Corruptie, fraude … bestrijden?
De termen steekpenning, corruptie en fraude halen vaker de nationale en internationale nieuwsbladen. Ook in ons geliefd land Suriname zijn deze begrippen vaker onderwerp van gesprek op openbare plekken, in vriendenkringen, tijdens familiebezoek, evenementen en of op sociale media. Dat laatste dient als een soort klokkenluiders platform waar sommige misstanden binnen de publieke sector in Suriname naar buiten wordt gebracht. Je hoort vaker hoe corrupt politici, ambtenaren, leden van de regering zijn. Fraude is niets anders dan opzettelijke misleiding om onrechtmatig voordeel te verkrijgen en bij corruptie gaat het erom "ik doe wat voor jou met de verwachting dat jij wat voor mij terug doet". De bekende "voor wat hoort wat" cultuur.
Wij horen vaker van diverse politici die luidkeels schreeuwen en propaganda maken vóór de verkiezingen en zeggen "wij gaan corruptie bestrijden, wij gaan fraude bestrijden, wij doen niet aan vriendjespolitiek, wij zijn integer, wij zijn transparant" etc. Merkt de doorsnee Surinaamse burger wel echt iets van al deze gemaakte beloftes door politici als zij eenmaal in het machtscentrum zijn beland?
Velen hebben het door dat het allemaal verkooppraatjes zijn voor eigen gewin. Vervolgens heb je weer politieke loyalisten die in alle toonaarden alles wat fout gaat goed proberen te praten en de regering te verdedigen in plaats van corrigerend op te treden zonder te kijken naar names and faces. Zoals recent de bekendste hit in Suriname waarbij wordt gezegd dat er weinig mensen zijn waarop kan worden vertrouwd en daarom moet dochter, broer, vrouw, vrienden en families links en rechts worden geaccommodeerd op de vele posten onder het mom van 'onbezoldigd' werken. Vriendjespolitiek, nepotisme, opportunisme worden keer op keer bij wisseling van de wacht in leven gehouden.
Hoe corrupt overheidsinstituten zijn geworden is niet onder stoelen en banken te schuiven. Het nemen van steekpenningen (tjuku’s) door sommige ambtenaren (gelukkig niet allemaal) en het plegen van frauduleuze handelingen, is cultuur geworden. Kortom, corruptie is ingenesteld als houtluizen, in deze instituten (sprake van financieel-economische criminaliteit). Hiervan heeft eenieder last zoals burgers, ondernemingen, investeerders en de overheid. Wij zien het gevolg ervan hoe het economisch verkeer tussen burgers onderling is verstoord en hoeveel vertrouwen de overheid geniet.
Het moet bij de regering Santokhi-Brunswijk niet bij mondjesmaat blijven door alleen maar te roepen 'Wo set en!' of 'het komt goed!' en steeds in herhaling te treden. De vraag die bij mij opkomt en ook bij andere Surinamers is "hoe gaat deze regering concrete acties ondernemen om de overheidssector 'in control' te brengen?" Als nu de 'tone at the top' is:
- Giften aannemen van diverse personen uit de samenleving.
- Het verschaffen van zuurstof aan nepotisme en opportunisme.
- Het vertonen van arrogant gedrag door te stellen dat het net enkel(e) personen zijn die alle competenties bezitten om invulling te geven aan diverse functies.
- Geen gehoor geven aan de oproep vanuit de samenleving om onafhankelijk te handelen.
Hoe geloofwaardig komt de regering nu over bij het volk? Gaat de regering op deze manier corruptie en fraude bestrijden? Is dit de wijze waarop de regering wil streven naar behoorlijk, rechtvaardig en transparant openbaar bestuur?
Rosshikapoor Moenna MSc
Vandaag
-
06:53
Reparatiecomité wil gesprek met koning over herstel slavernijverleden
-
04:55
Bewolkt weer met stevige buien
-
03:06
Ganga Nahaan te Weg naar Zee en andere locaties
-
01:27
VHP herdenkt Venetiaan als toonbeeld van staatsmanschap
-
00:59
Column: Met het mes tussen de tanden
-
00:00
Alarm bij Deviezencommissie over gelduitvoer via stichtingen
Gisteren
- Bedrijven zetten stap naar datagedreven toekomst
- NPS rouwt om heengaan van erevoorzitter en oud-president Venetiaan
- Politieambtenaar gewelddadig beroofd aan Gama Abajoweg
- Corruptiebestrijding vereist daadkracht
- A20: Principiële, integere en visionaire leider heengegaan
- Vlammen verwoesten hoogbouwwoning aan Baitaliweg
- ABOP betuigt medeleven met overlijden van oud-president Venetiaan
- LVV-directeur Chotkan in de cel wegens verduistering; smet op ministerie
- Ravenberg geeft gehoor aan rechterlijk vonnis in zaak Joerawan
- Voormalig president Ronald Venetiaan is niet meer
- Personeel ECD legt werk neer: bond neemt actie over
- President vraagt klimaatactie: Eerlijke financiering nodig om bossen te beschermen
- Staatsolie verstevigt internationale partnerschappen in offshoresector
- Woordenwisseling om kinderen escaleert: vrouw kapt buurvrouw en gooit hete olie
- Open brief aan de president: Wanneer de moeder feestviert terwijl kinderen honger hebben
- Suriname viert tien jaar Women in Maritime Caribbean: Focus op gelijke kansen
- Warme dag met temperatuur rond 33 °C
- Oorlog in Sudan volledig uit de hand gelopen, waarschuwt VN
- Column: Einde aan (onnodig) kabaal?
- Anti-Corruptiecommissie wordt tijdelijk ondergebracht bij Constitutioneel Hof
Eergisteren
- Nieuwe website moet toegang tot kapitaal voor ondernemers vergroten
- Regering hervat onderhandelingen met Chinalco over bauxiet West-Suriname
- Passagier overlijdt tijdens KLM-vlucht van Amsterdam naar Paramaribo
- MinOWC treft maatregelen voor snelle plaatsing basisschoolleerlingen
- De waarheid achter de mooie woorden!
- Zeven maanden cel geëist tegen militair voor cocaïne in postpakket
- Woordenwisseling Vechtpartij bij pompstation eindigt in bloedige kappartij
- Somohardjo: Minister GBB belooft boothouders intrekking grond Leonsberg
- Onvermogen Centrale Bank: ongrijpbare wisselkoers
- Voormalig Amerikaans vicepresident Dick Cheney overleden
- Zunder: Recht en waarheid maken vrij
- Suriname zet stap naar lidmaatschap VN-Toerismeorganisatie
- Warme dag met kans op buien
- Nieuwe parlementariërs beëdigd in Guyana; ook verdachte Mohamed legt eed af
- Column: De steiger van Leonsberg en het failliet van fatsoen
- Somohardjo: Genoeg is genoeg – misstanden bij gronduitgifte tarten elk fatsoen