Twinningprojecten niet getroffen door sancties Nederland
Vandaag kreeg Rosenthal unanieme steun van de Nederlandse Tweede Kamer om enkele strafmaatregelen tegen Suriname door te voeren. Daarmee wil de Nederlandse regering haar afkeuring uiten over de vorige week aangenomen wijziging van de amnestiewet.
Andere manier
De belangrijkste maatregel is het opschorten van het laatste restje ontwikkelingshulp uit de verdragsgelden. Suriname zou nog 12 miljoen euro krijgen over 2012, nog 7 miljoen euro in 2013, en nog een half miljoen euro in 2014 en in 2015.
Deze hulp wordt nu dus bevroren, voor zover het rechtstreekse steun aan de Surinaamse overheid betreft. Rosenthal gaat op verzoek van de Tweede Kamer onderzoeken of het mogelijk is het geld op een andere manier in te zetten in Suriname, bijvoorbeeld door mensenrechtenclubs of andere maatschappelijke organisaties te steunen.
Verder stelt Nederland een inreisverbod in voor alle mensen die op de verdachtenlijst staan van het Decembermoordenproces. Zij krijgen geen visum. De verdachten die de Nederlandse nationaliteit hebben, voor zover bekend zijn dat er vier, kunnen zich wel vrijelijk in Nederland bewegen.
Ook verdachte Harvey Naarendorp, die ambassadeur is in Parijs, kan niet bij de Nederlandse grens geweigerd worden omdat hij een diplomatieke status heeft. Datzelfde geldt overigens voor president Desi Bouterse als hij Nederland zou aandoen voor het als staatshoofd bijwonen van een internationale conferentie. "Dan moet Nederland hem ontvangen met alle bijbehorende beleefdheid", aldus Rosenthal.
Plicht van Nederland
Rosenthal zei ook dat de Nederlandse regering de nabestaanden van de decembermoorden "zoveel mogelijk ter wille wil zijn". Rosenthal: "Dat zie ik als een plicht." Zo zouden ze op steun kunnen rekenen als ze bijvoorbeeld een procedure tegen de staat Suriname aanhangig zouden willen maken bij het Inter-Amerikaans Hof voor de Rechten van de Mens.
De Nederlandse regering zal, volgens Rosenthal "alles op alles" zetten om de Europese Unie, de Organisatie van Amerikaanse Staten en de Caricom te mobiliseren om stelling tegen Suriname te nemen, alsook omringende landen zoals Brazilië, Frankrijk en Chili. "Om aan Suriname over te brengen dat dit niet kan."
EU-sancties
Sancties in Europees verband, zoals een Europese visaban of handelssancties, zijn volgens hem niet mogelijk, omdat dit volgens de Europese verdragen alleen kan bij acute en actuele mensenrechtenschendingen. "Tot mijn droefenis", aldus Rosenthal.
Hij meent dat de Hoge Vertegenwoordiger voor het buitenlands beleid van de Europese Unie, Catherine Ashton, zich "krachtig" heeft uitgelaten tegen Suriname. Daar zijn niet alle Kamerleden het mee eens. Ashton zei eerder dat ze nota had genomen van de amnestiewet; ze riep op tot verzoening. "Slap", aldus een sceptische Joel Voordewind van de kleine christelijke oppositiepartij ChristenUnie.
Vandaag
Gisteren
- Van rechtsstaat naar machtsstaat? Zorgen over politisering justitie
- EU keurt lening van $ 106 miljard goed voor Oekraïne
- Verdachte aangehouden na vondst vuurwapen tijdens surveillance in Latour
- 170 politieambtenaren maken promotie bij jaarafsluiting KPS
- Een cadeau aan de jarige Republiek Suriname
- Simons roept op tot vrede en eenheid tijdens Volkskerstzang
- Bangladesh in crisis na dood 2024-opstandleider
- Vijf personen aangehouden na gijzeling in Latour
- LVV levert zaaizaad en zoekt lagere rente voor rijstboeren
- Staatsraad presenteert eerste schriftelijke jaarverslag aan president
- Wisselvallig weer met buien en zon
- Na druk: EU stelt Mercosur-deal uit
- Pg en hofpresident kritisch over ingrijpende wijzigingen rechterlijke macht
- Column: 51 stemmen voor schrappen muilkorfartikelen...
- Centrale Bank haalt SRD 400 miljoen uit de economie via nieuwe spaarcertificaten
Eergisteren
- Samenwerking MAS en UKHO beoogt versterking maritieme veiligheid
- DSB stelt SRD 160 miljoen dividend vast na goedkeuring jaarrekening 2024
- Onroerend goed (registergoed) transacties
- Leger des Heils deelt dit jaar fors minder kerstpakketten uit
- Tas met sieraden en geld buitgemaakt bij straatberoving
- Politie houdt jongeman aan na vondst vuurwapen bij supermarkt
- Ook Hasselbaink assistent-coach Natio
- DNA buigt zich vrijdag over wet Duurzaam Natuurbeheer
- Levenslange celstraf voor Franse anesthesist na vergiftiging 30 patiënten
- Korpschef is geen bevelvoerder, maar bewaker van duurzaamheid en professionaliteit
- Subsidie-uitbetaling en commissie in zicht na overleg met PLO
- Afwisselend weer met zon en buien
- Tienduizenden boeren protesteren in Brussel tegen Mercosur-verdrag
- Column: Ten Cate aan het roer
- Lazard akkoord met ontbinden schuldherstructureringscontract