Suriname: Our democracy is under attack!
Indachtig de betekenis die professor Taekema en anderen hebben gegeven aan democratie, het volgende:
Democratie kent inhoudelijke en procedurele eisen. Inhoudelijke eisen kennen wij als de erkenning van het:1. actief kiesrecht; wat wij kennen als naar de stembus gaan en
2. passief kiesrecht; wat wij kennen als zichzelf verkiesbaar stellen. Deze twee eisen samengevoegd met ‘de meerderheidseis’ zorgt ervoor dat besluiten die door de meerderheid genomen worden, als bindend worden verklaard; geldend voor iedereen.
1. de erkenning dat er politieke grondrechten bestaan; dat wil zeggen dat iedereen het recht heeft om naar politieke machtsuitoefening te streven.
2. daarnaast wordt verondersteld dat de ‘rechten van minderheden’ gegarandeerd worden en;
3. de controle van de besluitvorming. Dit laatste betekent dat De Nationale Assemblee instrumenten in handen heeft om de regering te controleren.
1. het recht op een vrije meningsuiting;
2. de vrijheid om zich te verenigen;
3. de vrijheid om te vergaderen en besluiten te nemen;
4. de vrijheid om zich in beeld en geluid uit te spreken (de vrije pers/social media)
En nu komt het!
De argumentatie dat de democratie ‘under attack is’ wordt als volgt gepresenteerd:
De keerzijde van democratie is ‘verantwoording’ 1
Dat betekent dat democratisch gekozen vertegenwoordigers over het gebruik van hun bevoegdheden, verantwoording moeten afleggen. Een simpele geest zou gelijk willen beargumenteren dat die verantwoording toch al geschiedt in de Surinaamse context in het hoogste college van Staat, De Nationale Assemblee. Ja dat is inderdaad zo, maar wat te doen wanneer ‘velen’ of ‘enkelingen’ vinden dat die verantwoording niet voldoende is, of dat die verantwoording zo wollig is en onvoldoende is gebleken. Dat ons gezond verstand ons zegt dat we in de maling worden genomen.
En dat is nou precies wat ‘597 Organic Movement Suriname’ heeft geëxerceerd in het jaar 2022. Dat is haar fundamenteel recht, onvervalsbaar, eenieder verbindend recht, het recht om te protesteren tegen wanbeleid en de eis om daadwerkelijk verantwoording af te leggen. Het jammerlijke is dat ‘verantwoording’ geëist in de vorm van een wet ‘Openbaarheid van bestuur’ werd afgedaan als aansturen op een coup d’etat.
Schaamteloos en zonder gewetensbezwaren, treffen dezelfde vertegenwoordigers -de huidige president, de vicepresident, hun adviseurs en prominenten in de huidige regeercoalitie- in gemeen overleg met elkaar rancuneuze handelingen tegen burgers, die een andere opvatting huldigen. Het waren toentertijd diezelfde lui die het oneens waren over het beleid van de vorige regering en gebruik hebben gemaakt van datzelfde recht, zonder dat zij in hun recht zijn beknot. Vergetend dat zij vertrouwden op hetzelfde recht, de straten van Paramaribo zijn opgegaan om te protesteren tegen de ook democratisch gekozen President D.D.B.
En als klap op de vuurpijl worden er van overheidswege maatregelen getroffen tegen ambtenaren om de samenleving vrees in te boezemen. Dat zijn tendensen die in de geschiedenis bekend zijn van dictators, mensen met antisociale-persoonlijkheidsstoornissen (psychopaten en sociopaten) als Adolf Hitler. Mensen die een diepgaand patroon van gebrek aan respect voor schending van mensenrechten hebben getoond. En wat doet onze DNA? Alsof er totaal niets gebeurd is! Dat zijn mensen, die wij hebben gekozen om ons belang te beschermen, om ons te beschermen tegen willekeur en onrechtmatig overheidshandelen. Wat doen ze? Mijn nichtje zou zeggen: “Oompie, hememaal niez”..
Un’ tek’ mi in Lobi….
Sergio J. Gentle
Passie voor Suriname
“ Si Vis Pacem Para Iustitiam “
1. Recht in context, Inleiding tot de rechtswetenschappen, 7e druk 2023, …
Vandaag
-
10:57
Liba kwie op beurs: waarde toevoegen aan een onderbelichte vissoort
-
10:03
Autobestuurder (23) komt om het leven bij ernstig ongeval aan Wayamboweg
-
08:51
45 jaar inzet voor schoon en groen Suriname gevierd
-
06:48
Drie jaar na Pikin Saron: Inheemsen eisen rechtvaardigheid
-
04:54
Wisselvallig weer met verspreide buien
-
02:56
Trump breidt sancties tegen Cubaanse regering uit in nieuwe drukcampagne
-
00:58
Nieuwe vliegverbinding tussen Guyana en Suriname van start
-
00:00
Adhin: Ik heb geen afspraak met DIN over organisatie bijeenkomst
Gisteren
- Staatsoliebond waarschuwt voor druk op arbeiderspositie; roept op tot waakzaamheid
- BEP waarschuwt: kunstmatige intelligentie vormt nieuwe uitdaging voor arbeider
- Misiekaba: Chikungunya-aanpak heeft niet gefaald
- 'Turbulent en gevaarlijk': Scheepvaart het nieuwe wereldwijde strijdveld
- FOLS vraagt meer waardering voor onderwijsgevenden
- AZP-operaties hervat na noodoplossing voor defect apparaat
- Olieprijzen dalen licht na nieuw Iraans voorstel voor onderhandeling
- ABOP: Werkers zijn de ruggengraat van Suriname
- Premier Gaston Browne wint vierde termijn met belofte van economische groei
- NDP: Samen bouwen aan waardig werk en economisch herstel
- Gewapende woningoverval op gezin
- VHP maakt zich zorgen over positie werknemers
- NPS: Werkende klasse blijft sleutel tot groei en vooruitgang
- Zon, regen en bewolking wisselen elkaar af
- Petrobras stopt olie-export naar VS in eerste kwartaal
- Jadnanansing: Arbeid verdient waardering en eerlijke beloning
- Column: De beste vriend van wantrouwen
- Coalitie en oppositie keren zich tegen Monorath om ‘Saya-affaire’
Eergisteren
- CBvS lanceert digitale leeromgeving voor financiële educatie
- Drie zorginstellingen starten gezamenlijke opleiding voor ouderenzorgprofessionals
- VS schenkt uitrusting aan KPS voor versterking criminaliteitsbestrijding
- Graaiende klauwen
- Ex-VKI-directeur dient strafklacht in tegen raad van toezicht en LVV-minister
- Olieprijzen pieken tot hoogste niveau in vier jaar, maar dalen daarna
- Surinaamse Gids Exclusief gelanceerd als nieuw platform voor bedrijven en diensten
- Persvrijheid wereldwijd op laagste niveau in 25 jaar, Suriname onder druk
- Suriname en Pakistan praten over rijst, innovatie en Caricom-markt
- Wijzigingen Comptabiliteitswet noodzakelijk voor begrotingsbehandeling
- Wisselvallig weer met verspreide regenbuien
- Olieprijzen stijgen naar hoogste niveau in weken
- Column: Samenwerking!
- DNA-voorzitter Adhin: Politieke verdeeldheid vertraagt wetgevingsproces in DNA