De president ontbeert vertrouwelingen in de grondenrechtenkwestie
Ik heb eerder niet willen schrijven over dit vraagstuk omdat ik in alle stilte gehoopt had dat dit onderwerp uit de sfeer van reactionair conservatief denken getrokken zou worden. Vasthouden aan wettelijke regels die supranationale organisaties voorschrijven uitgaande van andere dan voor Surinaamse historische invalshoek, waren mij te veel geworden en publiceerde op 24 januari 2011 het artikel met als kopstuk “demarcatie van het grondgebied is een koloniale erfenis”. Ik heb daarbij evident aangegeven dat ik het vraagstuk benader volgens een zuiver socialistische, dus progressieve invalshoek. Uiteraard ook vanuit de neopragmatische benadering. Er is flink op het net gediscussieerd over het inhoudelijke van dit artikel. Ik mag zeggen dat hoewel ik vele DNA-leden het artikel heb doen toekomen, slechts van de voorzitter een korte reactie kwam. Maar daarover geen nood. Andere jongens uit het binnenland bleven zoals verwacht was argumentloos vasthouden aan non-valid interpretatie en of stellingname die mijns inziens de claim op de gronden en de natuurlijke hulpbronnen niet rechtvaardigen.
Wat mij bevreemd is dat zowel de president als de technische commissieleden hard durven stellen dat zij verrast zijn van de interpretatie van de grondenrechten door de belanghebbende groepen op Colakreek. Ik zat ongeïnteresseerd thuis flitsen van de conferentie in ontspanningsoord Colakreek te volgen. Ik was zoals ik eerder indiceerde al decennia op de hoogte van wat de indianen en bosnegers verstaan onder grondenrechten. Overigens een terminologie die typisch Surinaams is. In die inzichten zou geen verandering komen. Dat wist ik a priori. Mijn stille hoop zou geen werkelijkheid worden. Dat is ook gebleken uit de verklaring van de van de belanghebbende groepen voorgelezen door Carlo Lewis. Gevoeglijk werd mijnerzijds aangenomen dat de president en zeker twee van drie van de technische commissieleden volledig op de hoogte waren wat deze groepen Surinamer onder grondenrechten verstaan. Maar, stel dat dit niet het geval is geweest, wat hebben de diverse veiligheidsdiensten of andere adviseurs van het staatshoofd gedaan om hem vooraf hiervan in kennis te stellen? Dit laatste moet absoluut stof tot nadenken geven, omdat er hier duidelijk sprake is van falen van deze veiligheidsorganen en de presidentiële adviseurs.
In elk geval staan wij nu als Surinamers voor een voldongen feit. Het is absoluut af te raden dit vraagstuk in partijpolitiek of populistische sfeer te plaatsen. Als wij als volk dit vraagstuk politiek populistisch gaan kleuren, zullen wij bewust dan wel onbewust werken aan het verder fragmenteren van deze Natie. Wat mijnerzijds zeker moet gebeuren zijn de volgende acties:
1. Suriname trekt zich ter stond terug uit de supranationale verdragen of conventies die disharmonie veroorzaken in de samenleving
2. In elk geval zal er geen ratificatie van de ILO conventie 169 dienen plaats te vinden
3. De president stelt een maatschappelijk gedragen deskundig team samen om alle supranationale verdragen/conventies waarin Suriname participeert grondig te (her)evalueren.
4. Suriname zal daarna (maximaal 15 jaren)tijd moeten uittrekken om te werken aan een progressief en transparant grondbeleid
5. Anticiperend op punt 4 zal de regering alle grote concessie aanvragen door private onderneming in de directe woongebieden van de binnenlandbewoners via DNA doen verlopen. De aan te vragen concessiegebieden moeten echter niet binnen een straal van 15 km van de dorpen liggen.
6. Het grootgrondbezit, collectief als individueel, moet afgeschaft worden of ten minste aan strikte regels gebonden worden. In elk geval moet de Staat Suriname voorkomen dat de grond, het zij door een gemeenschap (collectief) als door een enkeling (individueel) ingezet wordt om anderen uit te buiten. Dit moet vastgelegd worden in de grondwet.
De hoop uitsprekende dat ik met deze korte benadering (ook de suggestie) van het onderhavige vraagstuk alle Surinamers erop gewezen heb, dat wij met zijn allen verliezer zijn als om strikt politieke reden of gebruiken van onjuiste wettelijk regeling of interpretatie niet tot een acceptabele oplossing van dit vraagstuk kunnen geraken. Ik benadruk evenwel dat de ideale oplossing te vinden is in een goed en transparant grondbeleid (policy) welk garantie biedt aan elke Surinamer op een stuk grond en in casu specifiek het bestaan (cultureel en economisch) van in stamverband levende mensen te garanderen.
Bert Eersteling
Vandaag
-
12:43
Colombiaanse verdachte in semi-onderzeeërzaak verdwenen uit cellenhuis; politiemannen worden verhoord
-
12:18
De Surinaamse Effectenbeurs: ontwikkelingen in het eerste halfjaar van 2026
-
10:14
Bromfietser overleden na aanrijding aan Magentakanaalweg; doorgereden automobilist meldt zich later bij politie
-
09:32
Brede steun voor 'Kaalplukwet'; DNA vraagt aandacht voor rechtsbescherming en uitvoering
-
07:35
Currie: geen examens in vakken waarin leerlingen geen les hebben gehad
-
05:37
Trump verscherpt visumregels voor buitenlandse studenten en journalisten
-
04:41
Zonnig, heet en benauwd; hittestress blijft belangrijkste weerrisico
-
02:43
DNA eist stevigere aanpak veiligheidsproblemen in binnenland
-
00:59
Column: Eén jaar later, waar zijn de contouren van ‘Kenki a systeem'
-
00:00
Veiligheid en resultaten centraal bij terugblik op één jaar regering-Simons
Gisteren
- Twintigste kinderhartchirurgieweken AZP en LUMC: elf succesvolle hartoperaties
- Misiekaba waarschuwt nieuwe arbeidsinspecteurs: ‘Laat u niet omkopen’
- Kinderhartmissie AZP en LUMC maakt steeds complexere operaties in Suriname mogelijk
- Wie de reiger met de slang laat dansen, moet niet klagen over gif
- Vader veroordeeld tot celstraf voor ernstige mishandeling van 13-jarige zoon
- Beijing ontvluchten: Een nieuwe bladzijde voor de jonge generatie in China
- NDP: eerste regeringsjaar in teken van herstel, stabiliteit en samenwerking
- Eén jaar regering-Simons: tussen ambitie en uitvoering
- OM verduidelijkt wettelijke regels rond heenzending na verkeersongevallen
- Warme start van de dag, later lokaal een bui
- Nieuwe peiling toont China en Xi populairder dan de VS en Trump in veel landen
- Column: Waardig debuut Kaapverdië
- VES: Na één jaar regering-Simons: ‘Kenki a Systeem’ is nog vooral een slogan
Eergisteren
- Paramilitaire FIOD: een urgent antwoord op chaos en corruptie
- Private sector wil onafhankelijke Local Content Council voor snellere uitvoering oliebeleid
- Overval op goudkamp: criminelen schieten en gijzelen kokkin
- Derde helft Wk 2026: Argentinië verslaat Engeland en speelt WK-finale tegen Spanje
- Zestien Chinezen op vrije voeten; OM trekt vuurwapenmachtiging bedrijf in
- Nieuwe fase voor relatie Suriname en Frankrijk
- Derde helft WK 2026: Spanje wacht op winnaar Engeland-Argentinië
- Venezuela schakelt over op herstel na aardbevingen
- OM vraagt extra aandacht voor veiligheid van zuigelingen
- Cuba’s stroomnet stort opnieuw in: derde landelijke black-out in 10 dagen
- Zonnige en warme dag, later lokaal kans op een bui langs de kust
- Kennis uit Brazilië moet Inheemse dorpen wapenen tegen cassaveziekte
- Ruim 1.860 kilo drugs verbrand na onderschepping op Surinamerivier
- Somohardjo na verhoor: Ik heb mijn kant van het verhaal verteld