Chinese taalvaardigheid in jubileumjaar betrekkingen met China
- Derde helft WK 2026: Spanje topt FIFA-wereldranglijst, Marokko bereikt recordhoogte
- Een overwegend zonnige en warme dag
- MV Barima tragedie: 69 overlevenden gered, 27 lichamen geborgen
- Column: De jacht op de politieke jackpot is begonnen
- Zunder: Verhoging minimumuurloon biedt wrokomans weinig verlichting
Eergisteren
- Prof. Donders: Universele mensenrechten laten ruimte voor culturele verschillen
- President Simons naar Engeland voor gesprekken over investeringen en offshoresector
- Honderden gelovigen trekken door Paramaribo tijdens elfde Kar-festival
- Nieuwe Britse premier Andy Burnham belooft 'nieuwe economie'
- Suriname heeft wel een wettelijke regeling voor ‘fiscale ringfencing’ bij O&G-contractors
- Suriname biedt Guyana hulp aan na tragische veerbootramp
- De grootste finale
- Regering roemt Hakrinbank als economische steunpilaar bij 90-jarig jubileum
- Guyana: Kapitein gearresteerd na schipbreuk, onzekerheid over aantal passagiers
- Oproep tot meer verbondenheid: 'Ontwikkeling begint met bruggen bouwen'
- Warm begin van de week met later kans op lokale regen- en onweersbuien
- Twee aardbevingen treffen Peru: minstens vijf doden in Junin-regio
- Column: Tussen glorie en realiteit
- Baitali gaat in hoger beroep tegen laatste vonnis in kwestie Van 't Hogerhuysstraat