Dr. Eugene Albert Gessel spreekt uit zijn graf
(Aangeboden)
Voorwoord
Er zijn niet veel mensen op deze wereld die op basis van nationale, regionale en internationale maatschappelijke en politieke ontwikkelingen voorspellingen kunnen doen over de richting die landen zullen opgaan en de ontwikkeling en groei die politieke leiders in deze landen teweeg kunnen of zullen brengen. Een van deze personen is Dr. Eugene Albert 'Oom Sjenie' Gessel die ons op 102-jarige leeftijd is voorgegaan.
Oom Sjenie heeft samen met Mr. Eddy Bruma een grote rol gespeeld binnen de Partij Nationalistische Republiek (PNR) als voorvechters voor de staatkundige onafhankelijkheid van Suriname. Op de Kweekschool leerde Dr. Eugene Gessel als eerste de studenten om anders te kijken naar de geschreven geschiedenis van ons land: dat de opstandige tot slaaf gemaakte Afrikanen geen rovers en brandstichters waren maar grote strategen die opkwamen voor de onderdrukten, een strijd voor vrijheid.
Dr. Gessel heeft een onschatbare bijdrage geleverd aan onze politieke historie. Sommigen zijn de mening toegedaan dat hij één van de grootste politiek-historische, politicologische, staatsrechtelijke en communicatieleermeesters van ons volk is geweest. Dat Oom Sjenie daadwerkelijk visionair was en in de toekomst kon zien blijkt uit onderstaande tekst van zijn hand.
(Edmund F. Leilis)
“U zult in mijn voorgaande betogen geen woord of zinsnede hebben gehoord waaruit zou zijn af te leiden, dat het gebeuren van de laatste weken mij verbaast. Waarom zou wat zich manifesteert mij verbazen? Heb ik niet in 1987 voorgehouden dat de constitutionele ombuiging van het kabinet systeem naar het presidentieel systeem zou eisen een grondige en langdurige voorlichting aan de Surinaamse bevolking? Die is uitgebleven en de gevolgen zijn daar!
Heb ik niet in een radio-interview op 3 oktober 1996, wetend wat er te gebeuren stond, gepleit voor en opgeroepen tot een literatuur discussie over het Surinaams Staatkundig bestel? Daaraan is geen aandacht besteed en de gevolgen zijn daar! Heb ik niet in de reeks van t.v.-beschouwingen over de staat en haar vormen en structuren en over de regering en haar structuren en vormen aangegeven wat reeds in de pré-eruptieve fase was aangeland? Daarvoor was en is er geen belangstelling en de gevolgen zijn daar!
Want als niet bij voorbaat als dialoog prioriteit wordt gesteld, dat de politieke en staatkundige ordening van de Republiek Suriname gebaseerd zal zijn op het constitutioneel legalisme met volstrekte afwijzing van het politiek pragmatisme en dus principieel gekozen wordt voor de suprematie van de grondwet, de wet en de traditie (conventies) en niet voor de chaos op straat dan heeft welke dialoog door wie dan ook en waarover dan ook op welke termijn dan ook geen enkele zin dan ook.
Bij gebreke van die basale prioriteit kan dan wel op basis van gebleken wederzijdse politieke moeheid en het tijdelijk inzicht van het nutteloze van de durende confrontatie op straat een status quo ante worden bereikt en zelfs aan de natie worden doorverkocht als oplossing. Maar wie en wat garandeert die natie dat voortgaande werking van het politiek pragmatisme niet binnen de kortste keren nieuwe aanleidingen vindt of zelfs schept om weer de straat op te gaan en dus buiten de constitutionele organen om haar partiële wil aan de staat op te leggen? Het hoeven dan niet dezelfde belangengroepen van vandaag te zijn en dus ook niet hetzelfde staatshoofd.
Brazilië.
De eeuwig twistende Surinamers te vergelijken met de nooit het onderling bevechten nalaten van de Griekse stadstaten in de 4e eeuw v. Chr. Tot zij door een buitenlandse macht – overigens door hen zelf daartoe uitgenodigd – werden onderworpen. De macht van Phillipus II van Macedonië en zijn zoon Alexander de Grote. Misschien ben ik dan de Surinaamse Demosthenes!
Vandaag
-
08:29
Bromfietser overlijdt na aanrijding met politieagent in Nickerie
-
06:56
Suriname Business & Innovation Pavilion opent tijdens Kwaku Summer Festival 2026
-
04:58
Warm weer houdt aan; lokaal kans op een middagbui
-
03:04
Venezuela: Meer dan 3.500 doden na aardbevingen, gezondheidscrisis dreigt
-
01:01
President verleent collectieve gratie; moord- en zedendelicten uitgesloten
-
00:00
Pawiroredjo: Ordinaire kwikdiefstal hoort niet achter gesloten deuren
Gisteren
- SWM roept op zuinig om te gaan met drinkwater; droogte verwacht
- Derde helft WK 2026: Zwitserland overleeft Colombia in strafschoppenreeks
- Jairam biedt geloofsbrieven aan president van India aan
- PALU: Keti Koti moet uitgroeien tot nationale dag van bewustwording
- CARICOM vraagt advies CCJ over herbenoeming secretaris-generaal
- Derde helft WK 2026: Messi leidt wereldkampioen door bloedstollende comeback
- Slavernij en onjuiste aantallen
- China investeert SRD 245 miljoen in verdere landbouwontwikkeling in Saramacca
- Derde helft WK 2026: Argentinië ontmoet Egypte, Ronaldo sluit WK-carrière af
- Nieuwe Caricom-voorzitter Pierre: Regionaal blok moet meer betekenen voor Caribische burger
- De mens centraal: economische stabiliteit met een sociaal gezicht
- Warm en benauwd; later op de dag kans op lokale regen- en onweersbuien
- Cuba getroffen door eilandbrede stroomuitval
- Column: Wanneer de rivier ziek wordt
- NMA schakelt internationale ondersteuning in bij onderzoek naar vissterfte
Eergisteren
- De derde helft WK 2026: VS en Trump krijgen symbolisch de rode kaart: België walst met 4-1 naar kwartfinale
- Patak, nieuwe directeur van IBW; focus op vernieuwing en accreditatie
- Landbouwers Brokopondo getraind in duurzame agroforestry
- Bromfietser overlijdt na botsing met busperron aan Indira Gandhiweg
- Derde helft WK 2026: Spanje na matige wedstrijd langs Portugal: 0-1
- Jachtgeweer en geld buit bij inbraak aan Kennedyweg
- Kritiek op onderzoek naar vissterfte neemt toe
- Derde helft WK 2026: Portugal vs Spanje, Generaties botsen in het Iberische duel
- Man bij beroving op SOSIS-complex met stenen mishandeld
- President Simons neemt deel aan CARICOM-top in St. Lucia
- Derde helft WK 2026: Politiek en voetbal botsen, Baloguns rode kaart en de FIFA-oorlog
- Doden en meer dan 100 gewonden bij gevechten in gevangenis Sri Lanka
- Digitale munten op slot zonder vergunning: internationale regels zetten toon voor Suriname
- Derde helft WK 2026: Kaapverdië verloor van Argentinië, maar won de wereld
- Martinique officieel geassocieerd lid van CARICOM
- Warm en benauwd weer; lokaal kans op een middag- of avondbui
- OPEC+ kondigt bescheiden productie-uitbreiding aan temidden dalende olieprijzen
- Column: Het WK als spiegel van het leven
- Derde helft WK 2026: Engeland overleeft Mexicaanse storm en rekent af met Azteca-trauma
- Verdachte meldt zich bij politie na dodelijk geweld aan Johannes Mungrastraat