Een terugblik op het sportjaar 2024
Als grootste sportevenement van 2024 denk ik meteen aan de Olympische Zomerspelen in Parijs. We waren er bij, waar we als Surinamers best trots op mogen zijn. Grote prestaties in de vorm van medailles waren er niet. Althans, niet voor sporters. Anthony Nesty was als coach van de Amerikaanse zwemmers goed voor een hele rits medailles. Onze vijf sporters hebben een mooie ervaring opgedaan en deden volgens een gedachte waar de Olympische Spelen om bekend staan: meedoen is belangrijker dan winnen.
Daar kom ik dadelijk nog op terug. Eerst wil ik het nog hebben over het Surinaamse voetbalelftal. Ondanks stevige pleidooien van mijn kant is Louis van Gaal nog altijd geen bondscoach van Suriname. Wellicht dat Louis wacht totdat we ons geplaatst hebben voor het WK van 2026, maar dat is wel een risico. Onder leiding van Stanley Menzo zijn onze jongens wel goed begonnen aan de kwalificatiereeks. In juni volgen twee cruciale duels. Worden ook die gewonnen, dan zijn we een flinke stap dichter bij onze droom: het WK van 2026 in Canada, de Verenigde Staten en Mexico.
De resultaten in de Nations League waren goed voor het vertrouwen. En kwalificatie voor de Gold Cup – begin maart kruisen we de degens met Martinique – zou een volgende boost zijn. Met de hulp van Surinaamse Nederlanders zou het best weleens kunnen lukken. Ook zonder Louis.
Nog even over de Olympische Spelen. Die zijn ooit ontstaan vanuit het idee dat meedoen belangrijker is dan winnen. Jammer genoeg is het tegendeel het geval. Voor de meerderheid van de deelnemers gaat het om winnen. In de Verenigde Staten waren er al kritische vragen over de zwemploeg, omdat een Fransman de ene na de andere gouden medaille voor de neus van de Amerikanen wegkaapte. Zonde, want als zwemmer heb je heel weinig invloed op de klasse van een concurrent.
Vergeet niet dat er duizenden prestaties zijn die de media niet halen. Prestaties die de atleet in kwestie een zeer goed gevoel geven, maar verder niet bekend worden. Dat hoeft ook niet. De meeste niet-professionele atleten sporten voor zichzelf en raken niet van slag als hun buurman net wat sneller loopt, of als hun buurvrouw tien kilo meer boven haar hoofd kan tillen.
Iedereen heeft een niveau en is gezegend met een bepaalde mate van talent. Talent is niet eerlijk verdeeld. Lionel Messi en Sheraldo Becker kan je niet met elkaar vergelijken. Discipline om te trainen is iets wat je als topsporter moet hebben, talent kun je echter niet kopen.
Ik ben nooit zo van de goede voornemens. Althans, niet op 1 januari. Het idee is niet verkeerd om een nieuw jaar te beginnen met goede plannen, maar als je iets wilt, kan dat op elk moment van het jaar starten. Toch ga ik het nu voorstellen. Vergeet de Olympische Spelen, vergeet het WK voetbal en de Gold Cup, het gaat in 2025 om het sporten met elkaar.
Sport is ontzettend belangrijk voor lichaam en geest. Dit laatste wordt meer dan eens vergeten. Maar hoe lekker is het om na een drukke werkdag nog even de gym in te duiken, of een stuk te gaan hardlopen? Heerlijk toch! Je maakt je hoofd leeg en verwerkt alle gebeurtenissen van de afgelopen dagen.
Doe je mee?
Vandaag
Gisteren
- Crisisteams bij Huize Ashiana en Esther Stichting na klachten
- Corruptie: de ziekte die Suriname moet genezen
- Man veroordeeld tot 18 maanden celstraf voor drugshandel
- Politie en gemeenschap voor schoon centrum Paramaribo
- Tussen vlaggen en verhalen: Een wereld van journalisten ontmoet China
- De mix van zwart goud én groen goud als Surinames welvaart
- Gouddelver mishandeld en beroofd in woning
- Notarisberoep vraagt moed, waar nodig ook ‘nee’ zeggen
- Inzet STIVASUR en SHATA voor verantwoord alcoholgebruik in toerisme- en horecasector
- Suriname en Re:wild bespreken behoud natuur en duurzame ontwikkeling
- Zonnige en warme vrijdag verwacht
- Is het historisch droge Beijing klaar voor een nattere toekomst?
- Column: Benoemingen zonder profiel, politieke cadeautjes voor loyalisten
- Fraenk: Advocaten zijn geen politieke actoren, maar waken wel
Eergisteren
- Verdachten gewelddadige beroving voorlopig op vrije voeten
- VS geeft opdracht tot inzet amfibisch squadron in het zuidelijke Caribisch gebied
- Pleidooien voor vrijlating Delano B. en medeverdachten
- In memoriam: Jos Chelius (1950–2025), formidabele basketballer en succesvol coach
- Familie kwestie-Reeberg ontvangt beschikking: probleem opgelost
- Operatie Gran Mati gestart in Coronie
- Corruptie en steekpenningcultuur: grootste rem op Surinames ontwikkeling
- Journalist Valerie Fris ontvangt award in Barbados voor excellente verslaggeving
- Twee Haïtiaanse politieagenten gedood bij ontploffing drone
- Santokhi tijdelijk uitlandig
- Volksgezondheid: toename Oropouche-gevallen in de regio
- Hofpresident aan advocaten: ‘Waarheid is simpelweg de waarheid’
- Een warme dag met kans op onweer in de middag
- Orkanen uitgelegd: hoe ze ontstaan en hoe ze verschillen van cyclonen en tyfonen
- Werkgroep ingesteld om luchtvaartsector snel uit crisis te halen
- Column: Robinhood blijft sukkelen
- Jurist van Inheemse (Kali‘na) afkomst nu advocaat