Werkzoekenden Bangladesh gedwongen mee te vechten in Rusland tegen Oekraïne
Maksudur Rahman verliet het warme Bangladesh om als glazenwasser te gaan werken in het koude Rusland. Binnen enkele weken bevond hij zich echter aan het front in Oekraïne. Hij en andere Bangladeshi werkers werden na aankomst in Moskou onder druk gezet om Russische documenten te ondertekenen die later militaire contracten bleken te zijn. Vervolgens werden zij opgeleid in droneoorlogvoering, medische evacuaties en gevechtstechnieken met zware wapens.
Rahman protesteerde tegen deze gedwongen dienst, maar kreeg te horen: “Jouw agent heeft jou hierheen gestuurd. Wij hebben jou gekocht.” De mannen werden bedreigd met gevangenisstraffen tot tien jaar en kregen klappen als zij weigerden te werken. Na zeven maanden wist Rahman te ontsnappen en keerde hij terug naar Bangladesh.
Ook drie andere Bangladeshi mannen die uit het Russische leger wisten te ontsnappen vertelden vergelijkbare verhalen. Hun familieleden bevestigen de dwang, mishandeling en dreigingen waarmee zij werden geconfronteerd. AP kon deze verklaringen onderbouwen met officiële documenten, waaronder visums, militaire contracten, medische en politierapporten en foto’s van verwondingen.
De gedwongen taken van de Bangladeshi militairen varieerden van het voeren van gevechten, het transporteren van voorraden tot het evacueren van gewonden en het bergen van doden. Ook arbeiders uit andere Zuid-Aziatische landen, zoals India, Nepal en Sri Lanka, klagen over vergelijkbare misleiding door Russische recruiters. Ook uit landen als Kenia, Zuid-Afrika, Jordanië en Irak zijn dergelijke gevallen gemeld.
Sommige Bangladeshi arbeiders werden met beloften van niet-gevechtstaken het leger ingelokt. Zo werd Mohan Miajee, oorspronkelijk elektricien in het Russische Verre Oosten, gerekruteerd voor elektronische oorlogsvoering. Na aankomst in het bezette Oekraïense Avdiivka werd hem gezegd dat hij niet kon weigeren en werd hij herhaaldelijk mishandeld toen hij opdrachten negeerde of fouten maakte.
Families van vermiste mannen hebben meerdere keren contact gezocht met de politie en de overheid in Bangladesh om een onderzoek af te dwingen.
Salma Akdar hoopt nog steeds op nieuws van haar man Ajgar Hussein, die vertrok in de veronderstelling dat hij een baan als wasserijmedewerker kreeg. Na weken van contact meldde hij dat hij werd gedwongen tot militaire training en inzet aan het front. Commandanten dreigden met detentie, executie en onthouding van voedsel als hij niet zou meewerken. Zijn laatste bericht was een emotioneel verzoek om gebed.
Dit onderzoek werpt een schrijnend licht op de praktijken waarmee Russische rekruten uit het buitenland worden misleid en gedwongen deel te nemen aan het conflict in Oekraïne, ondanks beloften van civiele banen en bescherming.
Vandaag
-
16:58
Graaiende klauwen
-
15:07
Ex-VKI-directeur dient strafklacht in tegen raad van toezicht en LVV-minister
-
14:45
Olieprijzen pieken tot hoogste niveau in vier jaar, maar dalen daarna
-
12:44
Surinaamse Gids Exclusief gelanceerd als nieuw platform voor bedrijven en diensten
-
10:46
Persvrijheid wereldwijd op laagste niveau in 25 jaar, Suriname onder druk
-
08:48
Suriname en Pakistan praten over rijst, innovatie en Caricom-markt
-
06:53
Wijzigingen Comptabiliteitswet noodzakelijk voor begrotingsbehandeling
-
04:55
Wisselvallig weer met verspreide regenbuien
-
02:57
Olieprijzen stijgen naar hoogste niveau in weken
-
00:59
Column: Samenwerking!
-
00:00
DNA-voorzitter Adhin: Politieke verdeeldheid vertraagt wetgevingsproces in DNA
Gisteren
- De rode loper ligt uit voor de diaspora-professional, nu de ondernemer nog
- De Nieuwe Leeuw presenteert voorstel voor wet bestuur en toezicht rechtspersonen
- Twee verdachten opgepakt in onderzoek naar gewelddadige bende
- VS en Latijns-Amerika hekelen Chinese druk op Panama
- BEP herdenkt 53-jarig bestaan in teken van rouw en vernieuwing
- Regen brengt leven terug in de Irakese moerassen na jaren van droogte
- Afscheid van een markant legerbevelhebber
- De Van 't Hogerhuysstraat: een nationale schande
- Strafeis van 12 maanden voorwaardelijk tegen ex-voorzitter Alcoa Pensioenfonds
- Overwegend bewolkt met buien gedurende de dag
- Controversiële Venezolaanse pin veroorzaakt diplomatieke storm met Guyana
- Verdeeldheid in coalitie over Viskeuringsinstituut; opheldering gewenst
Eergisteren
- Gangaram Panday ziet import van luchtverkeersleiders als voorlopige oplossing
- Thalia presenteert masterplan in aanloop naar 190-jarig bestaan
- HAVO-leerlingen dreigen te verdrinken in falend onderwijssysteem
- Nieuw vredesvoorstel Iran botst op Amerikaanse scepsis
- NAMLAC waarschuwt regering: risico op blacklisting Suriname bij onvoldoende voortgang
- AZP verwacht oplossing binnen twee weken na uitstel urologische ingrepen
- VAE stapt uit OPEC en OPEC+ in zware klap voor oliegroep en mondiale energiemarkt
- Man in verwarde toestand steekt 'doeman' dood; verdachte aangehouden
- Na bijna zeven jaar strafzaak rond 'verdwenen' kasreserves Centrale Bank
- Inflatie in maart stijgt naar 10,8 procent op jaarbasis
- President en luchtverkeersleiders maken afspraken om rust te herstellen
- Bewolkte en regenachtige dag
- Netanyahu’s rivalen bundelen de krachten; zullen zij het veiligheidsbeleid van Israël veranderen?
- Column: Humphrey Schurman, een man van recht, humor en vrijheid
- Na vertrek Colli barst strijd los om macht en geld bij VKI