Scheidende ambassadeur Joly: ‘Één gezamenlijke uitdaging’
Roadmap met tijdlijn
Afgelopen maart tekenden Suriname en Frankrijk de declaratie in Parijs. In juli kwamen partijen in Paramaribo bijeen en zetten een roadmap met een tijdlijn uit. Zo zou begin september elk land een coördinator aanwijzen, belast met de uitvoering van de roadmap. Frankrijk ziet graag dat Suriname een beleidsmaker aanstelt. Coördinator voor de Fransen is sub-prefect Christophe Lotigie, een ervaren beleidsmaker die verschillende steden in Frankrijk tot bloei bracht. Hij gaat over alle Franse overheidsdiensten in zijn regio Saint-Laurent du Maroni, waar de meeste Fransen wonen, voornamelijk werkloze jongeren.
Succesvol grenslijn onderhandelen
“Ik had graag het grensgebied willen helpen ontwikkelen. Ik ben enigszins verdrietig dat ik hieraan niet verder kan bijdragen”, zegt Joly die nog met één been in Paramaribo is. Terugblikkend op zijn dienstperiode in ons land, noemt hij als hoogtepunt het - volledig digitaal vastgestelde - ontwerp van de definitieve grenslijn die loopt vanaf de monding van de Marowijnerivier tot aan de samenvloeiing van de Lawa, Litani en de Marowini. Succesvol een grenslijn onderhandelen is niet bepaald alledaags maar eerder exceptioneel. “Een discussiepunt dat is blijven hangen na arbitrage van de Tsaar in 1891. Onze grens was niet zo in lijn met de internationale regels.” Joly hervatte de grensonderhandelingen in 2017 en slaagde erin beide landen een grensprotocol te laten tekenen in maart 2021.
Markant moment voor de diplomaat was in De Nationale Assemblee op 24 oktober 2017: de ratificatie van de getekende politiesamenwerkingsovereenkomst uit 2006. Parijs ratificeerde het verdrag in 2008 en stuurde na 2015 geen politie-attaché meer naar Suriname. Krachtige diplomatieke lobby leidde uiteindelijk tot de Surinaamse goedkeuring. Joly woonde de vergadering vanaf het begin bij en verliet de zaal vlak vóór stemming. Partijen en parlementariërs die eerst fel gekant waren tegen de overeenkomst, stemden ook vóór. Zo kregen de gezamenlijke politiepatrouilles te Albina en Saint-Laurant een wettelijke grondslag. Na een onderbreking van 1.5 jaar werden deze patrouilles enkele maanden geleden weer opgepakt.
Ook de ondertekening van het rechtshulpverdrag in maart (sinds 2017 gereed), bestempelt Joly als een hoogtepunt. De justitiële samenwerking wordt steeds sterker. Volgend jaar maart moet de eerste gezamenlijke politiepost met eenheden van beide landen operationeel zijn aan de oostgrens. Dit actiepunt in de roadmap, afgesproken op 12 juli, is onderdeel van de strijd tegen de grensoverschrijdende criminaliteit. Eventueel kan de post ondersteund worden door de douanediensten. Frans-Guyana heeft al zo een gemengde unit langs de oostelijke grens met Brazilië.
In alle drie Guiana’s zijn nieuwe regeringen die de wil tonen om samen op te trekken, merkt Joly op. Door als buren trilateraal beleid te maken kan er ingespeeld worden op de gezamenlijke kansen en uitdagingen. “Afgelopen augustus hebben wij de defensiesamenwerking tussen de Guiana’s al getekend. Er moet meer samenwerking komen op gebieden zoals landbouw, duurzame goudwinning, ecotoerisme, veiligheid en bosbeheer.”
Binnenkort vertrekt Joly na bijkans vijf jaar zijn land te hebben gediend in Suriname en (niet-residerend) Guyana. Joly sluit hiermee ook zijn loopbaan als carrièrediplomaat af. De agenda van zijn opvolger, ambassadeur Pierre Lanapats, is nog vóór zijn komst in Suriname al aardig vol. Lanapats zal onder meer de historische onderhandelingen voeren over het zuidelijke deel van de grensrivier. Hij moet verder toezien op de uitvoering van de roadmap, grenspas en ratificatie door Suriname van het grensprotocol, rechtshulpverdrag en de overeenkomst voor vriendschap en samenwerking uit 2018. En verder de nieuwe Stichting Leraren Frans in Suriname helpen ontwikkelen tot de nieuwe Alliance Française in Suriname.
Vandaag
-
22:39
President Xi noemt India en China 'goede buren, vrienden en partners'
-
20:44
Zestien dorpen Boven-Suriname nu 24 uur per dag van stroom voorzien
-
18:42
De stille oliemacht in de schaduw van de Adelaar
-
16:40
Vrouw doet aangifte van mishandeling en doodsbedreiging
-
14:37
Gewapende overval op bedrijf aan de Kronenburgweg
-
12:50
'Niemand is veilig': China's Xi richt zich op zijn nauwe bondgenoot in zuivering
-
10:48
Oproep om informatie over overleden Lucia Mildred Harris in Amsterdam
-
08:51
Geen blanco cheques meer voor ministeries
-
06:53
Cubaanse diplomaat beschuldigt VS van 'piraterij' na blokkade Venezolaanse olie
-
04:55
Zon afgewisseld met bewolking en neerslag
-
02:57
Overleg DIN en ambassadeur Panka gericht op samenwerking en ontwikkeling
-
00:59
Column: Echt leiderschap: de kracht van verantwoordelijkheid boven macht
-
00:00
Dossier Houtexport 11: Jeva Trading zoekt aansluiting bij gewraakte vonnis, uitspraak Hof dinsdag
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 908
- RO en Melkcentrale verkennen samenwerking rond afname lokaal fruit
- Dodelijke aanrijding op kruising Garnizoenspad en Tineweg
- Een ongeluk is geen show: geef hulpdiensten de ruimte
- Nieuw SZF-bestuur krijgt sleutelrol in stabiliteit en betaalbaarheid van zorg
- Drie verdachten gearresteerd na aantreffen gestolen auto
- Laatste twee panda's verlaten Japan nu relaties met China gespannen zijn
- Sophia’s Lust herdenkt slachtoffers busongeluk met stille loop en gebed
- Waarom het ambtenarenapparaat Suriname kan redden
- Essentiële medicijnen niet alleen op papier, maar ook in de apotheek
- Wisselvallig weer met zon en buien
- Trump dreigt Canada met 100% tarief vanwege handelsakkoord met China
- Wereldlepradag: lepra bestaat nog in Suriname, maar is volledig te genezen
- Monorath: Situatie bij Zijin levensgevaarlijk, brandstichting onacceptabel
Eergisteren
- VS prioriteert binnenlandse veiligheid en China, beperkt steun aan bondgenoten
- Suriname verkent samenwerking met Ghana voor versterking beroepsonderwijs
- Tsang: Vonnis over loon legt administratieve chaos bij OWRO bloot
- Welvaart is ver weg in dit land
- Chinese lantaarnfestival licht op voor Chinees Nieuwjaar
- Premium domeinnamen in Suriname: transparantie gevraagd
- Schade escalatie bij Zijin wordt in kaart gebracht
- Zware winterstorm in VS: Meer dan 8.000 vluchten geannuleerd
- Olie maakt Guyana economische uitschieter in Caribische exportgroei
- Afwisseling van zon en buien
- Venezolaanse interim-president wil oliesector hervormen en breken met Chavez-model
- Hervorming rechtspleging vraagt meer dan losse wetswijzigingen
- Illegale gouddelver overleden bij Zijin Rosebel; mijnmachines in brand gestoken
- Gajadien: ook Santokhi beslist niet alleen binnen de VHP