Vrouwen hebben 36% minder economische rechten dan mannen
“Wij moeten erkennen dat de vrouw niet slechts een ‘helpende hand’ is op het land, maar de ruggengraat van onze voedselvoorziening. Uw recht op grond, op kapitaal en op een stem in het beleid is niet onderhandelbaar,” zei LVV-minister Mike Noersalim zondag bij de opening van de Women in Agriculture Fair. De beurs werd gehouden in de Orchideëntuin. Deze plek is historisch: het is de plaats waar Surinaamse vrouwen al jarenlang hun passie voor planten, bloemen en tuinbouw omzetten in ondernemerschap.
De beurs stond in het licht van de Internationale Vrouwendag. Het wereldwijde thema van deze dag is: Rights (rechten), Justice (rechtvaardigheid), Action (actie). “Als we kijken naar ‘Rights’ – naar rechten – dan begint dat bij erkenning. Rechtvaardigheid, ‘Justice’, betekent dat we de barrières wegnemen die u belemmeren. Het gaat om het aanpakken van structurele obstakels die vaak onzichtbaar zijn, maar die vrouwen in rurale gebieden harder raken,” sprak Noersalim de onderneemsters en bezoekers toe.

De bewindsman gaf aan dat rechtvaardigheid hand in hand gaat met innovatie. Door toegang te bieden tot nieuwe technologieën, op maat gesneden trainingen en duurzame praktijken, krijgen ondernemers instrumenten om hun productie op te schalen. Volgens de minister is een rechtvaardige sector een sector waar een vrouwelijke ondernemer dezelfde kansen krijgt om zich te ontwikkelen, te groeien, te exporteren en te floreren als haar mannelijke collega.
Aan de onderneemsters had Noersalim de volgende boodschap:
“De weg naar volledige gelijkheid is in Suriname nog niet ten einde, maar we boeken vooruitgang. Deze Women in Agriculture Fair is het bewijs van uw kracht en potentie. Laat deze Orchideëntuin vandaag een plek zijn van inspiratie en netwerken. Ik steek u een hart onder de riem: blijf planten, blijf groeien en blijf produceren. Suriname heeft u nodig. Samen zullen wij onze gezamenlijke agrodoelen bereiken.”

De beurs werd georganiseerd door LVV in samenwerking met het Inter-American Institute for Cooperation on Agriculture (IICA) en de Inter-American Development Bank. Ook president-commissaris Sandy Cameron van de Nationale Ontwikkelingsbank was aanwezig.
“We zien de vrouwen ook in het veld. We gaan naar de mensen, we zien wat er aan de hand is en welke barrières er zijn. En inderdaad, toegang tot financiering voor vrouwen lijkt soms moeilijker dan voor mannen. Maar het is niet onmogelijk; wat wij moeten doen is hen begeleiden,” zei Cameron.
Volgens onderneemster Grace Watamaleo is landbouw, zeker voor vrouwen in het binnenland, een belangrijk onderdeel van hun bestaan. Het is voor velen een manier om te overleven. Aan jonge vrouwelijke ondernemers gaf zij de volgende boodschap mee:
“Raak niet ontmoedigd als je iets wilt doen en je niet weet waar te beginnen. Tegenwoordig kun je snel aan informatie komen. Ik wil vrouwen zeggen: wees sterk. Geef niet op, maar ga door met waar je mee bezig bent. En als je nog niet bent begonnen, zet dan gewoon die eerste stap.”
Vandaag
-
08:51
Derde helft WK 2026: Halve Finales: Wie pakt de trofee?
-
06:53
Uitbuiting van uitzendkrachten geen gevolg van tekort aan arbeidsinspecteurs
-
04:55
Afwisselend zonnig met later kans op regen- en onweersbuien
-
02:57
Verkeersveiligheidsinstituut slaat alarm na vier jonge verkeersdoden in vijf dagen
-
00:59
Column: Tijdelijke maatregelen vragen blijvende openheid
-
00:02
Olieprijzen stijgen fors door escalatie VS-Iran over Straat van Hormuz
Gisteren
- Ismaël Holtuin bezorgt Suriname goud en brons op PanAm Aquatics Championships
- Leidinggevenden getraind om cyberrisico's beter te herkennen
- Trinidad & Tobago wil regionaal centrum worden voor kunstmatige intelligentie
- Discipline bij uitvoering staatsbegroting 2026
- Irak onderschept 375 kg goud in omvangrijke anti-corruptieoperatie
- Twee verkeersslachtoffers binnen korte tijd
- PRO: Vissterfte legt zwakke milieuhandhaving bloot
- De juridische paradox
- Derde helft WK 2026: Messi tussen voetbal, slavernij, racisme en nationale identiteit
- Grondbezitters in Coronie opgeroepen percelen te ontwikkelen
- Zonnig en warm, later kans op onweersbuien in binnenland
- Qatar neemt afscheid van visionair leider Sjeik Hamad bin Khalifa Al Thani
- Column: Van hoop naar realiteit, van de wereld naar dicht bij huis
- SLM gaat in hoger beroep tegen vonnis pensioenaanvulling oud-werknemers
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 932
- Duikers halen lichaam uit Parakreek na auto-ongeval
- LVV wil basisscholieren warm maken voor landbouw en voedselzekerheid
- Van wie is het eigenlijk?
- Derde helft WK 2026: De oude garde houdt stand
- 19 aspirant-arbeidsinspecteurs starten opleiding; inspectie kampt met personeelstekort
- Lijk vermiste man aangetroffen langs Weg naar West
- Groei vrijwel zeker, ontwikkeling allerminst
- Geldtrommel met SRD 23.000 buitgemaakt bij beroving
- Warm weer met later kans op regen- en onweersbuien
- China evacueert meer dan 1,7 miljoen terwijl tyfoon Bavi landt en regio teistert
- Gewapende overval bij houtmarkt: SRD 45.000 buitgemaakt
- Derde helft WK 2026: Argentinië na 'reddingsboei' Embolo, naar halve finales
- President wil grond alleen nog uitgeven voor concreet doel