Suriname vraagt uitlevering ‘Bordo’; accepteert beslissing Brazilië
Procureur-generaal (pg) Garcia Paragsingh heeft het verzoek tot uitlevering gedaan. Dit op basis van het Uitleveringsverdrag tussen Suriname en Brazilië van december 2004. Volgens de regels van het verdrag is het verzoek van de pg, die de centrale autoriteit is, via de diplomatieke kanalen op 12 juli 2024 doorgestuurd naar de Braziliaanse justitiële autoriteiten. Dusver is er geen reactie ontvangen op het verzoek, waarop er geen termijn gesteld is. Het OM laat verder weten dat het formeel niet op de hoogte is of Frankrijk ook om de uitlevering heeft gevraagd. En, of Suriname het eerste of tweede verzoekende land is.
Bij eventuele procedure van overdracht zijn er twee opties. Een verkorte procedure: indien Martinus (opgeëiste) is aangehouden op Surinames verzoek, dan zal hij binnen 60 dagen uitgeleverd moeten worden. De opgeëiste moet wel hiermee instemmen dat hij zo spoedig mogelijk uitgeleverd wil worden en niet de gang naar de rechter wenst. De justitiële autoriteiten stemmen dan met elkaar af over datum van overdracht.
Is de opgeëiste tegen zijn uitlevering aan Suriname, dan volgt de ‘lange weg’, naar de Braziliaanse groene tafel. Het OM zegt dat het zich zal neerleggen bij die beslissing. “De justitiële autoriteiten in Brazilië hebben de soevereine bevoegdheid om al dan niet gevolg te geven aan het verzoek met inachtneming van de afspraken die bij verdrag zijn overeenkomen.”
Bordo zit sinds zijn arrestatie eind mei vast in de Braziliaanse cel. In Suriname loopt een strafzaak tegen hem en het OM heeft in december 2022 via Interpol (Red Notice) gevraagd om zijn signalering. Hij is in 2019 bij verstek veroordeeld door de Franse rechter voor drugshandel en moet acht jaar straf uitzitten in Frankrijk.
Eerder wees minister Albert Ramdin van Buitenlandse Zaken, International Business en Internationale Samenwerking (Bibis) in gesprek met Starnieuws op de complexiteit van deze zaak. Bordo heeft ook politiek asiel aangevraagd in Brazilië. Er zijn gesprekken op hoog niveau gaande, maar het is het zuiderbuurland dat op basis van zijn juridische mogelijkheden een besluit gaat nemen, gaf Ramdin aan. “Suriname respecteert de rechtsregels en procedures van Brazilië”, benadrukte de bewindsman.
Suriname en Frankrijk hebben in maart 2021 een rechtshulpverdrag getekend dat nog geratificeerd moet worden. Deze eerste stap in het formaliseren van het rechtsverkeer tussen beide landen, zou vervolgd worden met een uitleveringsverdrag. Over de status van eventuele stappen hiertoe, verwijst het OM naar Bibis en stelt: “het is ons bekend dat beide landen het nut en de noodzaak daarvan inzien en daar zeker ook naartoe werken”.
Vandaag
-
23:04
VHP heeft de NPS vaak geholpen
-
21:22
Suriname verslaat Puerto Rico met 1-0; naar 3e ronde WK-kwalificatie
-
20:58
Miljoenen Guyanees oliegeld voor doop olieschip
-
19:01
Inhoud enveloppe bij huwelijksjubileum verhoogd
-
17:04
Gowricharn ontvangt internationale erkenning voor diasporaonderzoek
-
15:23
Suriname vanuit de kappersstoel belicht
-
13:27
ABOP spreekt waardering uit voor moslimgemeenschap
-
11:42
Man verwond bij woninginbraak Sir Winston Churchillweg
-
11:19
Regen, gebed en bezinning markeren begin van Offerfeest
-
10:50
NDP: Ied ul-Adha markeert begin van hoop en herstel
-
08:52
Verkeersveiligheid krijgt stem in afstudeeronderzoek
-
06:54
De democratie ondermijnd; van 'tralala' naar 'dadaa' verandering?
-
04:58
Zelfde weerpatroon van de week blijft aanhouden
-
03:03
Hassankhan erkent fouten bij verkiezingen, maar fraude uitgesloten
-
01:31
VHP en NDP nek-aan-nek regionale zetels in Saramacca
-
00:37
Herdenking immigratie in teken van eerbetoon en toekomstvisie
-
00:00
Santokhi: Regeren is blijven werken, ook tijdens wachten op uitslag
Gisteren
- Licht beschadigde US-dollars blijven gewoon geldig
- Lions Club Para zet basisscholen in het zonnetje op Wereld Milieudag
- NDP eert Hindostaanse gemeenschap als pijler van nationale vooruitgang
- NDP domineert verkiezingen in Brokopondo
- NPS roept op tot harmonie: Onze culturele rijkdom is onze kracht
- Criminelen slaan toe in woning en vluchten via bosschage
- Opheffen ministerie van Arbeid is een valse start
- Twee gewelddadige overvallen kort na elkaar op klaarlichte dag
- OM eist tot 35 jaar cel in brute moordzaak op ondernemer A.A.
- CUS: Een moment van eenheid en culturele waardering
- Efficiëntie wint het van financieel belang bij online CBB-dienstverlening
- Technisch probleem legt openbare zitting Coronie stil
- Uitdagingen en Toekomst van Gepensioneerden in Suriname
- Onweersbuien blijven aanhouden
- 5 Juni: Dag van Waardigheid en Verbondenheid
- Column: Een appel te schillen
- Contract Staatsolie-topman Jagesar met drie jaar verlengd
Eergisteren
- Suriname in de schijnwerpers: tragikomedie van deze week (16)
- Pikin Slee ontwikkelt duurzaam model voor Maripa-olieproductie
- VHP behaalt meeste stemmen in Commewijne
- Nieuwe generatie pelotonscommandanten versterkt leger
- Ouderkamers in ziekenhuizen: nabijheid als medicijn
- Jeugdige bromfietser komt om bij frontale aanrijding
- Een fragiele coalitie met grote verantwoordelijkheid
- Mekka: Miljoenen pelgrims beginnen hadj in brandende zon
- Arbeidsinspectie krijgt meer slagkracht
- Het oude politiek syndroom: Olie en Gas
- Uitslag ressortraden vandaag bekend in 2 districten (update)
- Nog meer onweersbuien voorspeld
- Val kabinet-Schoof zet Nederland op weg naar nieuwe verkiezingen
- Column: Regeringsformatie, de NPS en onze mensenrechten
- Karin Refos: "Pertinente leugen dat ik sloop heb voortgezet"