Column: De gewapende geschiedenis zal zich nooit meer herhalen
Nee, de geschiedenis zal zich zeker niet herhalen. 1980 is voorgoed voorbij. Mensen die de donkere geschiedenis hebben meegemaakt van de jaren 80, kunnen een déjà vu krijgen, want ze hebben al eerder marcherende militairen door de straten van Paramaribo gezien. En dat was geen oefening voor het defilé. Trouwens commando Rodney Cairo heeft gelijk bij het Kabinet van de President uitgelegd dat hij niet bezig is met het omver werpen van de regering. Hij heeft voldoende inzicht om te weten dat een militaire coup in geen geval geaccepteerd zal worden.
Het is te waarderen dat deze regering in elk geval een militaire vakbond heeft erkend en ook om de tafel zit met de organisatie. Bouta die gestreden heeft om de militaire vakbond erkend te krijgen, heeft in al die jaren de andere kant opgekeken. Hett is echt ironisch dat er na de coup geen vakbond is gekomen. Trouwens er is nog een vakbond in de maak. Hoewel Cairo vindt dat 'militaire geheimen' niet doorverteld moeten worden, wil hij niet zeggen hoeveel leden hij heeft. Aan minister Krishna Mathoera is wel meegedeeld 1.700 leden. Maar op de alv was er een fractie aanwezig en bij het indienen van de petitie nog geen 50. Maar het moreel is HOOG, HOOG, HOOG!
In elk geval heeft minister Mathoera de vloer aangeveegd met de vakbondsleider die aan de alv voorhield dat de regering de Vereniging Rechtspositie Militairen (VRM) niet serieus neemt en brieven niet heeft beantwoord. Eén voor één ontkrachtte de minister de beweringen met dag en datum. En twee dagen na de onderbouwing van de looneis, waarin de correcties van dit jaar niet meegenomen zijn, kan je niet eisen dat eind deze maand er al salarisverhoging moet komen. Zo werkt dat niet. En nu vindt de VRM-leiding dat de bewindsvrouw voor de rechter gesleept moet worden. Het wordt erg druk bij de rechter, want Defensie heeft gisteren een kort geding ingediend tegen VRM. De bond kiest ook eieren voor zijn geld en heeft de acties 'on hold gezet'.
Ook bij de politie was er een hachelijke situatie ontstaan door vakbondsacties. Het was verwachtbaar dat de Surinaamse Politie Bond in het geweer zou komen na het ontslag van de leden Raoul Hellings en Sergio Gentle. En weer eens deed de vicepresident alsof hij van de prins geen kwaad weet. Hoewel minister Kenneth Amoksi niet durfde ervoor uit te komen dat zijn voorzitter tevens vicepresident van alles op de hoogte was, deed hij alsof journalisten die conclusie getrokken hebben. Steeds blijkt transparantie een loos woord te zijn. Een geïrriteerde en blijkbaar overwerkte minister Albert Ramdin kon het ook niet nalaten om op de persconferentie vrijdag journalisten de les te lezen en voor hen te bepalen hoe zij het werk moeten doen. Alsof ze PR-medewerkers zijn van het ministerie van Alle Zaken.
Over het ontslag van de twee hoofdofficieren kan lang en breed gediscussieerd worden, maar in een rechtsstaat zijn er regels. Als je niet eens bent met het ontslag, dan zijn er genoeg juridische mogelijkheden nationaal en internationaal om dit aan te vechten. En zeker ook als de vakbond je door dik en dun ondersteunt. Zo een solidariteit is zeker toe te juichen en ook belangrijk. Maar niemand heeft een vrijbrief om de veiligheid van het land in gevaar te brengen. Daarom is het goed dat in dialoog de problemen worden opgelost en dat de president ingezien heeft dat hij onder deze woelige omstandigheden het stuur van het land niet kan overlaten aan iemand die steeds publiekelijk zijn handen in onschuld wast. Lang leve de eenheid in de coalitie! Moreel HOOG!
Nita Ramcharan
Vandaag
-
18:52
Geologen speuren naar strategische mineralen in Mapane en Phedra
-
16:54
Bouva en Todd bespreken versterking van Suriname–Guyana-corridor
-
14:56
Zelfreflectie bij 50 jaar Srefidensi
-
13:05
VWPU schort beraad op – onderwijs aan universiteit hervat
-
12:48
Wereldleiders in Beijing zetten zich in voor versnelling vrouwenontwikkeling
-
10:53
AFD blijft partner in verbetering gezondheidszorg oosten land
-
09:01
Gajadien: Gratie mag geen politiek instrument worden
-
08:00
Ondernemer laat leven na beschieting; politieman aangehouden
-
06:50
VS blaast weer boot op nabij Venezuela; 6 doden
-
04:52
Overwegend zon en droog weer
-
02:54
Fernald lanceert boek over onderwijsvernieuwing: ‘Van crisis tot perspectief’
-
01:03
Politieagent schiet man neer in Nickerie
-
00:32
Natio pakt zwaar bevochten punt tegen Panama: 1–1
-
00:01
President Simons: Leiderschap vraagt vertrouwen, ook in de storm
Gisteren
- Wereldbank ondersteunt route naar sterkere toerismesector
- Attentiepunten bij het interpreteren van de staatsbegroting (update)
- Abiamofo: Bemoedigende resultaten bij biedingsronde voor nieuwe offshoreblokken
- VS: Surinaams investeringsklimaat verbetert; hervormingen en olieproject stuwen vertrouwen
- Santokhi reageert op aanhouding zoon in VS: Vertrouw op rechtvaardige afhandeling
- President: Heb gratieverzoek niet gezien; Kanhai toont bewijs van ontvangst
- Limburg: We hebben geen andere keus dan de NDP te versterken
- Buitengewone AVA Staatsolie op het laatste moment afgeblazen
- Stichting 8 December 1982: Gratie voor onrecht is ondenkbaar
- Simons bij aanbieding geloofsbrieven: Suriname heeft iets te bieden aan de wereld
- Overwegend warm weer met kans op lokale buien
- Hamas draagt 20 Israëlische krijgsgevangenen over aan Israël
- Kanhai: Nog geen reactie op gratieverzoek 8 december veroordeelden
- Column: Wanneer gaat bij EBS het licht echt aan?
- Abrahams kijkt uit naar voorstel gratie veroordeelden 8 december 1982
Eergisteren
- Suriname presenteert groene ontwikkelingsstrategie op top in Rome
- Houten woning gaat in vlammen op te Balingsula
- 3-jarig jongetje verdrinkt tijdens badmoment in Kajapatie
- SRK pleit voor VN-verdrag ter bescherming bij rampen
- Boogschutters richten pijlen op de toekomst
- Nationale aanpak tegen nieuwe cassaveziekten
- Trainingen museumwezen moeten kennis verdiepen en verbreden
- NDP herdenkt 80e geboortedag Desi Bouterse: architect van nationale eenheid
- VN waarschuwt voor toenemende risico’s na VS aanvallen in Caribische zee
- Wijnerman woont jaarvergadering IMF/Wereldbank bij
- Wisselvallig weer met kans op lokale buien
- Wereldleiders in Egypte voor Gaza-top over wapenstilstand en gijzelaarsruil
- Column: Gedeelde verantwoordelijkheid: de lijm van onze toekomst
- SBB wijst verzoek EBS af: bijna 1000 bruinhartpalen in beslag genomen