Premier Mute Egede: Groenland is niet te koop
"Groenland is van ons. We zijn niet te koop en zullen nooit te koop zijn. We mogen onze lange strijd voor vrijheid niet verliezen," zei de premier van het eiland, Mute Egede, in een schriftelijk commentaar.
Trump kondigde zondag aan dat hij Ken Howery, een voormalig gezant in Zweden, had gekozen als zijn ambassadeur in Kopenhagen, en gaf commentaar op de status van Groenland, een semi-autonoom deel van Denemarken en gastheer van een grote Amerikaanse luchtmachtbasis.
"Voor doeleinden van nationale veiligheid en vrijheid in de hele wereld, vinden de Verenigde Staten van Amerika dat het eigendom en de controle van Groenland een absolute noodzaak is," schreef Trump op Truth Social.
Trump, die op 20 januari aantreedt, ging niet in op de verklaring.
Het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken en het kantoor van de premier waren niet direct bereikbaar voor commentaar.
De Deense regering moet duidelijk stellen dat de controle over Groenland niet ter discussie staat of ter onderhandeling, zei parlementslid Rasmus Jarlov van de oppositiepartij Conservative Party op het socialemediaplatform X.
"Voor zover Amerikaanse activiteiten erop gericht zijn om de controle over Deens grondgebied over te nemen, moet dat verboden en tegengegaan worden. Dan kunnen ze daar helemaal niet zijn," zei Jarlov, die de parlementaire commissie voor defensie leidt.
Het eiland, waarvan de hoofdstad Nuuk dichter bij New York ligt dan de Deense hoofdstad Kopenhagen, kan bogen op een rijkdom aan mineralen, olie en aardgas. Maar de ontwikkeling verloopt traag, waardoor de economie afhankelijk is van visserij en jaarlijkse subsidies van Denemarken.
Met zijn luchtmachtbasis Pituffik is Groenland strategisch belangrijk voor het Amerikaanse leger en zijn vroegtijdige waarschuwingssysteem voor ballistische raketten, aangezien de kortste route van Europa naar Noord-Amerika via het eiland loopt.
Tijdens zijn vorige ambtstermijn toonde Trump in 2019 interesse in de aankoop van Groenland, maar het voorstel werd prompt afgewezen door Denemarken en de autoriteiten van het eiland zelf, voordat er formele besprekingen konden plaatsvinden.
De Deense premier Mette Frederiksen noemde Trumps aanbod destijds "absurd", wat hem ertoe bracht haar af te wijzen van het idee als "gemeen" en vervolgens een bezoek aan Kopenhagen af te zeggen.
Frederiksen blijft in haar rol als Deense premier.
Sinds 2009 heeft Groenland het recht om de onafhankelijkheid van Denemarken uit te roepen. Het eiland met ongeveer 56.000 inwoners, dat elk jaar afhankelijk is van aanzienlijke budgettransfers van Kopenhagen, heeft dit tot nu toe niet gedaan.
Afzonderlijk dreigde Trump zondag de Amerikaanse controle over het Panamakanaal te heroveren, waarbij hij Panama beschuldigde van het heffen van buitensporige tarieven voor het gebruik van de Midden-Amerikaanse doorgang. Zijn dreigement resulteerde in een scherpe berisping van de Panamese president Jose Raul Mulino.
Vandaag
-
05:25
Bewolkt weer met pittige buien in de middag
-
03:27
Zestien doden en tientallen gewonden bij schietpartij in Sydney
-
01:35
Man beschoten bij gewapende roofoverval
-
00:59
Column: Vreemdelingen, vrienden, brothers & sisters
-
00:12
Schotenwisseling te Telling Pasie; agent gewond geraakt
-
00:01
Guyana: een economie die explodeert, terwijl dagelijks leven onbetaalbaar wordt
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 902
- Tweede Huisartsen Spoedpost geopend aan Nieuwweergevondenweg
- Gewapende overval op NV Graniet: bewakers gekneveld achtergelaten
- De noodzaak voor goed bestuur aan de top
- Chili staat voor scherpe ruk naar rechts bij presidentsverkiezingen
- Jonge ondernemers krijgen structurele steun
- Meer wetten, minder overzicht: Suriname bouwt zonder fundament
- DNA: Maandag benoeming commissies van rapporteurs 8 wetten
- Contract met Lazard opgezegd; nog US$ 3 miljoen schuld
- Wisselvallig weer op deze zondag
- Soroptimistclub doneert kookvoorzieningen aan vrouwenafdeling Santo Boma
- SOVA vraagt zorgvuldige afweging bij inrichting derde rechterlijke instantie
- Hofpresident Rasoelbaks geïnformeerd over opname derde instantie in Grondwet
Eergisteren
- Nieuwe wet moet Surinaams natuurbeheer moderniseren
- Henk ten Cate nieuwe bondscoach nationale herenselectie
- Initiatiefwet: ‘muilkorfartikelen’ schrappen uit strafrecht, vrije meningsuiting centraal
- Aanpak illegale goudwinning Brownsberg grote uitdaging voor regering
- Recensie: Tomas Ross: Nacht over Paramaribo
- STS Nickerie naar Georgetown voor internationaal scholenvoetbal
- Coalitieleden willen verbod op kansspelen
- Bromfietser overleden bij aanrijding met geparkeerde aanhangwagen
- Officiële erkenning inheemse volken als wet ingediend bij DNA
- Wisselvallig weer met buien
- Staatsolie brengt petroleumkennis Suriname samen in nieuwe GeoAtlas
- Rosebel Community Fund ondersteunt 15 sociale instellingen met kerstgiften
- Minister Pokie: Georganiseerd patroon misstanden rond Moni Karta
- Simons: schuldherschikking noodzakelijk om financiële stabiliteit te waarborgen