Wegverzakkingen en (dodelijke) verkeersslachtoffers
Al schrijvend, denk ik dat ook de verantwoordelijken voor het onderhoud van onze openbare wegen bezig zijn met het formuleren van een afdoende verklaring waarom de wegverzakking niet gerepareerd was of zodanig gemarkeerd was om dit dodelijke verkeersongeval te voorkomen. Het is namelijk ondenkbaar dat het overlijden van twee verkeersdeelnemers door een wegverzakking de verantwoordelijken voor onze openbare wegen niet beroert. De dood van deze twee jonge mannen zal zeker aanzetten tot het afleggen van een gedegen verantwoording aan de samenleving en in het bijzonder aan de families van de betreffende slachtoffers.
Het medium Starnieuws heeft op 13 november 2024 in een artikel over dit verkeersongeval enkele zeer belangrijke zaken aan de samenleving medegedeeld. Volgens een voorlopig politieonderzoek is een wegverzakking op de plek waar de drie bromfietsers met elkaar in botsing kwamen de directe aanleiding van het verkeersongeval met het noodlottige gevolg voor twee van de drie heren. In het artikel staat ook dat één van de twee slachtoffers op de plek van het ongeval is gestorven, terwijl een tweede daags na het ongeval alsnog in het ziekenhuis is overleden. Over dit laatste zal ik niet uitweiden in dit artikel, hoewel het ook vraagt om rekenschap door de verantwoordelijken voor onze gezondheidszorg.
De oproep “neem op verantwoorde wijze deel aan het verkeer” is één van de belangrijke boodschappen aan weggebruikers. Maar veilig verkeer vereist ook een veilig wegennet, iets waar elke verkeersdeelnemer recht op heeft en dat ontbrak in het geval van dit noodlottig verkeersongeval. Uit het Starnieuws-artikel is af te leiden dat alle drie betrokken slachtoffers actief deelnamen aan het arbeidsproces als ambtenaren in militaire of politiedienst. Dat wil zeggen dat zij actief bijdroegen aan de ontwikkeling van Suriname, ook door het afdragen van belastingen aan de Staat voor onder andere het verrichten van publieke werken. De slachtoffers van dit verkeersongeval mochten er dus van uitgaan dat zij over openbare wegen (rijwielpaden) reden die verantwoord en veilig waren voor hen als gebruikers. Immers mede daarvoor leverden zij maandelijks een deel van hun verdiende loon in, in de vorm van belastingafdrachten aan de Staat.
Door het verkeersongeval is pijnlijk gebleken dat de regering – die namens de Staat verantwoordelijk is voor het beheer en onderhoud van de openbare wegen – de verzakking niet heeft gerepareerd, maar ook niet adequaat heeft gemarkeerd om ongelukken te voorkomen. Door deze nalatigheid hebben twee jongemannen onnodig het leven gelaten, met alle narigheid voor hun naasten, maar ook voor de totale samenleving. De gehele samenleving zal namelijk de toekomstige bijdragen van deze heren aan de ontwikkeling van het land moeten ontberen.
Op basis van het voorlopig politieonderzoek, mag nu al de harde conclusie getrokken worden dat dit noodlottig verkeersongeval voorkomen had kunnen worden. De verzakking behoort niet in het wegdek. Doet die zich toch voor, dan moet die zo spoedig mogelijk worden gecorrigeerd door de verantwoordelijken voor de veiligheid van openbare wegen.
De berichtgeving over soortgelijke dodelijke verkeersongevallen blijft doorgaans beperkt tot de mededeling dat verkeersdeelnemers het leven hebben gelaten. Hopelijk volgen er meer berichten waarin de verantwoordelijken voor veilige openbare wegen worden aangesproken op hun verantwoordelijkheid. Wie bestuursverantwoordelijkheid aanvaardt, dient niet alleen te genieten van de daaraan verbonden privileges, maar zich bovenal naar die verantwoordelijkheid te gedragen. Elke verkeersdode is er één te veel, zeker als de oorzaak daarvan nalatigheid is om bijvoorbeeld een wegverzakking te repareren of adequaat te markeren.
Rest mij de nabestaanden te condoleren en heel veel kracht toe te wensen om, mede in naam van hun overleden geliefden, toch iets moois van het leven te maken.
Mr. M.A. Castelen, LLM & LLM
Advocaat, gespecialiseerd in staats- en bestuursrecht, mensenrechten en internationaal recht
Vandaag
-
08:53
Oproep erkenning agrariër: 8 oktober als nationale dag voor landbouwers
-
06:55
Douanebond bespreekt met president Simons strategieën om staatsinkomsten te verhogen
-
05:01
Wisselvallig weer met regenbuien
-
03:27
President Ecuador ontsnapt ongedeerd aan aanval op zijn wagen
-
01:44
Simons belooft zorgpunten COL grondig te analyseren
-
00:59
Column: Rond de toelating
-
00:00
Eensgezindheid bij aanname Wet op Staatsschuld
Gisteren
- Nieuwe impuls voor landbouwonderwijs door samenwerking LVV en PTC
- De olie- en gasmigratiestroom
- Directeur en 2 onderdirecteuren Melkcentrale in verzekering gesteld
- Deutsche Bank onderzoekt samenwerking met Suriname voor internationale klimaathandel
- NDP: OM hanteert gevaarlijke tweeslachtige aanpak
- Suriname versterkt grensoverschrijdende aanpak tegen vogelgriep
- Wat de misdaad gebruikte, kan de rechtsstaat dienen
- Pride Month Suriname 2025 draait om bewustwording en verbondenheid
- Onderwijs AdeKUS stilgelegd: Wetenschappelijk personeel in beraad
- Een kritische reactie op: OM helder over koers en prioriteiten in 2026
- China bruist in kleuren en tradities tijdens Golden Week en Midherfstfestival
- Het belang van het wijzigen van de Wet op de Staatsschuld
- Zonnig en warm; mogelijk een bui in de middag
- President creëert scheppersperspectief over de gezondheidszorg in jaarrede
- Israël verdeeld bij herdenking van aanval en voortzetting Gaza-oorlog
- Heftige discussie in DNA over wijziging Wet op de Staatsschuld
- Column: Een land dat op krediet leeft
- Krijgsraad wijst verzoek om verdachtenverhoor Veira achter gesloten deuren te houden af
- OD-LVV Jhagroe in verzekering gesteld op verdenking van malversaties
Eergisteren
- De vetgemeste politiek en de hongerige klaslokalen
- Illegale landingsbaan bij Pusugrunu opnieuw onklaar gemaakt
- Directie Melkcentrale geschorst na megafraude van SRD 17 miljoen
- Rudrakanth Oemraw nieuwe directeur Staatsziekenfonds
- Iris Wing gekroond tot Drag Queen Suriname 2025
- 'Sranan fasi'-berekening van het begrotingstekort schept schijnwelvaart
- Meisjes tonen veerkracht bij Pink Fight Fest
- Malone nieuwe president-commissaris TAS
- Nieuwe RvC moet SLM uit financiële turbulentie leiden
- Hoe verder?
- JIT schakelt 2 drugsvliegtuigen uit op illegale strip Marowijne
- 63 jaar samen: Een liefde die groeide uit verbondenheid
- Drie Dominicanen de bak in na gewapende beroving aan Bloemkoolstraat
- Deken Fraenk dringt aan op spoedige en deskundige benoeming Constitutioneel Hof
- Politie boekt 672 aanhoudingen in drie maanden tijd
- Overwegend droog weer met kans op buien in de middag
- Hakrinbank trekt veel publiek bij derde autobeurs: ‘Speciaal rentetarief’
- Column: De kwetsbaarheid van momenten – en wat we ermee doen
- Onderdirecteur Melkcentrale geeft verduisteren miljoenen toe