Artikel 140 GW en WIPA en het gelijkheidsbeginsel en het vervolgingsmonopolie
Artikel 140 GW en WIPA
In mijn optiek zijn artikel 140 GW en WIPA staatsrechtelijke instrumenten die in samenhang met andere relevante staatsrechtelijke instrumenten en mechanismen van onze democratische rechtsstaat beschouwd moeten worden. Zij regelen hoe de bevoegdheden van de drie machten zich tot elkaar verhouden als er sprake is van een ambtsmisdrijf en benadrukken dat bevoegdheden die door het staatsrecht worden gegeven nooit onbegrensd zijn.
Schending van het gelijkheidsbeginsel
Bij artikel 140 GW en WIPA gaat het uitsluitend om ambtsmisdrijven die geen commune, maar kwaliteitsdelicten zijn. Ambtsmisdrijven omvatten schendingen van de ambtsplicht door politieke ambtsdragers en/of het misbruik van hun positie. Ambtsmisdrijven kunnen dus niet door elke willekeurige burger worden gepleegd. Maar eenieder die binnen de reikwijdte van artikel 140 GW en WIPA valt, is op gelijke voet blootgesteld aan strafrechtelijke vervolging als hij of zij een misdrijf pleegt in de uitoefening van zijn/haar ambt. Daarom zie ik op dat punt geen schending van het gelijkheidsbeginsel.
Leden van de rechterlijke macht zijn volgens WIPA geen politieke ambtsdragers, of daaraan gelijkgesteld, waardoor artikel 140 GW en WIPA niet op hen van toepassing is. Tegelijkertijd worden leden van de rechterlijke macht wél gelijkgesteld aan politieke ambtsdragers door hen op gelijke wijze bij wet te vrijwaren van civielrechtelijke aansprakelijkheid voor schade die zij in de uitoefening van hun ambt aan derden berokkenen. Voor zover ik heb kunnen natrekken, bestaan er geen bijzondere wettelijke voorzieningen, zoals artikel 140 GW en WIPA, voor de strafrechtelijke aansprakelijkheid van leden en gewezen leden van de rechterlijke macht voor misdrijven door hen gepleegd in de uitoefening van hun ambt. Dat zou betekenen dat leden van de rechterlijke macht vervolgd moeten worden en terecht moeten staan volgens het commune strafrecht. Het verschil in de benadering van de civielrechtelijke en strafrechtelijke aansprakelijkheid zou kunnen duiden op een ongelijke behandeling van leden van de drie machten.
Ondermijning van het vervolgingsmonopolie van het OM
Staatsrechtelijke instrumenten en mechanismen kennen bevoegdheden toe aan publieke functionarissen en bewaken proactief en reactief tegen misbruik van die bevoegdheden. Bij instrumenten moet onder andere gedacht worden aan het meerjarenontwikkelingsplan, jaarplannen, beleidsplannen en begrotingen. De instrumenten bepalen onder andere welke beleidsdoelen ambtsdragers zouden moeten nastreven en binnen welke kaders. Het gaat hier voornamelijk om het geven van bevoegdheden. Mechanismen zijn bijvoorbeeld De Nationale Assemblée (DNA) als controlerend orgaan, de Centrale Landsaccountantsdienst (CLAD) en de Rekenkamer. De mechanismen controleren met name op het rechtmatig en doelmatig uitoefenen van bevoegdheden door ambtsdragers.
In mijn visie zijn artikel 140 GW en WIPA staatsrechtelijke instrumenten die enerzijds voorschrijven welke rechterlijke instantie bevoegd is om te oordelen over ambtsmisdrijven en anderzijds de vervolgingsbevoegdheid voor die misdrijven overlaten aan het OM. Artikel 140 GW en WIPA geven geen vervolgingsbevoegdheid aan DNA. Daarmee erkennen en eerbiedigen artikel 140 GW en WIPA het vervolgingsmonopolie van het OM.
Wat artikel 140 GW en WIPA in mijn optiek ook doen, is dat zij het grondconcept – de scheiding der machten – van onze democratische rechtsstaat intact houden door gepaste terughoudendheid te vereisen van de rechterlijke macht, dus ook van het OM, bij het zich inlaten met de uitoefening van bestuurlijke bevoegdheden. Zoals hierboven aangegeven, bepaalt het staatsrecht aan welke organen bestuursrechtelijke bevoegdheden toekomen en aan welke de bevoegdheid toekomt om te waken over de rechtmatige en doelmatige uitoefening van die bestuursrechtelijke bevoegdheden. Het OM is geen van die organen; immers, de bevoegdheden van het OM als vervolgingsorgaan vallen binnen een ander rechtsgebied, namelijk het strafrecht.
De verdenking van een ambtsmisdrijf kan dus alleen ontstaan, nadat een bestuurlijk handelen als niet doelmatig en rechtmatig is getoetst door een daartoe bevoegd bestuursorgaan. In die zin is het correct dat artikel 140 GW en WIPA het vervolgen van politieke ambtsdragers door het OM, afhankelijk stelt van het in staat van beschuldiging stellen door DNA. Dit, ter voorkoming dat een vervolging als arbitrair wordt aangemerkt. Dat artikel 140 GW en WIPA in enkele concrete gevallen mogelijk niet zuiver zou zijn toegepast, betekent volgens mij niet dat die instrumenten het vervolgingsmonopolie van het OM ondermijnen. Het tegendeel is waar.
Mr. M.A. Castelen, LLM & LLM
Advocaat, gespecialiseerd in staats- en bestuursrecht, mensenrechten en internationaal recht
Vandaag
Gisteren
- Staatsoliebond waarschuwt voor druk op arbeiderspositie; roept op tot waakzaamheid
- BEP waarschuwt: kunstmatige intelligentie vormt nieuwe uitdaging voor arbeider
- Misiekaba: Chikungunya-aanpak heeft niet gefaald
- 'Turbulent en gevaarlijk': Scheepvaart het nieuwe wereldwijde strijdveld
- FOLS vraagt meer waardering voor onderwijsgevenden
- AZP-operaties hervat na noodoplossing voor defect apparaat
- Olieprijzen dalen licht na nieuw Iraans voorstel voor onderhandeling
- ABOP: Werkers zijn de ruggengraat van Suriname
- Premier Gaston Browne wint vierde termijn met belofte van economische groei
- NDP: Samen bouwen aan waardig werk en economisch herstel
- Gewapende woningoverval op gezin
- VHP maakt zich zorgen over positie werknemers
- NPS: Werkende klasse blijft sleutel tot groei en vooruitgang
- Zon, regen en bewolking wisselen elkaar af
- Petrobras stopt olie-export naar VS in eerste kwartaal
- Jadnanansing: Arbeid verdient waardering en eerlijke beloning
- Column: De beste vriend van wantrouwen
- Coalitie en oppositie keren zich tegen Monorath om ‘Saya-affaire’
Eergisteren
- CBvS lanceert digitale leeromgeving voor financiële educatie
- Drie zorginstellingen starten gezamenlijke opleiding voor ouderenzorgprofessionals
- VS schenkt uitrusting aan KPS voor versterking criminaliteitsbestrijding
- Graaiende klauwen
- Ex-VKI-directeur dient strafklacht in tegen raad van toezicht en LVV-minister
- Olieprijzen pieken tot hoogste niveau in vier jaar, maar dalen daarna
- Surinaamse Gids Exclusief gelanceerd als nieuw platform voor bedrijven en diensten
- Persvrijheid wereldwijd op laagste niveau in 25 jaar, Suriname onder druk
- Suriname en Pakistan praten over rijst, innovatie en Caricom-markt
- Wijzigingen Comptabiliteitswet noodzakelijk voor begrotingsbehandeling
- Wisselvallig weer met verspreide regenbuien
- Olieprijzen stijgen naar hoogste niveau in weken
- Column: Samenwerking!
- DNA-voorzitter Adhin: Politieke verdeeldheid vertraagt wetgevingsproces in DNA