Scheidende ambassadeur Joly: ‘Één gezamenlijke uitdaging’
Roadmap met tijdlijn
Afgelopen maart tekenden Suriname en Frankrijk de declaratie in Parijs. In juli kwamen partijen in Paramaribo bijeen en zetten een roadmap met een tijdlijn uit. Zo zou begin september elk land een coördinator aanwijzen, belast met de uitvoering van de roadmap. Frankrijk ziet graag dat Suriname een beleidsmaker aanstelt. Coördinator voor de Fransen is sub-prefect Christophe Lotigie, een ervaren beleidsmaker die verschillende steden in Frankrijk tot bloei bracht. Hij gaat over alle Franse overheidsdiensten in zijn regio Saint-Laurent du Maroni, waar de meeste Fransen wonen, voornamelijk werkloze jongeren.
Succesvol grenslijn onderhandelen
“Ik had graag het grensgebied willen helpen ontwikkelen. Ik ben enigszins verdrietig dat ik hieraan niet verder kan bijdragen”, zegt Joly die nog met één been in Paramaribo is. Terugblikkend op zijn dienstperiode in ons land, noemt hij als hoogtepunt het - volledig digitaal vastgestelde - ontwerp van de definitieve grenslijn die loopt vanaf de monding van de Marowijnerivier tot aan de samenvloeiing van de Lawa, Litani en de Marowini. Succesvol een grenslijn onderhandelen is niet bepaald alledaags maar eerder exceptioneel. “Een discussiepunt dat is blijven hangen na arbitrage van de Tsaar in 1891. Onze grens was niet zo in lijn met de internationale regels.” Joly hervatte de grensonderhandelingen in 2017 en slaagde erin beide landen een grensprotocol te laten tekenen in maart 2021.
Markant moment voor de diplomaat was in De Nationale Assemblee op 24 oktober 2017: de ratificatie van de getekende politiesamenwerkingsovereenkomst uit 2006. Parijs ratificeerde het verdrag in 2008 en stuurde na 2015 geen politie-attaché meer naar Suriname. Krachtige diplomatieke lobby leidde uiteindelijk tot de Surinaamse goedkeuring. Joly woonde de vergadering vanaf het begin bij en verliet de zaal vlak vóór stemming. Partijen en parlementariërs die eerst fel gekant waren tegen de overeenkomst, stemden ook vóór. Zo kregen de gezamenlijke politiepatrouilles te Albina en Saint-Laurant een wettelijke grondslag. Na een onderbreking van 1.5 jaar werden deze patrouilles enkele maanden geleden weer opgepakt.
Ook de ondertekening van het rechtshulpverdrag in maart (sinds 2017 gereed), bestempelt Joly als een hoogtepunt. De justitiële samenwerking wordt steeds sterker. Volgend jaar maart moet de eerste gezamenlijke politiepost met eenheden van beide landen operationeel zijn aan de oostgrens. Dit actiepunt in de roadmap, afgesproken op 12 juli, is onderdeel van de strijd tegen de grensoverschrijdende criminaliteit. Eventueel kan de post ondersteund worden door de douanediensten. Frans-Guyana heeft al zo een gemengde unit langs de oostelijke grens met Brazilië.
In alle drie Guiana’s zijn nieuwe regeringen die de wil tonen om samen op te trekken, merkt Joly op. Door als buren trilateraal beleid te maken kan er ingespeeld worden op de gezamenlijke kansen en uitdagingen. “Afgelopen augustus hebben wij de defensiesamenwerking tussen de Guiana’s al getekend. Er moet meer samenwerking komen op gebieden zoals landbouw, duurzame goudwinning, ecotoerisme, veiligheid en bosbeheer.”
Binnenkort vertrekt Joly na bijkans vijf jaar zijn land te hebben gediend in Suriname en (niet-residerend) Guyana. Joly sluit hiermee ook zijn loopbaan als carrièrediplomaat af. De agenda van zijn opvolger, ambassadeur Pierre Lanapats, is nog vóór zijn komst in Suriname al aardig vol. Lanapats zal onder meer de historische onderhandelingen voeren over het zuidelijke deel van de grensrivier. Hij moet verder toezien op de uitvoering van de roadmap, grenspas en ratificatie door Suriname van het grensprotocol, rechtshulpverdrag en de overeenkomst voor vriendschap en samenwerking uit 2018. En verder de nieuwe Stichting Leraren Frans in Suriname helpen ontwikkelen tot de nieuwe Alliance Française in Suriname.
Vandaag
-
12:57
SEC: Verbinden en gemeenschappelijk vertrekpunt nodig bij local content
-
10:49
TAS presenteert plannen voor sterkere telecomtoezicht aan minister Landveld
-
08:51
Santokhi praat over verbroedering, maar leeft het niet na
-
06:53
VN dringt aan op concrete klimaatactie tijdens Climate Week in New York
-
04:55
Warme dag met veel zon, weinig kans op neerslag
-
02:57
Newmont bereikt eerste goudproductie bij Ahafo North in Ghana
-
00:59
Column: De poes niet op de melk laten passen
-
00:00
Zevende offshore-ontwikkeling in Stabroek Block in Guyana goedgekeurd
Gisteren
- Gelijkheid in Suriname, voor veel vrouwen blijft het nog een verre droom
- Kogelinslag ontdekt in woning te Wanica
- Wereldwijde olievraag blijft stijgen ondanks onzekerheden
- Stichting Amor Vitae verrast 200 kinderen met schoolspullen en waardebonnen
- President Simons: Werken en leven als gelijken, vrouwen en mannen samen sterker
- VS erkent vooruitgang Suriname in begrotingstransparantie
- Bankiersvereniging verwelkomt verlaging kasreservepercentage
- Braziliaanse vrouwen slachtoffer van gewapende roofoverval aan Prinsessestraat
- Politiewapen gebruikt bij vechtpartij in recreatieoord
- Politiebond bezorgd over integriteitsschendingen binnen KPS
- Wereldtop over tweestatenoplossing nu steun voor Palestijnse staat groeit
- Warm en zonnig met afnemende bewolking
- Santokhi kondigt terugkeer aan in DNA: Volksbelang blijft centraal
- Tot woede van Israël, Vier grote westerse landen erkennen Palestijnse staat
- Column: De teloorgang van menselijkheid: van dichtbij huis tot wereldwijd
- Simons belooft diaspora versoepeling PSA-wet en benadrukt rol bij ontwikkeling
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 890
- Bouva: Suriname kiest voor dialoog en nationaal belang op VN-top
- Nieuwe golf van geweld in Haïti: doden, ontvoeringen en brandstichting
- Local Content en fiscale rechtvaardigheid
- Technische storing bij La Liberté: levering via watertrucks
- Santokhi: Lachmons boodschap van verbroedering blijft Suriname leiden
- Man zwaargewond na val van het dak
- Suriname profileert zich op VN-top als carbon-negatief land in transitie
- Naar een rechtvaardige en inflatiebestendige loonstructuur in Suriname
- Zonnige ochtend met buien in de middag
- Mexico traint 143 Haïtiaanse soldaten in strijd tegen bendegeweld
- IDB zegt steun toe aan versterking van wijkkantoren Sozavo
- Regering overschat bereik eigen socialemediakanalen