NRA-rapport: Suriname is een hoog risico land
Het PMT is nagegaan wat er gedaan wordt om witwassen, financieren van terrorisme, proliferatie en corruptie te identificeren. Ook is onderzocht hoe groot deze dreigingen zijn en wat de aanpak is van de banken, bedrijven en de overheid. “De banken zijn van alle sectoren het beste voorbereid,” deelt Van Dijk-Silos mee. “Meedoen aan het onderzoek was niet verplicht gesteld. Het heeft ons wel veel moeite gekost om bepaalde sectoren te overtuigen om mee te doen. Haast iedereen heeft meegedaan. De kleine juweliers en de handelaren in tweedehandse auto’s hebben ronduit geweigerd.” Deze twee sectoren worden beschouwd als ‘hoog risico’ waar de criminele activiteiten kunnen plaatsvinden geeft Van Dijk-Silos aan.
Het NRA rapport is digitaal aangeleverd. Het bestaat uit ruim 500 pagina’s. Er is informatie verzameld vanaf 2015 tot medio 2020. Het is een grote uitdaging geweest om aan informatie te komen deelt de PMT-voorzitter mee. Statistieken worden niet of slecht bijgehouden. Die moeilijk te vinden informatie zit nu vastgelegd in het rapport. “We hebben het heel uitgebreid gemaakt omdat het het allereerste NRA rapport is,” geeft Van Dijk-Silos aan. “Er is nog een scala aan bijdragen die we nog aan het ordenen zijn. Die komen over een dag of twee bij de governor terecht.”
De informatie op de sticks is niet voor alle ogen bestemd, benadrukt Van Dijk-Silos. “Op deze stick zit het complete NRA rapport, daarvan krijgen slecht 12 mensen het, zoals de president, de governor, de Amerikaanse ambassade, geeft ze aan. “De sticks zijn zwaar beveiligd, het rapport mag niet in verkeerde handen vallen, omdat de informatie gevoelig is. Er kan ook niet geprint en ook niet geëdit worden.”
Governor Roemer heeft de andere enveloppen aan ministers Kenneth Amoksi van Justitie en Politie en Armand Achaibersing van Financiën en Planning overhandigd. ,Elke ontvanger krijgt ook een code om de inhoud van de stick te kunnen zien. Alleen de governor heeft de code voor het uitprinten. Alleen hij kan toestemming geven om het rapport te printen. “Ik adviseer om zuinig met printen te zijn omdat er echt gevoelige informatie in zit,” drukt Van Dijk-Silos de governor op het hart. “Binnen twee weken zal de governor nog een publieke versie ontvangen.” De regering zal moeten beslissen of ze dat wil publiceren.
René Gompers
Vandaag
-
08:50
Artikel 140 Grondwet: bescherming of politieke blokkade?
-
06:48
Aankomend korpschef wil complexer wordende criminaliteit effectief aanpakken
-
04:54
Wisselvallig met buien, lokaal onweer mogelijk
-
02:56
Omanese, Franse en Japanse schepen passeren Straat van Hormuz ondanks spanningen
-
00:01
Bisschop Choennie waarschuwt op Goede Vrijdag voor ‘alledaags kwaad’ van roddel
Gisteren
- Mijn loyaliteit voor Chan
- VS-vliegtuig neergeschoten boven Iran; oorlog dreigt verder te escaleren
- Kerpens officieel VN-ambassadeur: Suriname voor sterkere multilaterale rol
- Goede Vrijdag: Een boodschap van liefde, vergeving en dienend leiderschap
- Surinaamse ambassade in Den Haag opent condoleanceregister voor Santokhi
- Zonder wetgeving geen samenhangend local contentbeleid
- Herbenoeming Wolf bij CASAS leidt tot onrust: installatie en kritiek van personeel
- Hoe Trumps droom om verrijkt uranium uit Iran te grijpen kan eindigen in een ramp
- Herinneringen aan Chan Santokhi, Crimefighter en hoeder van de rechtsstaat
- Vochtig weer vandaag; buien in de loop van de dag
- Kabinet en diplomaten en anderen tekenen condoleanceregister op Paleis
- Column: Herstel begint met liefde en vergeving
- Emotioneel afscheid bij 'De Olifant': Brunswijk zichtbaar aangedaan
Eergisteren
- Naar duurzame sportontwikkeling in Suriname
- PURP over zichtbare resultaten: Palmentuin, damwand en restauraties centraal
- ATOC en VSH Community Fund versterken ondersteuning kinderen met autisme
- Visserijsector onder druk: Simons en SSA zoeken oplossingen voor EU-risico en illegale visserij
- Bijdrage aan duurzaam beheer van UNESCO Mens- en Biosfeerreservaat in St. Kitts en Nevis
- Olieprijzen stijgen fors, bondgenoten voeren overleg over beveiliging Straat van Hormuz
- In memoriam: Chandrikapersad 'Chan' Santokhi
- Motorrijder komt om het leven bij ongeval te Pikin Saron
- Bundel 'Onafhankelijk' officieel gepresenteerd aan samenleving in volle Tori Oso
- Zon, bewolking en regen zullen elkaar afwisselen
- Hoe NAVO-bondgenoten weerstand bieden tegen Trumps eisen voor oorlog tegen Iran
- Staatscrematie Santokhi op 7 april; regering opent condoleanceregister
- Column: Collectieve schuld
- Abdoel: Jaarverslag Rekenkamer versterkt controle en vertrouwen in overheid