Burn-out bij de politie is groeiend probleem
Burn-out onder politieambtenaren is een groeiend probleem dat niet alleen de gezondheid van agenten aantast, maar ook de slagkracht van het Korps Politie Suriname (KPS) ondermijnt. Een recent afstudeeronderzoek van Dharmveer Balai, zelf politieambtenaar en afgestudeerd aan de Academie voor Hoger Kunst- en Cultuuronderwijs, richtte zich specifiek op politiebureau De Nieuwe Grond.
Het onderzoek toont aan dat langdurige fysieke en emotionele belasting, gecombineerd met hoge werkdruk en een gebrek aan steun van leidinggevenden en collega’s, de belangrijkste oorzaken zijn van burn-out. Agenten rapporteerden klachten zoals concentratieproblemen, prikkelbaarheid en gevoelens van machteloosheid. In meerdere gevallen werd door de politiearts verplichte rust voorgeschreven.
Vicieuze cirkel van uitval
Volgens het onderzoek leidt ziekteverzuim tot een vicieuze cirkel: de afwezigheid van collega’s verhoogt de werkdruk voor de overblijvende agenten, wat op zijn beurt weer kan leiden tot nieuwe uitval. Dit heeft directe gevolgen voor de veiligheid op straat, de kosten voor het korps en het vertrouwen van burgers in de politie.
Werkgerichte therapie als oplossing
Balai pleit voor de inzet van Werkgerichte Cognitieve Gedragstherapie (W-CGT). Deze methode betrekt de werkomgeving actief bij het herstelproces en helpt agenten stap voor stap weer grip te krijgen op hun werk. Leidinggevenden en collega’s spelen hierbij een cruciale rol. “Juist in een beroep waar teamverband en inzetbaarheid zo belangrijk zijn, is die aanpak van grote waarde,” stelt Balai.
Aanbevelingen op drie niveaus
Het onderzoek doet aanbevelingen op drie niveaus:
● Microniveau: trainingen voor mentale veerkracht en begeleiding na traumatische ervaringen.
● Mesoniveau: waardering tonen voor agenten en werkroosters herzien om de werkdruk te verlagen.
● Macroniveau: structurele psychosociale ondersteuning en blijvende stressmanagementtrainingen.
Beperkingen van het onderzoek
Een belangrijke kanttekening is dat het onderzoek zich richtte op één politiebureau, namelijk De Nieuwe Grond. Daardoor zijn de resultaten niet automatisch generaliseerbaar naar het hele Korps Politie Suriname. Ook is de steekproef relatief klein, waardoor de cijfers indicatief zijn. Toch bieden de bevindingen waardevolle inzichten die als basis kunnen dienen voor bredere implementatie binnen het korps.
Maatschappelijke relevantie
Volgens Balai moet het KPS investeren in een cultuur waarin mentale gezondheid serieus wordt genomen. Dit draagt niet alleen bij aan het welzijn van agenten, maar ook aan betere dienstverlening, een positiever imago en meer vertrouwen van burgers in de politie.
Vandaag
Gisteren
- Inheemse diaspora doet eerste stap naar structurele samenwerking
- PAHO waarschuwt voor stijging mazelengevallen en roept op tot vaccinatie
- Directeur VKI stapt op na conflict met Raad van Toezicht
- Granman Matuariërs slaat alarm over illegale activiteiten in Matawai-gebied
- Bhoelai: Wie bewust leeft, kan langer en vitaler oud worden
- Nieuwe RvC Canawaima een feit
- BOG ontvangt middelen uit Brazilië voor bestrijding chikungunya
- Nederland kampt met grootste veiligheidsdreiging sinds WOII
- Kandidaten VN-chef beloven hervormingen en herstel vertrouwen
- Reparatiebedrijf Sardha doet aangifte tegen 'Newara' om vermeende facturen Canawaima
- Overwegend bewolkte dag met regenbuien
- Nieuwe Raad van Commissarissen Canawaima wordt vandaag benoemd na ophef
- Column: Voeg de daad bij het woord: Kraka Green Guardians baka!
- Minister Soeropawiro belooft doorbraak in slepende grondkwestie Mariënburg
Eergisteren
- Overheid geïnformeerd over impact Nieuw Burgerlijk Wetboek
- Felle brand verwoest pand in binnenstad
- Peruaanse ministers stappen op na conflict met president over F-16-deal
- Illegale vuilstort bij Ston Oso aangepakt, maar probleem blijft bestaan
- Caribisch gebied moet zich klaarstomen voor drogere, warmere jaren
- Jurist Marja Vos en oud-legerbevelhebber Ernst Mercuur overleden
- Verdachte aangehouden na aanval vrouw met kapotte fles
- Iran grijpt schepen in Straat van Hormuz na afgelasting aanvallen door Trump
- Strategische winst, sociale zorgen: de balans van vertrekkend bevelhebber Werner Kioe A Sen
- Mandarijncursus moet samenwerking tussen Suriname en China verdiepen
- Wisselvallig weer met plaatselijke regenbuien
- VS verlengt wapenstilstand met Iran, militaire top over Hormuz
- Column: Lobi kon furu mi dey
- Volledige RvC Canawaima ontslagen na ingrijpen regering