Tuchtcollege legt Serena Essed tuchtstraf van ‘berisping’ op
Het Tuchtcollege kreeg de klacht tegen Essed op 28 oktober 2019 binnen van de Deken van de Orde van Advocaten. Essed trad op als gemachtigde van Stichting Sekrepatatoe die huizen verhuurt. Een huurder gaf 2.820 euro aan een vriend om de achterstand in huurbetaling aan te zuiveren. Die vriend - de latere klager - deed in mei 2019 een deelbetaling van 500 euro op het kantoor waar Essed aan verbonden was. Samen met Essed had hij de berekening van de achterstand en de afspraak van de deelbetaling gemaakt. Hij ontving voor de deelbetaling een kwitantie met de omschrijving ‘rechtsbijstand inzake Woning Sekrepatoe’ in plaats van ‘deelbetaling huurachterstand’.
De klager belde daags hierna naar het kantoor van Essed om de kwitantie te laten corrigeren. Echter kreeg hij te horen “u wordt teruggebeld” wat niet gebeurde. Bijkans twee maanden later, in juni 2019 werd hij in verzekering gesteld door de politie. De huurder had aangifte tegen hem gedaan jegens oplichting; er zou geen huurachterstand zijn betaald.
Ook tijdens zijn inverzekeringstelling probeerde de klager Essed te bereiken om de kwestie van foute kwitantie recht te trekken en zijn naam te zuiveren; zij was echter onbereikbaar. Hij klaagde de advocaat ten slotte aan, omdat hij vond dat hij in problemen was geraakt vanwege de foutieve omschrijving op de kwitantie. Essed, die haar eigen verweer voerde, was het hier niet mee eens. Ze gaf wel toe dat er een administratieve fout is gemaakt bij het uitschrijven van de kwitantie.
Het tuchtcollege, voorgezeten door rechter Anand Charan tikte de advocaat danig op de vingers. Er bestaat voldoende verband tussen de foutieve kwitantie en de insluiting, “aangezien de omschrijving op de kwitantie een vertekend beeld van de gang van zaken heeft teweeggebracht”.
Ondanks Essed wist dat de klager was ingesloten, heeft zij naar oordeel van het Tuchtcollege “geen enkele handeling of actie gepleegd om de kwitantie te corrigeren of op enige manier berouw te tonen voor het leed welke klager heeft ondervonden. Ook na de aanhouding niet.” Ze heeft hierdoor haar zorgplicht ten aanzien van de klager geschonden.
Het Tuchtcollege overwoog verder dat “aan een professionele rechtsbijstandverlener hoge eisen worden gesteld voor wat betreft de financiële huishouding”. Immers stellen de ereregelen voor de advocaten in Suriname nadrukkelijk dat de advocaat de uiterste nauwgezetheid en zorgvuldigheid in geldelijke aangelegenheden moet betrachten, aldus het Tuchtcollege.
“Verweerster heeft gewoon de zaak aan zich voorbij laten gaan, naar het oordeel van het tuchtcollege, zelfs genegeerd.” Het Tuchtcollege stelde verder dat deze houding niet bevorderlijk is voor het vertrouwen in de advocatuur. “Het vertrouwen in de advocatuur is geschaad alsook de eer en goede naam van klager.”
Het Tuchtcollege categoriseerde Essed als een ‘first-offender’ en besliste op 26 februari 2021, dat gezien de ernst van de zaak en de gevolgen voor de klager, een berisping een passende maatregel voor haar handelen oplevert.
Vandaag
-
11:36
Suriname biedt mogelijkheid om 7,95% schuldpapier vervroegd te verkopen
-
10:49
Amerikaanse troepenmacht groeit in Caribische regio en bij Venezuela
-
08:50
De beleefde rebel: herinneringen aan Desi Truideman
-
06:52
VS breidt drugsaanvallen uit naar Stille Oceaan
-
04:54
Warme broeierige dag; kans op regen in de middag
-
02:57
Regering kiest Marciano Djanam als nieuwe voorzitter SZF-bestuur
-
00:59
Column: Natio Uma volledig getransformeerd
-
00:00
Staatsolie valt onder nieuw ministerie van Olie, Gas en Milieu
Gisteren
- Aftrek van voorbelasting: hoe zit het nu?
- Grafkelder in Coronie opengebroken; sieraden en geld verdwenen
- Eerste officiële Martial Arts-trainers ontvangen diploma in Suriname
- Museumnacht groeit verder; bezoekers krijgen zelf de hoofdrol
- Zoekactie naar vermiste vissers opgeschort; drenkelingen als ‘vermist’ aangemerkt
- KLM-vlucht wijkt uit naar Cayenne; 'zieke' luchtverkeersleiders weer in de toren
- Recherche Paramaribo arresteert 3 verdachten voor diefstal, verduistering en heling
- Suriname richting 2028: de zon van de olie-zegen; maar wie staat in de schaduw?
- Gajadien pleit bij IPU voor rechtvaardige klimaathulp
- Franse ambassadeur bespreekt versterking samenwerking met president Simons
- PALU: Nederlandse koning kan voorlopig beter wegblijven
- Overwegend droog weer
- Caricom roept op tot directe verlenging VS HOPE/HELP-wetgeving voor Haïti
- TotalEnergies meldt 23% voortgang olieproject Blok 58 aan president Simons
- Column: Onze kostbare kinderen
- Jager overlijdt na noodlottig schietincident tijdens jacht
- Somohardjo: Grondfraudeonderzoek loopt op volle kracht
Eergisteren
- SREM markeert 45 jaar zorg en erkenning voor Surinaamse ex-militairen
- Tussen mist en muur: Onze uitdaging in de Chinese bergen
- LO-leerkrachten getraind in 3x3 basketbal voor Inter Island School Games 2026
- Suriname nodigt investeerders uit tijdens International Business Conference in Guyana
- Bromfietser komt om bij aanrijding te Bronsweg
- Sanae Takaichi schrijft geschiedenis als eerste vrouwelijke premier van Japan
- Voormalig Franse president Sarkozy begint 5-jarige gevangenisstraf
- Desiré Delano Bouterse en Jennifer Simons: eigen aanpak, gezamenlijke missie
- Divali ver van huis: Licht en hoop in een vreemde stad
- Parmessar: Suriname bewijst dat humanitaire waarden in de praktijk kunnen bestaan
- Bewolking, zon en lokale buien
- Kinderen in Gaza keren terug 'naar school' te midden van ruïne en trauma
- Column: Etnische zuivering is geen vraag; het is taal van oorlog
- STVS-directeur Abisoina ontkracht miskenning Frits Pengel