Blokkade Straat van Hormuz remt Iran-VS gesprekken
De Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken en premier hebben contact gezocht met de Iraanse president en minister van Buitenlandse Zaken om hen te overtuigen deel te nemen aan de gesprekken. Ook de Iraanse Hoge Nationale Veiligheidsraad heeft vergaderd om hierover te beslissen. Ondanks deze diplomatieke inspanningen blijft Iran sceptisch en bezorgd dat de onderhandelingen zullen eindigen zonder het gewenste akkoord.
Een van de zorgen is dat de gesprekken kunnen uitmonden in langdurige onderhandelingen zonder dat de sancties worden opgeheven en het bevroren Iraanse vermogen wordt vrijgegeven. Daarnaast bestaat de angst dat het proces een list kan zijn, vooral gezien eerdere rondes die werden gevolgd door een Israëlisch en Amerikaans militair conflict, aldus bronnen binnen Iran.
Ondertussen heeft president Donald Trump aangekondigd dat Amerikaanse troepen een Iraans vrachtschip, de Touska, hebben gekaapt toen het probeerde de Amerikaanse blokkade nabij de Straat van Hormuz te passeren. Volgens Trump negeerde de bemanning waarschuwingen van een Amerikaanse geleide-raketvernietiger in de Golf van Oman, waarna de motorruimte van het schip werd beschadigd en Amerikaanse mariniers het schip in beslag namen.
De spanningen in het Midden-Oosten leiden tot een stijging van de olieprijzen. De Amerikaanse oliebenchmark West Texas Intermediate (WTI) steeg maandag met 7,5 procent tot 90,17 dollar per vat, terwijl Brent-olie met 6,5 procent steeg tot 96,27 dollar. Data van het scheepvaartanalysebedrijf Kpler toonden aan dat zaterdag meer dan twintig schepen de Straat van Hormuz passeerden, het hoogste aantal sinds 1 maart. Onder deze schepen waren vijf die recentelijk Iraanse ladingen vervoerden, waaronder olieproducten en metalen.
Ondanks pogingen om de dialoog nieuw leven in te blazen, meldt de Iraanse staatspersagentuur IRIB dat Iran momenteel geen plannen heeft om deel te nemen aan de volgende onderhandelingsronde. Andere Iraanse media wijzen op de blokkade en wat zij noemen “onredelijke en onrealistische eisen” van Washington, en signaleren weinig hoop op vruchtbare gesprekken onder deze omstandigheden.
Na het incident met het Iraanse vrachtschip in de Golf van Oman waarschuwde het Iraanse leger voor een reactie op wat het “gewapende piraterij” noemt. Een woordvoerder van het militaire commando Khatam Al-Anbiya verklaarde volgens het persbureau ISNA dat de Islamitische Republiek Iran “binnenkort zal reageren en vergelding zal plegen tegen het Amerikaanse militaire optreden”.
Economische gevolgen en wereldwijde impact
De voortdurende spanningen en blokkades in de Straat van Hormuz hebben grote economische gevolgen. De waterweg is een van de belangrijkste voor wereldwijde oliehandel, waar voor de blokkade dagelijks ongeveer 20 procent van de mondiale olie doorheen ging. De recente escalaties leiden tot hogere olieprijzen, die op hun beurt inflatie en kosten voor consumenten wereldwijd aanjagen.
Hogere brandstofprijzen beïnvloeden niet alleen de energiemarkt, maar hebben ook een kettingreactie in andere sectoren zoals transport en productie, wat de wereldwijde economische groei kan vertragen. Vooral landen die sterk afhankelijk zijn van olie-importen voelen de pijn van de stijgende prijzen, wat politieke en sociale spanningen kan versterken.
Bedrijven en markten reageren nerveus op de onzekerheid rondom de situatie. De stijging van olieprijzen zet druk op consumentenbudgetten en kan leiden tot hogere kosten voor goederen en diensten. Dit kan de inflatie verder aanwakkeren, wat voor centrale banken een moeilijke balans betekent tussen het ondersteunen van de economie en het beteugelen van prijsstijgingen.
Vandaag
-
03:46
Baarden, tatoeages en professionaliteit binnen politiekorps: tijd voor een moderne benadering
-
02:30
OAS roept op tot herstel van democratie in Cuba, Nicaragua en Venezuela
-
01:33
Inflatie stijgt naar 11,4 procent; prijzen in mei met 1,3 procent omhoog
-
01:09
Derde helft WK 2026: Colombia breekt Congolees verzet en zet grote stap richting achtste finales
-
00:17
SEOGS groeit uit tot breed zakelijk platform rond energieontwikkeling
-
00:01
Tsang verwacht na vonnis snelle hervatting IDB-project van 't Hogerhuysstraat
Gisteren
- Enorme werkloosheid onder de jeugd en de vastgelopen arbeidsmarkt
- Derde helft WK 2026: Kroatië wint nipt van Panama en zet koers naar knock-outfase in Groep L
- DSB boekt recordwinst van bijna SRD 789 miljoen en keert dividend uit
- Simons en Mitchell zien kansen voor nauwere samenwerking binnen Caricom
- Regering wil achterstallige betalingen examinatoren uiterlijk vrijdag afhandelen
- Derde helft WK 2026: Engeland slaagt er niet in de Ghanese muur te slopen
- Verkaveling FAI gaat niet door
- Derde helft WK 2026: Portugal verpulvert Oezbekistan met 5-0
- Op zoek naar de narrow corridor
- Nieuwe gasvondst Petronas in Blok 52: president Simons maakt ontdekking bekend tijdens opening SEOGS
- Noersalim: meer dan 25 corruptiedossiers bij LVV
- Rechter stelt Staat in gelijk en schorst executie in zaak Baitali
- Ramdin opent OAS-vergadering: Samenwerking is geen keuze, maar noodzaak
- Monorath vraagt SRD 521 miljoen extra voor versterking veiligheidsdiensten
- Bee scherpt aanpak spookambtenaren aan: salarissen sneller geblokkeerd
- Derde helft WK 2026: Iraakse passie en hoop onwankelbaar bij WK-debuut na 40 jaar
- Oprichter en leadzanger van The Merrymen overleden
- Benoeming Steve Meye leidt tot debat over Surinames positie over Palestina
- Warm weer met Saharastof, lokaal kans op onweersbuien in het binnenland
- Pakistan: Landelijk alarm wegens dreiging zware regenval en overstromingen
- Derde helft WK 2026: Algerije toont veerkracht en zet achterstand om in winst tegen Jordanië
- Column: Rij voor Tulip een spiegel voor het land
- Veerverbinding Albina-St-Laurent blijft beperkt; nieuwe veerboot pas in september operationeel
Eergisteren
- Derde helft WK 2026: Noorwegen overleeft Senegalese storm in zinderende WK-thriller
- Derde helft WK 2026: Frankrijk boekt overtuigende 3-0 zege op Irak, plek in knock-outfase
- Docenten Moengo Tapoe in beraad; onderwijsbonden waarschuwen voor verstoring examens
- Curaçao biedt Suriname expertise aan voor ontwikkeling olie- en gassector
- Adhin: Begrotingsvergadering volledig rechtsgeldig verlopen ondanks VHP-bezwaar
- Onderwijs reeds gestart met uitbetaling examinatoren en gecommitteerden
- VHP protesteert tegen opening DNA-vergadering vanwege procedurefout
- Derde helft WK 2026: Messi schiet Argentinië langs Oostenrijk naar volgende ronde
- Nog eens zeven politieagenten aangehouden in 82 kilo cocaïnezaak
- Leer kinderen niet alleen rekenen, maar ook omgaan met geld en gezondheid
- Derde helft WK 2026: Mexico, VS en Duitsland boeken knock-outplaatsen, strijd barst los
- Openbaar vervoer krijgt digitale koerswijziging: gps verplicht voor bussen en boten
- Verenigd Koninkrijk krijgt zevende premier in tien jaar na aftreden Starmer
- Minister Huur: SRD 1 miljoen per district is volstrekt onvoldoende
- Bromfietser komt om het leven; autobestuurder onder invloed van alcohol
- OAS moet zich vernieuwen om geloofwaardig te blijven
- Local content moet Suriname voorbereiden op een economie ná de olie
- Warm begin; later op de dag kans op enkele regenbuien
- Ramdin: Suriname en Guyana kunnen uitgroeien tot op één na grootste oliegebied ter wereld
- Column: Wapenstilstand? Terwijl het echte leed doorgaat
- Derde helft WK 2026: Nieuw Zeeland strijdend ten onder tegen Egypte
- Suriname investeert fors minder in onderwijs dan regio; Currie wil wettelijke norm