Hoefdraad: Staatsolie kan laatste dividend 2019 niet betalen
Door de Covid-19 pandemie en de wereldcrisis die dit heeft veroorzaakt, zijn aardolieprijzen 70% teruggevallen. Dit is een zware financiële klap voor Staatsolie. “Maar ook nu is de overheid er om naar oplossingen te helpen zoeken”, zegt minister Gillmore Hoefdraad aan het Nationaal Informatie Instituut. “Staatsolie is niet bij machte de staat nu het laatste deel van het dividend voor 2019 te betalen. Ofschoon we het hard nodig hebben, en zeker nu met de economische impact van het Coronavirus, zoeken we gezamenlijk naar een oplossing," laat de bewindsman optekenen.
Net als zijn collega van Natuurlijke Hulpbronnen, Sergio Akiemboto, ontkent Hoefdraad dat het ooit de bedoeling was om aandelen van Staatsolie te verkopen. Het bedrijf is ook nooit onder druk gezet, benadrukt hij. De officiële bekendmaking van de tweede grote olievondst door Staatsolie en haar exploratiepartners, wordt thans overschaduwd door valse aantijgingen aan het adres van de regering.
De regering heeft Staatsolie in moeilijke tijden te hulp geschoten door bij internationale fondsenverschaffers aan te kloppen, waaronder de Chinese CNOOC, waar in de onjuiste mediaberichtgeving naar wordt verwezen. “Toen Staatsolie in 2015 in problemen was haar betalingsverplichtingen ten opzichte van haar schuldeisers niet zou kunnen voldoen, is de regering ingesprongen. Wij hebben samen een succesvolle obligatielening uitgegeven, waarvan het merendeel naar Staatsolie is gegaan. Het bedrijf heeft op deze manier de schuld kunnen herstructureren en in 2018 terugbetaald. Met deze betaling heeft de regering haar betalingsachterstanden op andere gebieden ingelopen”, stelt Hoefdraad.
Eind 2019 kreeg Staatsolie andermaal druk vanuit de banken. Het bedrijf deed een beroep op het ministerie van Financiën om bij de IsDB of andere financiële instituten hulp te zoeken. Hoefdraad: “Ik was gelijk bereid ondersteuning te geven. Ik heb met de private arm van de IsDB gesproken die achteraf te duur leek te zijn. Er zijn daarnaast ook gesprekken geweest met EximBank China en de New York Stock Exchange listed company CNOOC. Beide toonden interesse, hadden meer informatie nodig.” Tijdens zijn staatsbezoek aan de Volksrepubliek China heeft president Desi Bouterse ook een ontmoeting gehad met vertegenwoordigers van CNOOC. Het bedrijf is in december door de president uitgenodigd een bezoek te brengen aan Suriname om samenwerkingsmogelijkheden in de energiesector na te gaan. De ministeries van Financiën en Natuurlijke Hulpbronnen hebben op hun beurt voorbereidingen getroffen voor een kennismakingsgesprek tussen CNOOC en onder andere Staatsolie. “Er is nog door mij, noch door mijn collega van Staatsolie geëist wat dan ook te verkopen aan CNOOC.
Het Chinese bedrijf heeft US$ 800 miljard tot 1 triljoen in assets "en als een samenwerking met Suriname niet lukt, gaan ze ergens anders neem ik aan.” En let wel deze voorbereidingen waren er voordat er olie werd gevonden," deelt de minister mee. Hij zegt dat nimmer autoritair of respectloos is omgegaan met Staatsolie. Integendeel. "Ik heb altijd een uitstekende relatie gehad met Staatsolie in tien jaren dat ik in Suriname ben. En de autonomie van het bedrijf is altijd gerespecteerd. Ik ben in de afgelopen periode benaderd door Russische, Ghanese en Amerikaanse bedrijven. Ik heb allemaal netjes verwezen naar Staatsolie. Het is erg dat zaken zo in het nieuws komen, terwijl de regering altijd respectvol naar Staatsolie is geweest en zal blijven.”
De regering heeft geloof in Staatsolie en geenszins de intentie om het bedrijf te schaden. "De bewijzen liggen daar: de 25 procent aandelen van Newmont zijn overgedragen aan Staatsolie zonder een cent voor te vragen en dit in een bijzonder moeilijke tijd. De overheid heeft zelfs voorgefinancieerd. De Afobaka dam is eveneens overgedragen aan Staatsolie met een lening van de overheid van US$. 125 miljoen. Daarnaast is 30 procent participatie in Iamgold aan Staatsolie gegeven. Deze investeringen helpen Staatsolie juist om de schokken in de wereldmarkt te kunnen mitigeren. Immers, we hebben geleerd van 2015.”
Vandaag
-
11:04
Inbraak in woning Santodorp: SRD 160.000 en sieraden buitgemaakt
-
10:48
Mathoera: Begroting is versnipperd en daardoor moeilijk controleerbaar
-
08:50
De ideale basisschool
-
06:53
Pawiroredjo zet vraagtekens bij omvang personeel kabinet vp; Rusland geeft uitleg
-
04:55
Warm en drukkend weer; Saharastof zorgt voor heiige lucht
-
02:57
Venezolanen zoeken zelf naar vermisten terwijl dodental snel stijgt
-
02:48
Derde helft WK 2026: VAR dooft Iraans feest: Egypte en Iran eindigen in dramatische 1-1
-
02:20
Derde helft WK 2026: België walst over Nieuw-Zeeland en wint groep G
-
00:59
Column: Crycensio’s keuze
-
00:00
SEOGS groeit verder: meer ruimte voor Local Content en Youth Hub
Gisteren
- Derde helft WK 2026: Spanje wint slijtageslag en beëindigt Uruguay’s WK-droom
- Derde helft WK 2026: Kaapverdië bekert verrassend verder
- Een staatsrechtelijke spanning tussen artikel 11 WIPA, artikelen 68 en 140 van de Grondwet
- Nationaal Ontwikkelingsplatform moet koers Suriname tot 2050 uitstippelen
- Derde helft WK 2026: Dembélé schittert, onstuitbaar Frankrijk verslaat Noorwegen
- Derde helft WK 2026: Senegal haalt uit tegen Irak en houdt WK-droom levend
- Monorath: Door Jones aangehaalde zaak ligt bij JIT onder gezag van Openbaar Ministerie
- Jones beschuldigt anti-corruptie-unit van corruptie; DNA geschorst voor onderzoek
- Lau: Suriname heeft geen geldprobleem, maar een uitvoeringsprobleem
- Derde helft WK 2026: Strijd, emoties en dromen op het spel
- Cultuur en rechtsstaat: bescherming van kinderen staat voorop
- Derde helft WK 2026: Wie gaan door en wie zijn uitgeschakeld?
- Vreedzaam: Olie alleen maakt Suriname niet rijk, goed bestuur wel
- Gajadien verdedigt VRI-deal: Blok 58 is niet verpand
- Afonsoea wil begroting opschonen: Stop met geld reserveren voor posten die niet worden gebruikt
- Felle brand legt woning aan Wanestraat volledig in de as
- Van Ketikoti naar Dag der Vrijheden: de visie van Jagernath Lachmon
- Asabina pleit voor leerstoel Surinaamse muziek en volksmuziekscholen in buurten en districten
- DSB behaalt internationale certificering voor informatiebeveiliging
- Ramsukul pleit voor invoering Starlink en versnelling digitale transformatie
- Zon, bewolking en regen voorspeld
- Massale vissterfte in Moeroekreek: NMA start onderzoek
- Venezuela: Dodental blijft stijgen na zware aardbevingen, internationale hulp op gang
- Regering houdt vast aan standpunt over Tigri na ophef rond kaart op SEOGS
- Derde helft WK 2026: Paraguay met 0-0 tegen Australië in wachtkamer voor volgende ronde
- Derde helft WK 2026: Turkije ondanks winst op USA, naar huis
- Column: Meer dan een baard of een tatoeage
- Parmessar eist opheldering over Havenbeheer-contract met Medserv
Eergisteren
- Regionaal machtsspel: Frans-Guyana’s gezicht en Surinames rug naar Zuid-Amerika
- Derde helft WK 2026: Nederland verslaat Tunesië in laatste groepswedstrijd met 3 - 1
- Derde helft WK 2026: Japan en Zweden spelen gelijk in spannende strijd om tweede plaats in Groep F
- Ramdin: OAS blijft onmisbaar voor democratie, veiligheid en regionale samenwerking
- Derde helft WK 2026: Ecuador boekt historische winst op Duitsland en plaatst zich voor knock-outs
- Derde helft WK 2026: Curaçao verlaat WK met opgeheven hoofd; Ivoorkust door naar volgende ronde
- Regering investeert SRD 635 miljoen in modernisering AZP
- Negen verdachten veroordeeld voor 546 kilo cocaïne in cockpitruimte SLM-toestel
- Jamaica ziet kansen voor nauwere samenwerking met Suriname
- Derde helft WK 2026: Trots en vreugde voor Haïtianen in de VS, maar ook angst
- Schok op AAHA: Vier scholieren aangehouden wegens AI-deepfakepornografie van medeleerlingen
- Tsang wil 170 zandwegen verharden bij 170-jarig bestaan van OWRO
- Krachtige aardbeving in Noord-Japan, tien gewonden
- Verwoestende aardbevingen in Venezuela, wereld reageert: minstens 164 doden
- Misiekaba vraagt SRD 3,2 miljard extra voor hervorming gezondheidszorg
- Notities uit de behandelkamer: De regen kwam onverwacht
- Ministerie dat economie moet aanjagen krijgt slechts 0,4% van staatsbegroting
- Baitali legt zich neer bij uitvoering Van 't Hogerhuysstraat, maar zet juridische strijd voort
- Soeropawiro: lopende grondconversieaanvragen worden opnieuw beoordeeld
- Wisselvallig weer na in de ochtend regenbuien
- China neemt Amerikaanse kroon over voor snelste supercomputer ter wereld
- Pokie: bijna 2.000 klachten onderzocht, bestanden worden opgeschoond
- Column: Selectieve rechtvaardigheid van de VAR
- Derde helft WK 2026: Zuid-Afrika wint historisch duel van Zuid-Korea en bereikt knock-outfase
- Derde helft Wk 2026: Mexico wint overtuigend van Tsjechië en sluit groepsfase foutloos af
- Misiekaba wil verpleegkundigen historisch beter belonen; nieuwe loonreeks naar regering