Zijlmans belicht in Diesrede somber beeld gezondheidszorg
"In het Suriname van vandaag staan we voor grote uitdagingen: armoede, honger, ongelijkheid, ondermaats onderwijs en een inzakkende gezondheidszorg zijn enkele van de problemen die we dringend moeten aanpakken. Grote uitdagingen vereisen gedurfde acties om ze te overwinnen, en dat is waar de Sustainable Development Goals (SDGs) om de hoek komen kijken. Ze zijn ontwikkeld om een groenere, eerlijkere en betere wereld te bouwen, en we hebben allemaal een rol bij het bereiken ervan. Deze doelen die in 2030 behaald moeten worden, gelden voor alle mensen in de wereld en dus ook in Suriname." Dit hield prof. dr. Wilco Zijlmans zijn gehoor voor tijdens de 56e Diesrede van de Anton de Kom Universiteit van Suriname vrijdag in de Centrumkerk.
De diesrede had als titel: Hoe kiezen wij voor een gezond en welvarend Suriname? Uitdagingen en kansen ter verbetering: ons áller zorg. Zijlmans kaartte aan dat moedersterfte in Suriname met 130 per 100.000 levende geboortes een van de hoogste in de Caribisch- en Zuid-Amerikaanse regio is, ondanks het feit dat Suriname als een hoog middeninkomensland wordt gekwalificeerd en de beschikbaarheid van verloskundige zorg in het grootste deel van het land is.
Hart- en vaatziekten zijn doodsoorzaak nummer 1 wereldwijd en dat is de afgelopen jaren alleen maar verder toegenomen. Ook in Suriname is dat het geval. Bloedarmoede blijkt ook vaak voor te komen in Suriname. 55% van de zwangeren heeft last van bloedarmoede, voor de vrouwen in het binnenland ligt dat percentage zelfs op 63%. Naast blootstelling aan zware metalen, stress en depressie kan ook bloedarmoede bij zwangere vrouwen een nadelig effect hebben op de ontwikkeling van kinderen. Zijlmans is uitgebreid ingegaan op verschillende aspecten van gezondheidszorg en het onderwijs.
De SDG-doelen roepen op tot verbetering van het onderwijs, de gezondheidszorg, het scheppen van fatsoenlijke banen voor iedereen, en tot bescherming van ons tropisch regenwoud. Ze schetsen een beeld van een toekomst waarin vooruitgang voor eenieder gerealiseerd wordt, waar klimaatverandering een halt wordt toegeroepen en alle mensen in vrede en welvaart kunnen leven, voerde de wetenschapper aan.
- Een sterk netwerk van organisaties, die actief samenwerken om de SDG’s in 2030 te realiseren, en binnen deze context met name de doelen 3 (goede gezondheid en welzijn) en 4 (kwaliteitsonderwijs).
- Een breed gedragen gezamenlijke routekaart en plan van aanpak uitgestippeld voor de komende 20 jaren waaraan komende regeringen zich zullen blijven committeren gedurende de gehele periode.
- Voldoende financiering van dit programma met de verzekering dat dit gegarandeerd wordt gedurende de gehele uitvoering van het plan van aanpak. De revenu’s die Suriname in het vooruitzicht heeft de komende jaren kunnen dit mogelijk maken.- Een sterke brede beweging van Surinaamse burgers, die actief meedoen. De belangrijkste overweging daarbij is dat in een samenleving gestoeld op het democratisch principe een bijdrage van de burgerij onvermijdelijk is. Zelfwerkzaamheid zal steeds gestimuleerd moeten worden. De burger zal steeds medebouwer aan de maatschappij c.q. samenleving moeten zijn.
Vandaag
Gisteren
- Persrechter licht vonnis veiligheidsambtenaren toe
- Wondgenezende werking van mokomoko wetenschappelijk bevestigd
- SLM, eerlijk is eerlijk!
- Assembleecommissies eisen correctie bij onregelmatige gronduitgifte Reeberg
- Gevluchte militair meldt zich bij Militaire Politie
- Premier Mottley benadrukt belang van samenwerking Caribische media
- Minderjarige steekt leeftijdsgenoot in brand na ruzie om adapter
- Open brief aan minister Monorath
- Man krijgt 7 jaar cel voor dodelijke steekpartij Amazonestraat
- President Mexico ontkent samenwerking met DEA rond ‘Project Portero’
- Warme dag met middagbuien
- Mount Pleasant verslaat Robinhood met 1-0 in Concacaf Caribbean Cup
- Reeberg-kwestie: DNA-commissies naar gebied; Simons eist correctie bij onregelmatigheden
- Pastor Landveld veroordeeld tot 2,5 jaar cel voor ontucht
Eergisteren
- Cultuureducatie: sleutel tot eenheid in Suriname
- Dundas eruit, Van Varsseveld nu bij Directoraat Volkscommunicatie
- Modi naar China voor SCO-top: deur naar normalisering gespannen relatie
- Nieuwe koers bij GBB: minister Soeropawiro pakt dubieuze gronduitgiftes aan
- Leerkrachten eisen duidelijkheid over herkansingen en overgangsnormen
- Tegenreactie op opinie Idris Naipal: Retoriek is geen vervanging voor feiten
- Vrouw overlijdt na fataal ongeval Ringweg-Zuid
- Trump: Geen VS militairen naar Oekraïne, Europa mogelijk wél bereid
- Objectieve criteria voor belang van de dienst
- Fernandes Group schenkt nieuwe truck aan Paramaribo Zoo
- Zonnige dinsdag met maximumtemperatuur 32 °C
- Trump plant trilaterale top: Zelensky dringt aan op ‘echte vrede’
- Column: Corruptie, dit keer geen mantel der liefde
- Minister Pokie krijgt storm van klachten tijdens bezoek aan Ashiana