Gajadien:Wordt SRD gedevalueerd?; dekking onder 35%
Het dekkingspercentage van de munteenheid is volgens Assembleelid Asiskumar Gajadien (VHP) op dit moment onder de 35%. Volgens artikel 19 van de Bankwet moet het percentage meer dan 50% zijn. "Zal het herstel van het dekkingspercentage onder de 35% door devaluatie van de munteenheid plaatsvinden?" wil het Assembleelid weten van president Desi Bouterse. Hij heeft via Assembleevoorzitter Jennifer Geerlings-Simons een brief geschreven aan de president. Gajadien is ook bezorgd over de enorme koersstijging die boven de SRD 10 is voor de US-dollar en het bestaan van verschillende koersen.
Gajadien zegt aan Starnieuws dat hij gehoopt had dat minister Gillmore Hoefdraad donderdag tekst en uitleg zou geven in De Nationale Assemblee, zoals door de regering beloofd was. Er kan geen enkele andere wet worden besproken vindt de VHP-topper, zolang het meer cruciale vraagstuk rond de Centrale Bank van Suriname (CBvS) niet opgelost wordt. Hij is blij dat de coalitie met hem meegegaan is en de vergadering gisteren heeft afgeblazen. Gajadien merkt op dat de prijzen in de winkels schrikbarend stijgen en de koers is op hol geslagen.
In zijn brief vraagt Gajadien wat er gebeurd is met naar schatting US$ 200 miljoen van de kasreserve en depositomiddelen van de commerciële banken. Het is nog steeds onduidelijk waaraan en in welke mate deze onttrokken middelen zijn besteed. Gesproken wordt over aflossing van de schulden, koersinterventie(s), importen en andere verplichtingen. Ook is er nog steeds onduidelijkheid en een groot wantrouwen over het beheer van de resterende kasreserve van de commerciële banken, bestaande uit vreemde valuta (50%) en de Surinaamse Dollar (35%).
"Inmiddels constateren we dat de wisselkoersen voor vreemde valuta’s dagelijks blijven stijgen. Zelfs banken gebruiken verschillende wisselkoersen voor vreemde valuta’s. Eveneens stellen we vast dat de publicatie van cijfers van de CBvS niet tijdig plaatsvindt, zoals verplicht is. De laatste gepubliceerde weekbalans - voor zover correcte weergave - dateert van 31 januari 2020. Hieruit is af te leiden dat het dekkingspercentage van onze munteenheid, conform artikel 19 van de Bankwet, reeds geruime tijd onder de 50% ligt. Met de indicatoren van het verpanden van onze goudreserve en de verschuivingen in onze internationale monetaire reserve, zal het dekkingspercentage van onze munteenheid onder de 35% komen te liggen," stelt Gajadien.
De volksvertegenwoordiger wil de juiste informatie over het gebruik van de onttrokken kasreserve. Dit, inclusief de verantwoordelijke opdrachtgevers, waaraan deze allemaal is besteed en de daarbij behorende juiste bedragen. Hij vraagt of er een beschikking is opgemaakt waarin zijn verwerkt de buitengewone omstandigheden om te mogen afwijken van het dekkingspercentage onder de 50% zoals aangegeven in artikel 19 lid 1 van de Bankwet.
Vandaag
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 933
- Derde helft WK 2026: Spanje neemt de wereldkroon over, Messi verlaat WK-podium als verslagen grootheid
- Derde helft WK 2026: Spanje WK kampioen na 1 - 0 winst in finale tegen Argentinië
- Guyana MV Barima-ramp: 67 mensen gered, zoekgebied en middelen uitgebreid
- Trainingscentrum kinderen met een beperking in Geyersvlijt wordt heropend
- Bestuurder zonder rijbewijs na dodelijke aanrijding en doorrijden ingesloten
- Derde helft WK 2026: Spanje en Argentinië strijden in historische WK-finale
- Steekpartij aan Latourweg: verdachte aangehouden
- Suriname verdient openheid en geen mistgordijn
- Guyana: Meer dan 50 mensen gered na noodoproep passagiersschip MV Barima
- Handelsoorlog tussen VS en Brazilië escaleert na nieuwe importheffingen
- Warm WK-finaledag met kans op een lokale middag- of avondbui
- Iran waarschuwt VS voor 'onvergetelijke lessen' bij voortzetting aanvallen
- Ouders pleiten voor blijvende voortzetting van GRO-programma
- Adhin wil themavergadering over veiligheid; Jones hekelt afwezigheid DNA-leden in commissievergadering
Eergisteren
- Derde helft WK 2026: Deschamps speelt laatste WK-wedstrijd, Zidane wacht in de coulissen
- Derde helft WK 2026: Spectaculaire troostfinale eindigt in 6-4-zege voor Engeland
- Dodental door aardbevingen in Venezuela stijgt tot boven 5.000
- Telesur moderniseert kernnetwerk om groei dataverkeer op te vangen
- Bouva ziet grotere rol voor IICA bij ontwikkeling landbouw
- Derde helft WK 2026: Gebroken en teleurgesteld: Frankrijk en Engeland in troostfinale
- MIA roept hulp samenleving in bij opsporing Burke en ontsnapte Colombiaan
- Door verandering beleid economische groei bereikt
- Midden-Oostenconflict kan Caribische economieën treffen; Suriname mogelijk in uitzonderingspositie
- Zonnig en warm, Saharastof blijft aanwezig
- Zware aardbeving van magnitude 7,3 treft Mexicaanse kust nabij Guatemala
- Toen spreken belangrijker werd dan luisteren
- Drie agenten buiten functie na verdwijning Colombiaanse arrestant