Onderzoeksteam SLM omzeilt wet- en regelgeving
In de statuten van de SLM is vastgelegd waarvoor de directie toestemming nodig heeft van de rvc. De directie mag geen rechtshandelingen verrichten boven een bedrag van SRD 250.000. De leiding van het bedrijf moet werken met een door de rvc goedgekeurde begroting. Voor financiële handelingen die niet in de goedgekeurde begroting staan boven de SRD 250.000 moet de directie toestemming hebben van de rvc. De betaling van 17.500 euro per maand aan het advocatenkantoor (eenmansbedrijf) van Prenobe Bissessur is niet voorgelegd aan de rvc. Ook het openen van een bankrekening waar de gelden van de verkoop van het SLM-pand in Rotterdam gestort zijn, is buiten medeweten van de rvc gebeurd. Dit geldt ook voor de betaling van 116.200 euro. Hiermee zijn de financiële regels van het bedrijf omzeild.
Tot en met juni 2022 is er goedkeuring gegeven aan de begroting, waarbij uitdrukkelijk is bepaald dat voor alle uitgaven buiten de begroting, toestemming van de rvc nodig is. Hier heeft de CEO zich niet aan gehouden. Er zijn grote bedragen uitbetaald aan derden waarvoor er geen toestemming is van de rvc. De contracten waarvoor uitbetaald is, zijn ook niet besproken binnen de rvc. Volgens het onderzoeksrapport van de presidentiële commissie zijn zaken niet gedeeld met de rvc omdat deze zouden kunnen uitlekken, vooral via de vertegenwoordiger van de vakbond. Dit zou zorgen voor onrust in het bedrijf. De clusterministers zouden hiervan op de hoogte zijn en hun goedkeuring hebben gegeven.
Wijnstekers en Sewgobind hebben in hun eindverslag aangegeven dat het Crisis Management Team, waarin zitting hadden De Haan en ex president-commissaris Xaviera Jessurun bevoegd was externen in te huren. Dit blijkt volgens hen ook uit een missive van de Raad van Ministers. Bissessur is volgens deze onderzoekers door het Kabinet van de President beschikbaar gesteld, "omdat hij over de gewenste legal kennis beschikte en hij de president-commissaris en de CEO zou kunnen bijstaan in het traject. In dat geval ga je, in hun schoenen staande, geen due diligence-onderzoek naar die persoon uitvoeren, gegeven de gezagsverhouding, kunnen zij er gevoeglijk vanuit gaan dat dat werkbaar is", stellen de onderzoekers. Wijnstekers is behalve adviseur van de president ook penningmeester van Diasporafonds- en Kapitaal.
In het eindverslag staat "het kantoor Bissessur heeft volgens de urenspecificatie 1.011,8 uren besteed aan het project. Het kantoor heeft een bedrag van €122.500 (excl. BTW) gedeclareerd bij cliënt SLM. Dat komt neer op een honorarium van €121 per uur dat kantoor Bissessur effectief voor deze opdracht heeft gehanteerd." Niet wordt gespecificeerd wat de werkzaamheden waren en de urenspecificatie is niet verklaard. Met staatsmiddelen is niet volgens de comptabele regels omgegaan.
Rvc-leden hadden drie moties voorbereid die op 21 augustus zouden worden aangenomen tegen De Haan, Jessurun en Bissessur. Starnieuws verneemt dat Sewgobind als rvc-lid hier ook aan heeft meegewerkt. De Haan zou worden geschorst door de rvc, het vertrouwen in Jessurun zou worden opgezegd en het contract met Bissessur Legal BV zou worden beëindigd. De ontvangen gelden moesten worden teruggestort. Uiteindelijk zijn door ingrijpen van de zijde van de regering, de moties niet meer behandeld binnen de rvc.
Naast het onderzoek dat de president had gelast, is er een onderzoek gaande door het Openbaar Ministerie naar vermeende misstanden bij de SLM en de Energie Bedrijven Suriname. Dit onderzoek wordt gedaan door het Justitieel Interventie Team. Deze week worden diverse personen gehoord, onder wie Bissessur en Jessurun.
Vandaag
-
22:49
Column: Borrelpraat no. 908
-
20:56
RO en Melkcentrale verkennen samenwerking rond afname lokaal fruit
-
19:00
Dodelijke aanrijding op kruising Garnizoenspad en Tineweg
-
18:42
Een ongeluk is geen show: geef hulpdiensten de ruimte
-
16:44
Nieuw SZF-bestuur krijgt sleutelrol in stabiliteit en betaalbaarheid van zorg
-
14:46
Drie verdachten gearresteerd na aantreffen gestolen auto
-
12:47
Laatste twee panda's verlaten Japan nu relaties met China gespannen zijn
-
10:33
Sophia’s Lust herdenkt slachtoffers busongeluk met stille loop en gebed
-
08:50
Waarom het ambtenarenapparaat Suriname kan redden
-
06:52
Essentiële medicijnen niet alleen op papier, maar ook in de apotheek
-
04:54
Wisselvallig weer met zon en buien
-
02:56
Trump dreigt Canada met 100% tarief vanwege handelsakkoord met China
-
00:58
Wereldlepradag: lepra bestaat nog in Suriname, maar is volledig te genezen
-
00:01
Monorath: Situatie bij Zijin levensgevaarlijk, brandstichting onacceptabel
Gisteren
- VS prioriteert binnenlandse veiligheid en China, beperkt steun aan bondgenoten
- Suriname verkent samenwerking met Ghana voor versterking beroepsonderwijs
- Tsang: Vonnis over loon legt administratieve chaos bij OWRO bloot
- Welvaart is ver weg in dit land
- Chinese lantaarnfestival licht op voor Chinees Nieuwjaar
- Premium domeinnamen in Suriname: transparantie gevraagd
- Schade escalatie bij Zijin wordt in kaart gebracht
- Zware winterstorm in VS: Meer dan 8.000 vluchten geannuleerd
- Olie maakt Guyana economische uitschieter in Caribische exportgroei
- Afwisseling van zon en buien
- Venezolaanse interim-president wil oliesector hervormen en breken met Chavez-model
- Hervorming rechtspleging vraagt meer dan losse wetswijzigingen
- Illegale gouddelver overleden bij Zijin Rosebel; mijnmachines in brand gestoken
- Gajadien: ook Santokhi beslist niet alleen binnen de VHP
Eergisteren
- Zeven nieuwe gezondheidsassistenten versterken zorg Medische Zending
- Olmberg: local content-beleid blijft steken in intenties
- Waarom corruptie Suriname blijft verlammen
- China bevestigt steun aan Brazilië en pleit voor versterking VN in turbulente tijden
- Arbeider verdronken na val van loopbrug in Sarakreekgebied
- Melkproductie in vijf jaar tijd sterk gedaald
- Stakende BLTO vraagt ontslag onderwijsminister en directieleden
- OM dagvaardt advocaat Veira voor belediging en bedreiging
- Dronken vader dreigt gezin uit te moorden en woning in brand te steken
- VS waarschuwt Haïtiaanse overgangsraad: 'We zullen gepaste actie ondernemen'
- SOVA waarschuwt voor overhaaste herstructurering Openbaar Ministerie
- Afwisseling van zon en buien
- Hofpresident Rasoelbaks: modernisering rechterlijke macht al jaren in voorbereiding
- Pg Paragsingh: Modernisering rechterlijke macht onvermijdelijk
- Column: Een mening is geen vrijbrief
- Conflict met minOWC escaleert: Leraren technisch onderwijs leggen werk neer