Scheidende ambassadeur Joly: ‘Één gezamenlijke uitdaging’
Roadmap met tijdlijn
Afgelopen maart tekenden Suriname en Frankrijk de declaratie in Parijs. In juli kwamen partijen in Paramaribo bijeen en zetten een roadmap met een tijdlijn uit. Zo zou begin september elk land een coördinator aanwijzen, belast met de uitvoering van de roadmap. Frankrijk ziet graag dat Suriname een beleidsmaker aanstelt. Coördinator voor de Fransen is sub-prefect Christophe Lotigie, een ervaren beleidsmaker die verschillende steden in Frankrijk tot bloei bracht. Hij gaat over alle Franse overheidsdiensten in zijn regio Saint-Laurent du Maroni, waar de meeste Fransen wonen, voornamelijk werkloze jongeren.
Succesvol grenslijn onderhandelen
“Ik had graag het grensgebied willen helpen ontwikkelen. Ik ben enigszins verdrietig dat ik hieraan niet verder kan bijdragen”, zegt Joly die nog met één been in Paramaribo is. Terugblikkend op zijn dienstperiode in ons land, noemt hij als hoogtepunt het - volledig digitaal vastgestelde - ontwerp van de definitieve grenslijn die loopt vanaf de monding van de Marowijnerivier tot aan de samenvloeiing van de Lawa, Litani en de Marowini. Succesvol een grenslijn onderhandelen is niet bepaald alledaags maar eerder exceptioneel. “Een discussiepunt dat is blijven hangen na arbitrage van de Tsaar in 1891. Onze grens was niet zo in lijn met de internationale regels.” Joly hervatte de grensonderhandelingen in 2017 en slaagde erin beide landen een grensprotocol te laten tekenen in maart 2021.
Markant moment voor de diplomaat was in De Nationale Assemblee op 24 oktober 2017: de ratificatie van de getekende politiesamenwerkingsovereenkomst uit 2006. Parijs ratificeerde het verdrag in 2008 en stuurde na 2015 geen politie-attaché meer naar Suriname. Krachtige diplomatieke lobby leidde uiteindelijk tot de Surinaamse goedkeuring. Joly woonde de vergadering vanaf het begin bij en verliet de zaal vlak vóór stemming. Partijen en parlementariërs die eerst fel gekant waren tegen de overeenkomst, stemden ook vóór. Zo kregen de gezamenlijke politiepatrouilles te Albina en Saint-Laurant een wettelijke grondslag. Na een onderbreking van 1.5 jaar werden deze patrouilles enkele maanden geleden weer opgepakt.
Ook de ondertekening van het rechtshulpverdrag in maart (sinds 2017 gereed), bestempelt Joly als een hoogtepunt. De justitiële samenwerking wordt steeds sterker. Volgend jaar maart moet de eerste gezamenlijke politiepost met eenheden van beide landen operationeel zijn aan de oostgrens. Dit actiepunt in de roadmap, afgesproken op 12 juli, is onderdeel van de strijd tegen de grensoverschrijdende criminaliteit. Eventueel kan de post ondersteund worden door de douanediensten. Frans-Guyana heeft al zo een gemengde unit langs de oostelijke grens met Brazilië.
In alle drie Guiana’s zijn nieuwe regeringen die de wil tonen om samen op te trekken, merkt Joly op. Door als buren trilateraal beleid te maken kan er ingespeeld worden op de gezamenlijke kansen en uitdagingen. “Afgelopen augustus hebben wij de defensiesamenwerking tussen de Guiana’s al getekend. Er moet meer samenwerking komen op gebieden zoals landbouw, duurzame goudwinning, ecotoerisme, veiligheid en bosbeheer.”
Binnenkort vertrekt Joly na bijkans vijf jaar zijn land te hebben gediend in Suriname en (niet-residerend) Guyana. Joly sluit hiermee ook zijn loopbaan als carrièrediplomaat af. De agenda van zijn opvolger, ambassadeur Pierre Lanapats, is nog vóór zijn komst in Suriname al aardig vol. Lanapats zal onder meer de historische onderhandelingen voeren over het zuidelijke deel van de grensrivier. Hij moet verder toezien op de uitvoering van de roadmap, grenspas en ratificatie door Suriname van het grensprotocol, rechtshulpverdrag en de overeenkomst voor vriendschap en samenwerking uit 2018. En verder de nieuwe Stichting Leraren Frans in Suriname helpen ontwikkelen tot de nieuwe Alliance Française in Suriname.
Vandaag
-
14:30
Van Dijk betwist nieuwe aanklachten in strafzaak SPSB
-
12:55
Presidenten Simons en Lula zetten nieuwe stap in regionale samenwerking
-
12:07
Pertjajah Luhur: Suriname verliest een leider van morele kracht
-
10:46
NDP: Suriname verliest een staatsman
-
08:48
Het ellendige (digitale) vluchtformuliertje
-
06:53
Reparatiecomité wil gesprek met koning over herstel slavernijverleden
-
04:55
Bewolkt weer met stevige buien
-
03:06
Ganga Nahaan te Weg naar Zee en andere locaties
-
01:27
VHP herdenkt Venetiaan als toonbeeld van staatsmanschap
-
00:59
Column: Met het mes tussen de tanden
-
00:00
Alarm bij Deviezencommissie over gelduitvoer via stichtingen
Gisteren
- Bedrijven zetten stap naar datagedreven toekomst
- NPS rouwt om heengaan van erevoorzitter en oud-president Venetiaan
- Politieambtenaar gewelddadig beroofd aan Gama Abajoweg
- Corruptiebestrijding vereist daadkracht
- A20: Principiële, integere en visionaire leider heengegaan
- Vlammen verwoesten hoogbouwwoning aan Baitaliweg
- ABOP betuigt medeleven met overlijden van oud-president Venetiaan
- LVV-directeur Chotkan in de cel wegens verduistering; smet op ministerie
- Ravenberg geeft gehoor aan rechterlijk vonnis in zaak Joerawan
- Voormalig president Ronald Venetiaan is niet meer
- Personeel ECD legt werk neer: bond neemt actie over
- President vraagt klimaatactie: Eerlijke financiering nodig om bossen te beschermen
- Staatsolie verstevigt internationale partnerschappen in offshoresector
- Woordenwisseling om kinderen escaleert: vrouw kapt buurvrouw en gooit hete olie
- Open brief aan de president: Wanneer de moeder feestviert terwijl kinderen honger hebben
- Suriname viert tien jaar Women in Maritime Caribbean: Focus op gelijke kansen
- Warme dag met temperatuur rond 33 °C
- Oorlog in Sudan volledig uit de hand gelopen, waarschuwt VN
- Column: Einde aan (onnodig) kabaal?
- Anti-Corruptiecommissie wordt tijdelijk ondergebracht bij Constitutioneel Hof
Eergisteren
- Nieuwe website moet toegang tot kapitaal voor ondernemers vergroten
- Regering hervat onderhandelingen met Chinalco over bauxiet West-Suriname
- Passagier overlijdt tijdens KLM-vlucht van Amsterdam naar Paramaribo
- MinOWC treft maatregelen voor snelle plaatsing basisschoolleerlingen
- De waarheid achter de mooie woorden!
- Zeven maanden cel geëist tegen militair voor cocaïne in postpakket
- Woordenwisseling Vechtpartij bij pompstation eindigt in bloedige kappartij
- Somohardjo: Minister GBB belooft boothouders intrekking grond Leonsberg
- Onvermogen Centrale Bank: ongrijpbare wisselkoers
- Voormalig Amerikaans vicepresident Dick Cheney overleden
- Zunder: Recht en waarheid maken vrij
- Suriname zet stap naar lidmaatschap VN-Toerismeorganisatie
- Warme dag met kans op buien
- Nieuwe parlementariërs beëdigd in Guyana; ook verdachte Mohamed legt eed af
- Column: De steiger van Leonsberg en het failliet van fatsoen
- Somohardjo: Genoeg is genoeg – misstanden bij gronduitgifte tarten elk fatsoen