Geen feest in Palmentuin maar activiteiten op kleine schaal
De sambura galmt door de Palmentuin, de vroege bezoekers gaan op het geluid af. Onder een hut wordt er enthousiast gezongen en gedanst. De bezoekers sluiten zich bij het groepje vrolijke Inheemsen aan. “Nee, er is geen feest vandaag maar we hebben ten minste gebeden,” benadrukt Sirito-Yana Aloema. Hij is voorzitter van de Organisatie van Inheemsen in Suriname (OIS). Een uur eerder hebben Inheemsen van verschillende stammen samen gebeden, een jaarlijkse traditie in de Palmentuin.
“Een wonder tegen die vreselijke ziekte, erkenning van de Inheemse rechten, een gezond en welvarend land,” is er van Tamushi afgesmeekt. “Waarom zijn jullie zo bedeesd, sta op en laat je horen,” heeft een ‘winti’ van de voorouders onder andere geantwoord. Kennis van de natuur, heilige plekken, rituelen dreigen verloren te gaan. “Een grote miskenning,” wordt er vertaald. Het is meer dan tijd om te bundelen, niet alleen vandaag. Het is de verdeeldheid dat maakt dat bijvoorbeeld de erkenning van de grondenrechten zolang op zich laat wachten, Inheemsen moeten meer betrokken raken bij de zaken die hen aangaat, wordt er samengevat.
Aloema vreest dat de Inheemsen straks helemaal geen plek meer hebben. Er is al zoveel ingeleverd geeft hij aan. “Voor ons is deze plek (Palmentuin) ook heilig, deelt hij mee. “Op de plek waar ons monument zou komen heeft men een gym geplaatst. Dat is het punt waar wij onze rituelen doen, waar we sommige dingen hebben begraven. Het is de plek waar je de zon ziet opkomen. Wij hebben een binding met die plek. Maar nu is het een gym. Dat is triest.”
Twee groepen hebben vanmorgen gebeden in de Palmentuin, de OIS en de Five Nations. Beide groepen hebben zich samengevoegd om te bidden en andere activiteiten te ontplooien. Stichting Amazonemarkt heeft ook besloten op kleine schaal activiteiten te houden. Ondertussen is het gebed afgelopen. Dan is het tijd voor een kruidenbad. Er is een heel programma in elkaar gezet. Er staat een grote tent klaar om hoge gasten te ontvangen.
“We zijn bij elkaar in kleine kring vanwege Covid,” zegt Aloema. “We hebben niemand uitgenodigd, we willen niet dat er meer mensen ziek worden. We zijn af en toe ‘live’ en streamen ook via Zoom. We hebben wel hoogwaardigheidsbekleders uitgenodigd maar als ze niet komen, is het niet erg.” Druppelsgewijs doen mensen de Palmentuin aan. Sommige hutten worden ingericht. Peperwater en kasiri worden bij enkele uitgestald. Onder een tent gaat het er vrolijk aan toe. Een trom roept de mensen “fu kon broko kindi.” Een bezoeker gaat in op de uitnodiging. Dansend voegt ze zich bij de kleine groep Inheemsen, een fles bier in een hand, in de andere een goed gevulde cup met bier.
René Gompers
Vandaag
Gisteren
- Japan viert 50 jaar diplomatie met Suriname met traditioneel fluitconcert
- Tussen politiek en strafrecht: Constitutionele tegenstelling artikel 140 Grondwet
- Suriname en China markeren 50 jaar diplomatieke banden met reeks activiteiten
- AdeKUS wint regionale moot court en sleept alle hoofdprijzen in de wacht
- Inflatie stijgt naar 10,8%: prijzen licht omhoog in februari
- Man gewond na poging tot beroving
- Trump waarschuwt: ‘Cuba is next' na 'successen' in Venezuela en Iran
- Vrouw overvallen en gekneveld achtergelaten
- Gajadien dringt aan op Wet Bestuursrecht: Transparantie alleen is niet genoeg
- Afwisselend weer met buien en onweer
- Ebu Jones gekozen in Executive Committee internationale parlementaire organisatie
- Presidenten Simons en Lula willen sterkere samenwerking en betere verbindingen
- Vier zakken mest per hectare voor rijstboeren na akkoord LVV en sector
Eergisteren
- Goudsector moet inclusiever en duurzamer: vrouwen en jongeren centraal
- Canada zet in op vrijhandelsovereenkomst met Mercosur tegen herfst
- Bedrijfsleven kritisch over brandstofplafond: pleidooi voor gerichter beleid
- Moni Karta ontspoord: sociaal beleid gekaapt door politieke loyaliteit
- Japan ondersteunt vrouwenproject Suriname bij 50 jaar diplomatieke banden
- Oekraïne sluit veiligheidsdeals in het Midden-Oosten tegen Iraanse drones
- Twee verdachten opgepakt in Nickerie voor smokkel en illegale goederen
- SER moet koers uitzetten voor duurzame ontwikkeling Suriname
- Kustwachtraad krijgt actieve rol in beleid: geen ceremonieel orgaan
- Wisselvallige vrijdag met zon, wolken en lokale buien
- Drones en mijnen: Innemen Kharg-eiland zeer riskant voor Amerikaanse troepen
- Column: Bezuinigen of bezwijken: tijd voor harde keuzes
- Suriname reageert op Guyana: maritieme heffingen Corantijn geen nieuw beleid